Vodní lyžaři měli závody.. A sumec jim sežral bójku

črs

Na spoustě našich svazových vod vznikají rozepře mezi rybáři a ostatními uživateli vodní plochy. Dost často se nepohodneme s provozovateli drah pro vodní lyžování, kteří mají od povodí vyčleněné dráhy na určitých částech našich revírů.

Spory naštěstí nebývají nijak významné a většinou dosahujeme vzájemné tolerance. Tentokrát ale došlo k surovému útoku na vybavení, které slouží k vymezení lyžařské dráhy.

Případ sumce z přehrady Hracholusky na Plzeňsku aneb lov sumce na bojku ale opačně

Stalo se to na přehradě Hracholusky a útočníkem nebyl žádný rybář nýbrž SUMEC. Pěkný vousáč se zřejmě rozhodl, že má toho kraválu dost. Nebo ho možná vyprovokoval pohyb na vodní hladině? Těžko říct.

Rozhodně se ale snažil tu žlutou plovoucí věc sežrat. Dopadlo to přesně jako v tom vtipu o aligátorech a policajtech. Milý sumec se po pozření žluté bojky nemohl potopit. Ba co hůř, bojka se mu zasekla v jeho kartáčích (sumčích zubech) a neštastník zůstal viset na hladině. Žábry mel naštěstí pod vodou. Otázka možná je, jak se na jeho zdravotním stavu odrazí “sušení huby”, neboť je známo, že oschnutí rybí kůže může způsobit zdravotní problémy. JIsté je pouze to, že sumec po vyproštění odplul zpátky do hlubin.

Vznikly tak unikátní fotky, které dokládají dravost této ryby. Je známo, že sumec dokáže spolknout značně velkou kořist z hladiny. Většinou žere kachny, které ale nejsou duté a nepřekáží v potápění. Velikost bójky zhruba odpovídá většímu kusu vodního ptactva, tudíž lze usuzovat na sumcův omyl při výběru kořisti. Je to však věc v našich podmínkách nevídaná.

Útoky sumce na člověka

Šíří se zvěsti o útocích sumců na koupající se lidi. Rozhodně se nemusíme bát, že nás sumec sežere. Drobné napadení ale možné je. Nejčastěji však ale v období tření, kdy sumec přes den hlídá hnízda v mělčí vodě. Tření ale probíhá v období přelomu jara a léta. Tento případ se odehrál poněkud později a je to celé jedna velká kuriozita,

Více o biologii sumců zde

Dlouho jsme váhali, jestli to není jedna velká sranda. Už o tom ale píše i Deník https://plzensky.denik.cz/zpravy_region/podivejte-se-sumec-se-pri-zavodech-zakousl-do-bojky-20210816.html

V nejhorším tak nebudeme za blbce a jediní, kdo se nechal napálit

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.