Sumec spolkl nutrii: čeští rybáři ve Francii zachraňovali trofejní rybu

sumec spolkl nutrii
Ilustrační foto: redakce

Jako ve vtipu s krokodýlem a policajtem dopadl velký sumec ve Francii, který se kvůli kořisti nemohl potopit. V tomto případě ale říční predátor téměř spolkl celou nutrii. Na rybu v nesnázích narazili během října čeští rybáři a nejspíš ji zachránili život.

Na první pohled se jedná o velkou kuriozitu. Naprosto to ale zapadá do nestandardního potravního chování sumců v zemi galského kohouta.

O tamějších vousáčích jsme psali například koncem letošního léta v souvislosti s jejich, na první pohled sebevražedným lovem holubů, při němž se někteří sumci dostávají až polovinou těla na břeh.

Sumci ve Francii mají opravdu netradiční jídelníček a hlad je zřejmě učí pojídat vše, co se šustne kolem. Natočil sumce s nutrií v tlamě se ale nejspíše nepodařilo ani francouzským vědcům, kteří zvláštní potravní chování této ryby v jejich zemi sledují již více než deset let.

Video:

*Video lze přehrát na kanálu Big One Cat

Mysleli si, že na hladině plave labuť. Byl to ale trofejní sumec

Parta českých rybářů z týmu Big One Cat při své výpravě do sladké Francie zpozorovala na vodě bílé cosi. Pokládali to nejdříve za labuť či zdechlinu větší ryby, Druhý den se ukázalo, že záhadný předmět se zasekl kousek od nich u břehu.

Bližším ohledáním bylo s velkým překvapením zjištěno, že to je sumec. Ryba je na videu viditelně nafouklá v první polovině těla a apaticky leží v mělké vodě.

Sumec v délce přes dva metry měl v zadní části tlamy cosi uvízlého. Byl to velký živočich, o němž se rybáři dohadují zda jde o bobra či vydru. Po vytažení přišli na to, že sumec zkusil zhltnout nutrii.

Zvíře nemalých rozměrů sumec bez potíží ulovil. Nedokázal nutrii ale pozřít a je otázkou, jak by ryba dopadla bez pomoci rybářů. Kořist se rybě evidentně zasekla v útrobách a jediná šance by byla ji vyzvrátit. Sumec ale takto ležel v mělké vodě již mnoho hodin. Část povrchu těla měl dokonce mimo vodu.

Video vzbudilo celkem značný zájem rybářů po celé Evropě. Po měsíci od zveřejnění má přes 11 tisíc zhlédnutí. Podívat se na něj i na další tvorbu rybářů z týmu Big One Cat se můžete podívat na jejich YouTube kanálu.

Další kuriózní události spojené se sumcem:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.