5 užitečných tipů pro lov na boilies

boilies
Ilustrační foto

Lov na boilies je základní technikou mezi rybáři, zejména při lovu velkých kaprů a jde o naprsosto stěžejní nástrahu. Boilies jsou malé, kulaté nástrahy vyrobené z míchané směsi těsta, které se váží na vlas pod háček.

Pokud chcete zvýšit své šance na úspěšný úlovek, zde je pět užitečných tipů, které vám pomohou při lovu na boilies.

1. Vyberte správnou velikost a barvu boilies

Je důležité vybrat boilies i po stránce velikosti. Úměra mezi velikostí úlovku a velikostí boilie není vždy přímá, můžete ale zkusit dvě kuličky najednou pro lepší selekci od malých ryb. 

V čisté vodě například na pískovnách lze experimentovat i s různou barvou nástrahy.

2. Používejte kvalitní boilies

Kvalita boilies hraje klíčovou roli při úspěšném lovu. Investujte do boilies od renomovaných výrobců, kteří používají kvalitní suroviny. Nutričně bohatá a vyvážená boilies mají vyšší pravděpodobnost, že zaujmou rybu.

3. Použijte atraktory či boostery

Abyste zvýšili lákavost boilies, můžete přidat do své směsi atraktivní přísady. Existuje mnoho možností, včetně sladkých esencí, olejů, koření nebo dalších chutí, které přitahují ryby. Experimentujte s různými kombinacemi, abyste našli tu nejúčinnější pro danou lokalitu.

Atraktory a boostery můžete aplikovat samozřejmě i na hotové boilies z obchodu.

4. Zvolte vhodnou montáž

Správná montáž boilies je klíčová pro úspěšný lov. Můžete zvolit různé metody, jako je například montáž s fluorocarbonem, helikoptérovou montáž nebo lov s PVA materiálem. Zajistěte ale, aby byla montáž dobře navázaná a byla z kvalitního materiálu, který vydrží zdolávání velké ryby.

5. Vyhledejte dobré místo

Nejlepší nástrahy na amury
Boilies patří také mezi nejlepší nástrahy na amury

Výběr místa představuje stejnou výzvu jako výběr nástrahy. Hlavně v sezoně se kapři vyskytují například na mělčinách či v přítokové oblasti, která nabízí nejvíce živin a tudíž zde najde dostatek přirozené potravy i kapr a další rybí druhy.

Na řekách mohou přes léto být výhodné úseky s vyšším okysličením a rychlostí proudu.

Jakou příchuť boilies si vybrat? Variant na trhu jsou stovky

Příchutě hrají důležitou roli při lovu na boilies. Správná vůně a chuť mohou přitáhnout ryby a zvýšit vaše šance na úspěšný úlovek. Existuje mnoho různých příchutí, které rybáři doporučují. Zde je seznam pěti nejčastěji doporučovaných příchutí boilies od zkušených rybářů.

Oblíbená jahoda je jednou z nejklasičtějších příchutí mezi rybáři. Vonná sladká jahoda láká kapry i amury.. Tato příchuť je zvláště účinná v letních měsících, kdy je ryba přitahována sladkými vůněmi. Osvědčuje se mnohdy ale i chladu, kdy často hrají sladké chutě prim.

Aromatický česnek je také velmi oblíbenou příchutí. Jeho intenzivní a aromatická vůně láká kapry a karasy. Mnoho rybářů zaznamenalo úspěch s boilies s přídavkem česneku, zejména na vodách s velkým tlakem.

Klasický vanilkový boilies je tradiční příchuť, která se osvědčila při lovu na boilies již v jeho počátcích. Jeho sladká, ale jemná vůně je dnes lákavá pro kapry stejně jako kdysi. Tato příchuť je též vhodná pro různé typy vod a podmínek.

Pikantní a masové či rybí aroma je volbou pro ty, kteří chtějí ryby nalákat na poněkud výraznější chutě. Toto aroma napodobuje vůni a chuť vodních živočichů, které jsou oblíbenou potravou ryb. Často jde o příchutě s nimiž se kapr nemá šanci v přírodě potkat nebo jen vzácně (boilies s příchutí krab např.). Přesto tyto nástrahy dosahují zajímavých výsledků.

Čokoláda a ořechy jsou kombinací, která mnoho ryb  nenechá v klidu. Sladká a aromaticky bohatá příchuť může přilákat kapry, amury a často přiláká i velké cejny nebo jelce. Výrobci boilies nabízejí různé varianty podobných chutí, které můžete vyzkoušet podle svých preferencí.

Volba příchutí boilies je vždy subjektivní a může se lišit nejen podle preferencí rybáře ale také podle konkrétních podmínek a preferencí ryb v daném revíru. Doporučuje se vyzkoušet různé příchutě a pozorovat, jak na ně ryby reagují.

Čtěte také: Krill, CLS, Scopex atd: co se skrývá pod těmito záhadnými názvy?

Čtěte také našich 7 tipů na navijáky na kaprařinu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.