7 tipů na nástrahy a návnady pro lov amura

nástrahy a návnady pro lov amura

Amur bíly je společně s kaprem velmi oblíbenou rybou, které dorůstá do značné velikosti. Vzhledem k jeho “vegetariánství” se pro jeho lov dají s úspěchem použít specifické nástrahy.

Úlovek amura často přichází při klasické kaprařině. Stejně tak většina komerčně vyráběných nástrah na amury dobře funguje na kapry. Pokud však chce zacílit na bílé torpédo, jak se někdy amurovi přezdívá, můžete zkusit některou z nástrah určených přímo pro ně.

Amurové waftersky

Wafters je komerčně vyráběná nástraha podobná boilies. Je ovšem poněkud měkčí a je vhodná také pro použití při lovu na feeder (zejména method feeder). Jde o neutrálně vyvážené nástrahy používané na vlasovém přívěsu. Česká firma Mikbaits vyrábí amurové wafters v průměru 14 mm.

Mikbaits Boilie Vyv�?en� Wafters boilies Amur range 100ml

Amur Speciál boilies od LK Baits

Nejlepší nástrahy na amury
Zelená je oblíbená barva amurových nástrah. Výjimkou není ani Amur Speciál od Lk Baits

A vlastní variantou boilies na amury je na trhu již tradičně LK Baits. Nástraha po názvem Amur Speciál obsahuje, kromě vlastních ingrediencí, například spirulino, bylinky, chlorellu a Stévii cukernou jako přírodní sladidlo.

Podobně jako většina dalších amurových speciálů napříč trhem, má i toto boilies zdravou zelenou barvu.

Boilies v dipu Amur Range

Na ovocno-rostlinné bázi vzniklo také toto Mikbaits boilies naložené v dipu. Balení v objemu 250 ml se prodává s kuličkami v rozměrech 16 mm a variantně s větším boilies o průměru 20 mm.

Mkbaits PVA bomba Amur Range s peletkami

Mikbaits pva bomb amur range 15 ks

V nabídce jsou také hotové PVA s peletkami určenými pro amura. V krabičce naleznete 15 ks PVAček.

Plovoucí kukuřice v dipu

Kukuřice je jednou ze základních nástrah i návnad na amura. Pro ozvláštnění nástrahy na krmném místě lze použít dipovanou kukuřici, která také pochází ze sortimentu Mikbaits. Významným prvkem, který nástrahu odlišuje od běžné kukuřice je její vzplývavost – jde o plovoucí nástrahu.

Ultra plovoucí boilies na amury pro lov s montáží Zig Rig

Stále populárnější je lov na Zig Rig. Montáž umožňující efektivní lov ve sloupci či kousek pod hladinou je na některých lokalitách velmi úspěšná, což platí pro amury o to víc.

Lov na dlouhých návazcích ve velké výšce nade dnem ovšem vyžaduje speciálně určené boilies, které dokáže zvednout i mnohametrový návazec ze dna.

Zig Rig montáž pro lov u hladiny
Zig Rig je montáž trčící ode dna vysoko do sloupce

To je důvod vzniku speciální verze pop up koulí. S nimi lze chytat stejně jako s klasickou plovkou, při Zig Rigu se ale můžete spolehnout, že montáž bude fungovat jak má. (Více informací o montáži Zig Rig zde).

Prohlédnout na Chytapust.cz

Prohlédnout na Parys.cz

Amur Spray pro zatraktivnění nástrahy či krmné směsi

Sprej pro zatraktivnění nástrah můžete použít na boilies i jiné nástrahy. Aplikovat jej lze také methodových mixů či klasické krmítkové směsi.

Prohlédnout na Chytapust.cz

Prohlédnout na Parys.cz

Potravní specifika amura bílého

Amur bíly je v České republice nepůvodním druhem. Dovezen byl v šedesátých letech ze Sovětského svazu. Jeho domovinou je až vzdálené povodí řeky Amur, která tvoří také část rusko-čínské hranice a protéká oběma těmito zeměmi.

Jde o kaprovitou rybu, která je však téměř výhradně býložravá. Na rozdíl od tolstolobiků je však velmi dobře ulovitelná na udici.

Úlovky amurů jsou poměrně běžné a nalezneme je na velkém množství MP revírů i soukromých vod. Daří se mu velmi dobře v některých pískovnách, kde je možné tyto ryby v čisté vodě snadno pozorovat.

Nejčastěji samozřejmě v teplejším období roku. Amur je teplomilec a ačkoliv jeho úlovek není zcela vyloučen po celý rok, hlavní sezona lovu amurů začíná s prvním jarním oteplení. 

Na větších revírech jde o opravdu sportovně zajímavou rybu, která výrazně přerůstá jeden metr délky. Ačkoliv nikdy nedosáhne takových hmotností jako kapr, pro spoustu rybářů je velmi cenným úlovkem.

Lovit cíleně velké amury chce velkou cílevědomost, jelikož pravidelně přelstít ty největší kusy dá zatraceně hodně práce.

Zakrmovat je potřeba dostatečně

Amur je v teplé části roku známý svou velkou spotřebou, což vyžaduje dostatečné krmení. Jako základ krmení ovšem naštěstí poslouží běžný partikl s nižší cenou za kilogram. Nejvhodnější se samozřejmě jeví dlouhodobě kukuřice, která poslouží i jako nástraha, klidně v kombinaci s nějakým atraktorem či boosterem nebo společně na vlasu s amurovým boilies.

O vlásek unikl zařazení na seznam nežádoucích druhů

Amur bíly byl jednou z ryb, které reálně hrozilo zařazení na seznam nežádoucích druhů, na nějž se dostávají právě nepůvodní druhy. Takové ryby pak nelze vysazovat a při ulovení pouštět, což by znamenalo konec amura v Čechách.

Samovolný výtěr amura na revíru je v našich zeměpisných šířkách věc odsouzená k neúspěchu. Amuří jikry totiž neulpívají na žádném povrchu ani na rostlinách, nýbrž volně plují sloupcem pro což nemají v našich poměrech úplně vhodné podmínky.

V přirozeném prostředí řeky Amur a jejího povodí jsou jikry unášeny dostatečně okysličenou říční vodou. Než dojde k jejich vykulení, urazí jikry až tisíce kilometrů. V našem prostředí pochází amuři prakticky jen z umělého výtěru.

Ve světe se amurům daří, někde až moc

Silně nežádoucí je amur společně s tolstolobiky a kaprem například v USA, kde se dokáže hojně šířit zejména v oblasti tzv. Velkých jezer. Zde dochází k masovému odlovu těchto ryb například elektřinou a budování nejrůznějších migračních zábran s cílem zabránit většímu rozšíření těchto kaprovitých ryb. Od minulého roku dokonce běží kampaň na podporu jejich konzumace. Američané je totiž z rozmlsanosti jen velmi neradi pojídají.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.