Sumec zaútočí na hladinovou nástrahu (video)

sumec zaútočil na hladinovou nástrahu
Ilustrační foto: redakce

Pro zpestření zimního nečasu máme další tip na video z YouTube. Sumci a hladinové ástrahy, to se asi nikdy neomrzí. Asi proto, že u nás to není tak běžná věc.

Na internetu je takových záběrů plno, což se dá vysvětlit celkem jednoduše. Chování sumců je v některých zemích dost odlišné oproti našim zvyklostem.

Na krátkém YouTube snímku máte možnost vidět sumce v naprosto čisté vodě jak se pohybuje pod nástrahou s níž rybář kličkuje na hladině. Stačí pár vteřin a trochu pohybu do strany aby to sumec nevydržel. Po nástraze chňapne a začíná velký souboj mezi rybářem a rybou.

V zemích Jižní Evropy není sumec u hladiny nic výjimečného, udivuje dokonce i vědce

Podobné příběhy s účastí sumce velkého (Silurus glanis) často pochází z Jižní Evropy. Například z některých oblastí Francie a dalších států v okolí. Sumec je zde nepůvodní rybou, došel velkého rozšíření a musel se adaptovat na jiné podmínky než u nás, kde sumec loví u hladiny a v mělčinách převážně přes noc.

Velkou roli také může hrát fakt, že jeho lov prochází také v období jejich tření. V těchto oblastech nepožívá sumec žádnou větší ochranu, jelikož je považován za invazní druh.

Chování sumce se v čase tření velmi mění. Při hlídání jiker na hnízdě se sumec i přes den pohybuje v poměrně malé hloubce a je ochotný útočit na téměř všechno, co se šustne kolem.

Výzkumy francouzských vědců navíc ukázaly, že sumec ztrácí plachost také z potravních důvodů. V létě jsme například psali o podivném chování sumců na některých francouzských řekách. Zde ryby nahání dokonce ptactvo stojící na břehu. Prudkým výpadem z vody ven loví například holuby a další ptáky.

Čeští rybáři ve Francii na podzim zase například zachránili sumce, jemuž se v jícnu vzpříčila celá nutrie. Ryba se nemohla potopit a rybáři si jí všimli, jak bezmocně plave na hladině. Více o tomto případu si můžete přečíst zde:

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.