Středočeši zdraží povolenky až o 300 korun v následujících letech

Zdražení středočeských povolenek
Ilustrační foto: redakce

Středočeský územní svaz ČRS plánuje zvýšit cenu celoročních povolenek. Zdražovat se ovšem bude postupně a nárůst ceny se rozloží do následujících dvou let.

Letošní cena povolenky ve Středočeském územním svazu činí 1400 českých korun.

Územní MP i P povolenky zde stojí stejně, což bude platit i v následujících letech, kdy se však zdraží.

Nové ceny celoroční územní povolenky pro SÚS:

  • 2023 – 1500 Kč (děti 500 Kč, mládež, ZTP, 70+ 1100 Kč)
  • 2024 – 1700 Kč (děti 600 Kč, mládež, ZTP, 70+ 1200 Kč)

Zdražování povolenek je v současné situaci nevyhnutelné a postihne nejspíš všechny druhy povolenek napříč republikou.

Článek s přehlednou tabulkou cen povolenek na další sezonu připravíme během podzimu, jakmile budou dostupné veškeré informace.

Prozatím si můžete prohlédnout podrobnou tabulku právě od SÚS.

Přehledné tabulky cen všech povolenek SÚS na roky 2023 – 2024 naleznete v oficiálních dokumentech SÚS:

Nové ceny povolenek ve Středních Čechách

Některé další územní povolenky zdraží až o 800 korun

Z dostupných informací ale můžeme zmínit výrazné zdražení na Severní Moravě, kde povolenky bohužel vzrostou na ceně velmi citelně.

V tomto územním svazu platí rozdílné ceny pro lov na MP revírech a P vodách.

V případě MP povolenky dojde na Severní Moravě ke zvýšení ceny o 400 korun. U pstruhových povolenek však jde již o velmi citelných 800 Kč. Více o zdražení povolenek v tomto regionu jsme psali zde.

Svaz reaguje na růst nákladů

Meziroční zdražování povolenek není až zas tak nic výjimečného. V poslední dekádě ale byla situace velmi příznivá. Před příchodem pandemie se cenové úrovně držely ve vcelku rozumných mezích.

ČRS navíc profitoval z růstu členské základny, kdy se opět vykryl úbytek členů po přelomu tisíciletí. To přinášelo další peníze do svazové pokladny. Zdražovalo se většinou jen o stokoruny a to ještě ne každý rok.

V současné době se někteří funkcionáři obávají obratu v tomto trendu, kdy může naopak členská základna početně klesat.

„Nechci tu dnes před vámi stavět vzdušné zámky a budoucnost lakovat na růžovo. To vůbec ne. Naopak je férové si přiznat, že celý svaz a náš územní svaz nevyjímaje, čekají složité roky a asi všichni chápete proč, když se podíváme, co se kolem nás děje. Doba hojnosti, kdy rostla členská základna a s tím i příjmy, končí. Musíme se připravit, že nás doběhne ekonomická krize, kdy se budou muset naši členové rozhodovat, zda půjdou na ryby, nebo budou mít doma teplo, či dětem dají najíst.“

Dušan Hýbner, předseda Středočeského územního svazu

Spolu s potenciální hrozbou poklesu příjmu od členů, se již nyní do svazového hospodaření promítá zvýšená inflace. Z hlediska hospodaření již nyní pociťují svazové organizace například nárůst cen pohonných hmot, který se promítá do nákladů na produkci násad či zvýšení cen ryb od produkčních rybářství, které svaz nakupuje.

V tomto ohledu se například Středočeši plánují ve zvýšené míře zaměřit na maximální možnou vlastní produkci a podporovat hospodářskou činnost přímo v jednotlivých MO.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.