V Praze žije asi milion a čtvrt lidí, z čehož je kolem 30 tisíc rybářů. Ačkoliv městem protéká Vltava, je zde několik rybníků a dokonce jedna přehrada, tak člověk možná zatouží vypadnout z města do přírody. Proto vám dáme pár návrhů, kam na ryby v okolí Prahy vyrazit.
Naše tipy:
- Berounka
- Pískovna v Pískové Lhotě
- Labe poblíž Prahy
- Přehrady na Vltavě
- Vodní nádrž Záskalská
Rybaření na Berounce
Berounka je řeka Oty Pavla. Relativně málo regulovaná řeka teče přírodním údolím, což z ní činí velmi oblíbený revír. Rybářský tlak na Berounce není zrovna malý ale přesto zde máte šanci na slušný úlovek i klid. Záleží jen na výběru místa.
Berounka má úseky proudné, kamenité i klidná nadjezí, kde na vás čekají velcí kapři a sumci. Jenom snad ti zlatí úhoři Oty Pavla už jsou vzácní.
Kam na ryby v okolí Prahy na Berounku?
Předně je třeba říct, že Berounka teče až do Prahy. Celý úsek od Radotína až po soutok s Vltavou leží v katastrálním území hlavního města Prahy. Zatímco partie nad Radotínem směrem k Černošicím jsou vhodné hlavně pro lehčí rybolovné metody, včetně muškaření, tak okolí soutoku včetně přístavu vypadá jako klasická široká a hluboká mimopstruhová voda.
Také zde proto je hlava na hlavě a spousta rybářů i s auty po celý rok. Klidu nepřidá ani kravál z nedaleké dálnice a obří nadzemní křižovatky či nejdelšího dálničního mostu v ČR, který spojuje kopce nad Radotínem s kopci nad Zbraslaví. Kulisa nic moc a hluk ve dne, v noci. Šance na úlovky zde však je pěkná.
Daleko romantičtější jsou lovy na Berounce v údolí mezi Prahou a Berounem. To je už ta původní Berounka plná trempů, nízkých jezů a se spoustou ryb. Velmi pěkné chytání je v okolí Zadní Třebaně a Srbska. Nejkrásnější příroda se samozřejmě nachází až za Berounem, směrem na Křivoklát.
Od Zvíkovce až po Plzeň dokonce letos vyhlásili nový a obrovský přírodní park Berounka (více se dočtete zde). Ochrana přírody zde ale znamená, že nesmíte parkovat ani tábořit u vody.
Rybaření na Pískové Lhotě u Poděbrad
Poměrně nový revír se nachází u Poděbrad v Pískové Lhotě (pozor, ještě jedna ves stejného jména leží u Mladé Boleslavi).
Těžba písku skončila teprve nedávno a celý revír včetně pozemku zakoupil rybářský svaz, přesněji jeho Středočeský územní svaz.
Na revíru můžete lovit jen se zaplacenou místenkou na každý den. Máte ale možnost bez potíží parkovat a bivakovat u vody, což zdaleka všude neplatí. O pískovnu je slušný zájem a zarybnění v podobě kaprů i dravé ryby je velmi slušné. Dokonce se sem vysazuje přes podzim pstruh duhový, což jsme osobně vyzkoušeli při muškaření na tomto revíru.
Pražské a Středočeské Labe
Letmý pohled na mapu ukazuje, že od severní části Prahy je to k Labi jen přes dvacet kilometrů. Na Labe se dostanete autem a snadno také vlakem z Masarykova nádraží nebo autobusy z Letňan či Černého mostu. Do půl hodiny cesty máte revíry v okolí Neratovic, Brandýsa nad Labem a o trochu dál jsou revíry poděbradské či kolínské. Vaše cesta může samozřejmě vést taky nahoru na Mělník.
Labe je známá řeka. Charakter je všude skoro stejný. Klasický plavební kanál bez významných členitostí. Jenom občas narazíte na jez a zdymadlo. Chytáte můžete kapry, sumce. Problém ovšem bývá se bivakem a parkováním auta na břehu.
Pokud vám jde o opravdové splynutí s přírodou, tak doporučujeme lehký feeder nebo plavanou na labských ramenech, kterých je podél celého toku požehnaně. Zejména na ramenech propojených s řekou máte šanci na slušné úlovky trofejních cejnů, tloušťů a dalších sportovních ryb.
Přehrady na Vltavě
Pražský územní svaz má ve své gesci tři přehrady Vltavské kaskády.
- Vrané nad Vltavou
- Štěchovice
- Slapy
Nejzajímavější a největší jsou samozřejmě Slapy, které produkují obrovské úlovky kaprů i dravých ryb. Z přírodního hlediska jsou nejhezčí Štěchovice, kde je dokonce celoročně povolena přívlač (ale nejsou tady skoro žádné dravé ryby, to jsou takové svazové paradoxy).
Štěchovice jsou ale ze břehu velmi špatně přístupné a hladina se zde mění klidně o metr během půl dne. Proto je lepší lovit z lodi, ideálně s motorem.
Vrané nad Vltavou je na tom s úlovky lépe. Levý břeh je však lemován Transslapskou magistrálou, která prakticky brání k přístupu ke břehu. Místo si musíte najít na druhé straně, ideálně ne v Měchenicích, kde řádí vodní lyžaři.
Nejhezčí je asi část kolem soutoku Vltavy a Sázavy kolem Davle. Rozmáhá se tady ale nešvar zabírání míst zdejšími chataři, kteří nechávají zapíchnuté vidličky podél pobřežní cesty. Čert je vem.
Volné místo ale najdete, horší to může být s parkováním.
Vodní nádrž Záskalská
Doufám, že nikdo z místních si nebude myslet, že propalujeme jejich oblíbené místo. Další místo, kam na ryby v okolí Prahy je až za Hořovicemi.
Přehrada Záskalská určitě není žádný tajný flek na trofejní ryby, spíš naopak. Malá přehrada v podhůří Brd je zajímavá spíš svým klidem a přírodou. Vodní plocha má jen patnáct hektarů a jeden břeh je lesnatý, zatímco druhý travnatý. Díky vodě z Brd je poměrně čistá na koupání.
Na Záskalské si nejlépe užijete klidný lov na pár hodin. Feeder nebo plavaná bude úplná paráda. Jde o sypanou hráz, kde je největší hloubka kolem 10 metrů. Obsádku tvoří například menší kapři, bílá ryba a nějaký ten dravec.
Zažijete tady opravdu venkovskou atmosféru. Sama nádrž leží ale téměř 500 metrů vysoko. Jsme totiž v podhůří Brd.
Ještě nedávno zde začínal zakázaný prostor vojenských Brd. Dnes je to CHKO s pěknou přírodou. Přímo nad Záskalskou se po asfaltce po necelých třech kilometrech dojdete nebo dojedete na zříceninu hradu Valdek, kam jste se dřív dostali jen jako zobáci nebo mazáci na vojně. Inspirovat se na výlet můžete nnapříklad zde
Můžete si tak zachytat a vaše rodinka mezitím zvládne vyrazit na výlet. Musí se ale držet jen silnice, všude jsou cedule se zákazem vstupu mimo cesty. Nevybuchlá munice leží v lese všude a navíc nedaleko stále cvičí armáda.
Buďte první kdo přidá komentář