Lipenský candát: přednáška o stavu candátů na naší největší přehradě

Lipenský candát
Ilustrační foto: redakce

Pokračujeme v nedávno nastoleném tématu naučných příspěvků a chceme upozornit na další zajímavou přednášku o rybách, opět z vědeckých kruhů. Tentokrát je na přetřes přednáška, jejíž téma se nás, rybářů, silně dotýká. Na YouTube si totiž můžete přehrát vědecké povídání o lipenských candátech.

Jak zazní ve videu, rybáři i vědci si velmi často kladou stejné otázky. V tomto případě jde o otázku vývoje candátí populace na vodní nádrži Lipno. Tento problém trápí a zajímá mnoho rybářů a samozřejmě i svazových funkcionářů.

Candáti na Lipně totiž opět prochází jistou formou krize a svaz na to opět hodlá reagovat zavedením opatření ohledně jejich lovu.

Video:

*Přehrát lze také přímo na Youtube

K různým omezením lovu candáta na Lipně došlo již v minulé dekádě a zdá, se že po opětovném uvolnění se pravidla lovu candáta na Lipně opět zpřísní (viz článek)

Přednáška se zabývá také “candátí krizí” na Lipně po roce 2005

V přednášce se dozvíte množství zajímavých informací. Dozvíte se například nepřekvapující fakt, že i když je tato voda pověstná hlavně lovem dravcům, tak s velkým náskokem je nejpočetnější rybou na Lipně kapr obecný. V nádrži se přitom nerozmnožuje a jeho populace závisí na vysazování.

 Co se týče dravců, za zmínku stojí například graf ve videu, který ilustruje celou historii candáta na Lipně. 

Od slabých začátků až po boom populace candátů první dvě desetiletí po napuštění přehrady. Z Lipna se tehdy stalo nefalšované candátí eldorado, po kterém však přišel výrazný pokles.

I přes výkyvy je však Lipno slušným revírem. V přednášce se také dozvíte spoustu zajímavostí o životním cyklu candáta a jeho chování zejména v mladém věku. 

Pokud budete poslouchat opravdu pozorně, tak se v mnohém poučíte. Věděli jste například, že cílený lov a odnášení bílé ryby ze strany rybářů může candátům spíše prospět? Je to kupodivu tak, vysvětlení zazní v přednášce.

Video pochází z léta roku 2020 a bylo natočené v Černé v Pošumaví. Přednášejícím je opět prof. RNDr. Jan Kubečka, CSc. z Biologického centra Akademie Věd ČR, které sídlí v Českých Budějovicích.

podzimní přívlač na candáty
Ochrana candátů může spočívat například v omezení menších vláčecích nástrah, což od letoška funguje například na Nechranicích. Jaké změny čekají Lipno, to zatím nevíme. Zanedlouho možná napoví nový rybářský řád.

Vědci potřebují vzorky větších candátů

Ačkoliv vědci pravidelně působí přímo na Lipně, nedostává se jim dostatečných vzorků. Většina jimi ulovených ryb je spíše menší velikosti. Pro účely výzkumu se jim hodí i větší ryby, které by jim mohli poskytnout rybáři, kteří si úlovky odnáší domů.

Nemusíte se přitom svého úlovku vzdávat ve prospěch vědy. Pro účely vědeckého zkoumání vědcům z Biologického centra AV vyhoví například jen candátí hlava některé z větších ryb, postačí v zmrazeném stavu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.