Na Moravě našli mrtvého 100 kg sumce, na prutě by šlo o rekord

sumec Ostrožská Nová Ves
Ilustrační foto, štěrkovna/ redakční archiv

Mrtvého sumce vyplavila voda na štěrkovišti poblíž Ostrožské Nové Vsi na Moravě. Zdechlinu našel jeden z místních rybářů a chatařů. Informace o nálezu se šíří od včerejška po sítích jako lavina.

Ryba podle fotografií měřila 255 – 256 centimetrů! Její hmotnost pak má pak činit přes 100 kilogramů. Nález se odehrál na propadlině po těžbě štěrkopísku, která je již desítky let zatopená vodou. Jde o trofejní rybu, která by se při ulovení za svého života jistě dostala do tabulek rekordních úlovků v České republice.

O sumci informoval uživatel Instagramu a nálezce Pavel Juračka, jehož fotografie posléze převzala některá další regionální média z oblasti jihovýchodní Moravy. Rybu nechal ekologicky zlikvidovat.

Zpráva proběhla například v magazínu Dobrý den s kurýrem.

Zpráva neupřesňuje revír, kde k úlovku došlo. Pohledem na mapu se však lze domnívat, že jde o revír Olšava 1A  461 107. Na této vodě hospodaří pobočný spolek MRS z Kunovic a jde o soustavu štěrkopískoven s rozlohou několik stovek hektarů. Na takových vodách za několik desítek let opravdu mohou vyrůst trofejní ryby včetně rekordních kaprů a sumců. 

Zdroj: Instagram Pavla Juračky

Takové ryby pak samozřejmě i přes svou dlouhověkost časem uhynou. Jen v menším procentu případů ale voda vyplaví mršinu na břeh. Na zdejších jezerech to ovšem první případ není.

Prohlédněte si také další fotografie a články na téma sumcařina:

Smrt sumce Karla z Ostrožské Nové Vsi vyšetřovala dokonce Policie ČR

Možná si pamatujete případ z doby zhruba před dvěma lety. Tenkrát na této lokalitě uhynul miláček veřejnosti – sumec Karel. 

Mnozí jej v čisté vodě obdivovali během výtěru, kdy hlídal hnízdo a bylo jej možné spatřit na vlastní oči. Jednoho dne byl ale Karel nalezen bez známek života, což zarmoutilo všechny příznivce zdejších jezer.

Novoveská štěrková jezera:

Kvůli podezřelé ráně na těle ryby dokonce jeden z rybářů zalarmoval Policii. Panovalo přesvědčení, že sumce někdo postřelil. Někdo se domníval, že místo střelné zbraně došlo k použití kuše, což je způsob lovu ryb, který je v mnohých zemích legální a některý nadšenec si svoji zbraň chtěl vyzkoušet u nás na snadném terči.

Policejní vyšetřovatel však nenašel skutkovou podstatu jakéhokoliv trestného činu a případ uzavřel bez výsledku v podobě obvinění či pátrání po pachateli. Sumec Karel zemřel ve věku zhruba 40 let a délce 243 cm.

O úlovcích sumce v Ostrožské Nové Vsi občas informují i regionální televize na Slovácku. Videa jsou však již staršího data:

3 Comments

  1. Hrozný sračky píšete a pouštíte do éteru.
    V ČR je několik ryb ulovenych na svazovkach a ten největší měl 270cm. A Vy tady sdilite článek plný nesmyslů. Jak autor který je buď hlupák a nebo lhář tak Vy by jste měli ověřovat zda je strory pravdivé. Ale Vám jde o sledovanost. Nikoliv o prestiž

    • Mimochodem, máte dobrý přehled. Kdybyste měl zájem psát nějaké články, ozvěte se mi na redakční mail. Díky, OV

  2. Už jsem tady kolikrát psal, že hloupý doopravdy jsem a sledovanost je důležitá. Zrovna zde je ale délka vcelku dobře doložená podle fotky s metrem, největší by asi nebyl ale mezi rekordní úlovky by určitě na nějaké místo patřil. Mějte se, Ondřej Vokatý

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.