Zmrazený karas po vložení do vody oživne (VIDEO)

oživení zmrzlého karase
Ilustrační foto: redakce

Zmrzlá ryba = mrtvá ryba? Asi to neplatí v každém případě, jak uvidíte na videu.

Včera jsou brouzdal po svém oblíbeném webu a stránce Návrat do reality (slabým povahám a dětem vstup zakázán). Na videu tam ukazovali zmraženou rybu, která po vhození do vody začne normálně plavat.

Má jít o karase, který dokáže přežít hibernaci o níž se jinak vášnivě diskutuje hlavně ve sci-fi literatuře. Video můžete najít na odkazu z Youtube. Vkládám ho i do článku, to se ale prý zobrazí jen těm šťastnějším z vás (jako ajťák s tím nic neudělám, nastavení je na vašem prohlížeči). Tady je:

Karas je znám svou odolností. Z rybářských historek víme, že dokáže přežít třeba v bahně po výlovu. Daří se mu v malých nádržích se slabým přítokem a špatnou kvalitou vody, kde není mnoho kyslíku.

Zajímal jsem se o to, jak je možné, že se ryba neudusí. Kamarád, který studoval rybářství mi napověděl, že karas dokáže využít zásoby glykogenu, kterými nějakým způsobem zásobuje mozek i tělo.

Mozkové buňky jim v mrazu a bez přístupu kyslíku neubývají

Na mnoha rybnících a jezírkách dokázal karas přežít v zamrzlém stavu a na jaře se normálně probral. V komentářích na YouTube dokonce někdo zmiňuje, že ve starém domě jim zmrzla nádoba se zlatým karáskem a po opětovném zapnutí topení ožil a vydržel dalších patnáct let.

Vědci dokonce dělali pokud, kdy v nádrži naučili ryby hledat potravu na jednom místě. Toto místo si pamatovali i potom, co přežili zimu v zmrazeném stavu. Podle odborných výzkumů mohou tyto ryby v zimě vydržet dlouhou dobu bez kyslíku ale na fungování jejich mozku ani jiných částí těla to nemá škodlivý vliv. Proberou se a fungují dále jako dřív.

Pokud máte vlastní zkušenost s karasem a jeho přežíváním v mrazu nebo v místech bez kyslíku, můžete nám o tom napsat do komentářů.

2 Comments

  1. Zdravím rybáře, můj zážitek s výdrží karase stříbřitého: po povodních, kdy se řeka Jihlavka opět stahl do svého koryta, vokolních lesích uvízlo a uhynulo velké množství ryb.Jen karas přežil v bahně a na letním slunci do prázdnin než jsem ho náhodou našel.To bahno na slunci mělo odhadem 35 stupňů.

    • Děkujeme za komentář, je vidět, že karas toho vydrží opravdu hodně. Jenom škoda, že klasický obecňák stále ubývá.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.