Nejlepší nástrahy na amury: vede kukuřice a sladké chutě

Nejlepší nástrahy na amury
Ilustrační foto: redakce

Amur bílý patří k nepůvodním druhům. Metrové torpédo ale dokáže udělat stejnou radost jako velký kapr. Ačkoliv se amur chytí na běžně i při lovu kaprů, tak mezi nejlepší nástrahy na amury rozhodně patří ty, které chuťově připomínají jeho potravu.

Amur bílý je totiž býložravec, který na rozdíl od kapra nevyhledává masitou živočišnou potravu. Pochází z povodí řeky Amur, která tvoří hranici mezi Čínou a Ruskem. Jde o rybu, která potravně příliš nekonkuruje ostatní rybím druhům. Vybírá si z revíru rostlinnou složku dostupné potravy a nezřídka dorůstá opravdu trofejních rozměrů přes metr délky.

Pouhý výčet toho, co lze považovat za nejlepší nástrahy na amury ale nemusí k jeho ulovení stačit. Lov amura je též o strategii uzpůsobené této rybě. Teď v létě nastává hlavní sezonu jejich lovu, pokud máte o amury zájem tak se zkuste dívat kolem sebe.

Amur bílý je ryba, která bývá v teplém období roce poměrně nápadná u hladiny. Na přírodních koupalištích nemá problém podplavat kousek pod rekreantem na nafukovací matraci, což vzhledem k velikosti ryby až kolem metru některé koupáče děsí.

Například na pískovnách s čistou vodou je díky tomu můžete poměrně bedlivě sledovat. Na klidných místech se dokonce vyskytují i poměrně blízko břehu a můžete získat zajímavé informace o tom, kde amur tráví čas.

Je možné amura ulovit na běžnou nástrahu při lovu kaprů například?

Podstatná část úlovků amura přichází při lovu kaprů na nástrahy, které nijak přesně na tuto rybu necílí. Občas narazíme na případy, kdy amur zabere dokonce na vyloženě nepravděpodobnou montáž na níž je například halibut peleta nebo dokonce na červa například při feederu.

Daleko častěji ale zabírá na pelety a boilies či jiné kaprové nástrahy, které mají alespoň částečně rostlinné složení. Na revírech, kam kapraři hází značné množství krmiva se samozřejmě dá očekávat, že si amur na podobný přísun potravy zvykne a změní poněkud své stravovací návyky. Zaberou pak třeba na masové koule nebo halibutku. Jako pravidlo to ale nelze brát a rostlinná nebo dokonce ovocná strava má vždy navrch!

Při koukání co nabízí e shopy jsem ale překvapivě narazil i na boilies speciálně pro amury, které má v sobě výtažek z krevet. Pravdou ale je, že obsahuje i jiné složky rostlinného původu.

Nejlepší nástrahy na amury, které možná již používáte

K dobrým nástrahám patří vše co roste někde na poli. Z rybářského hlediska je takovou nástrahou číslo jedna kukuřice. Stokrát omílaná nástraha, ale co naplat, na amura představuje jednu z jistých a zaručeně účinných nástrah.

Používá se kukuřice vařená i fermentovaná a můžete s ní jednoduše zakrmovat i použít jako nástrahu. Osvědčuje se nástrahu doplnit na vlasu nějakým plovoucím materiálem, dříve se používal například kousek korku, v méně estetických případech polyesteru a dnes poslouží třeba malá pop-up kulička boilies.

Jde o to, že opatrný amur někdy raději bere nástrahou zvednutou alespoň pár centimetrů nad dnem, pokud už přímo nechytáte ve sloupci, neboť jsou často aktivní i u hladiny.

Tip: vyzkoušejte některou ze specializovaných nástrah na amura

Jako návnada je vhodný samozřejmě partikl všeho druhu, v tomto směru asi není nic co by amurovi vyloženě vadilo. Partikl je navíc cenově dostupný také ve větším množství, které při zakrmování na amura v létě spotřebujete.

Sladká kukuřice na ryby
Foto: Redakce

Jako nástraha je ale z praktických důvodů nejlepší právě kukuřice. Úspěchy lze mít i s cizrnou, kterou lze nastražit na vlas, kde drží bez  problémů. U všech těchto nástrah se ale můžete potýkat se zájmem malých kaprů a cejnů.

Hodně se zapomíná také na jednu variantu, kterou je pečivo. Vyrábí se z mouky a jde tedy defakto o rostlinnou stravu i když průmyslově zpracovanou. Na pečivo se amur lovil dříve výhradně na mlaskačku, tedy z hladiny. Tato strategie je úspěšná při stalkingu, což je právě aktivní vyhledávání ryb pohledem. Můžete sebou klidně vzít kus pařené housky nebo rohlíku a vyzkoušet i toto. Pečivo má specifické aroma, které se vodě šíří téměř okamžitě.

Rákos nebo ovoce

Méně používanou nástrahou je rákos, jehož stébla jsou mimochodem u některých druhů jedlá i pro člověka, což vám potvrdí staří trampové a zálesáci. Kousek stébla se nastraží na háček nebo na vlas.

Tato metoda je populární zejména na východě Evropy, jak můžete vidět na videu zde:

Další variantou je použití ovoce. Někdo loví amura na třešně stejně jako tlouště. Dá se použít ale i jiné ovoce včetně například ananasu, jablek, mirabelek a dalších. Limitující pro použití jako nástraha je konzistence, aby to drželo na háčku nebo vlasu.

Komerční nástrahy na amury nabízí nepřeberné množství variant

Své místo mají samozřejmě boilies a pelety či jiné nástrahy speciálně určené pro lov amurů. Jsou lidé, kteří je preferují. Značná část ale raději vezme za vděk kukuřicí.

Boilies je ale dobrá varianta, jak zkombinovat lov velkých kaprů s chytáním amura. Boilies má totiž selektivní schopnost odolávat menším rybám, což může být na mnoha místech výhoda. Použití vhodné nástrahy pak znamená, že chytáte velké kapry a zároveň máte šanci zlákat také slušného amura.

Jaké boilies se používá pro chytání amurů? Doporučují se například ovocné příchutě ale řada výrobců vyvíjí dokonce kuličky určené speciálně k lovu těchto býložravců. V čem je tajemství? Většinou jen v příchuti.

Jaké boilies a další nástrahy se používá na amury?

Nejčastěji jde o boilies ovocných příchutí jako například:

  • MIrabelka
  • Kukuřice
  • Banán
  • Vanilka
  • a mnoho dalších samozřejmě

Výrobci samozřejmě přichází i s celou řadou originálních příchutí zahrnujících příchuti jako vodní řasy nebo přezrálé ovoce. Pamatujte ale, že lov amurů není jen o příchuti. 

V podstatě to samé se dá říct o peletách a dalších nástrahách prezentovaných jako speciál na amury. Jsou dobré, ale rozhodně není lov těchto ryb jen o koupi nástrahy s nápisem amur na obalu.

pop up nástraha
Ilustrační foto: redakce

Na správném místě a se správnou taktikou vám postačí i obyčejná kukuřice. Na amura je navíc nutné buď najít místo, kde amuři tráví více času a dobře zakrmit. Z toho důvodu se osvědčuje použití relativně levného partiklu.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.