D Rig montáž: univerzální návazec pro různé druhy nástrah

D rig montáž

D Rig montáž je poměrně univerzální s různými nástrahami včetně nyní populárních wafters. Její hlavní výhoda tkví v chování montáže a nástrahy při opatrném braní ryb. Nástraha se pohybuje velice blízko háčku, přičemž přívěs má poměrně velkou volnost pohybu.

Použít na vlas s déčkem můžete vážně všechno. Boilies plovoucí, potápivé, neutrální nástrahy ale funguje třeba s partiklem. Ta univerzalita je v tomto případě skvělá věc a umocňuje ji ještě neuvěřitelná efektivita chování montáže pod vodou.

Když ryba nástrahu ochutná a rozhodne se ji vyplivnout, tak je zde stále velmi vysoká šance, že hrot háčku se zasekne. V ideálním případě do spodní části kapří tlamy.

Díky tuhosti návazce se také výtečně hodí při použití na daleký odhoz (např. na helikoptéře) a ve vetší délce například při lovu v místech s mírnou přítomností travin a s trochou sedimentu. Primárně ale déčku vyhovují spíše čistší místa, kde funguje efektivně třeba jen obyčejně s olovem na závěsce.

Zároveň splňuje požadavek na jednoduchost. Není nutné mít na prutech nějaké extrémně složité montáže. Déčko je velmi sofistikovaná montáž ale naprosto jednoduchá, čímž se její použití usnadňuje.

Není problém ji navázat doma nebo u vody. A samozřejmě je k dispozici jako hotový návazec na pultech obchodů.

Reklama: Pokud nechce návazec vázat sami, můžete zkusit Nash Slip D Rig Barbed inovovaný pro sezonu 2024.

Tyto návazce obsahují nejnovější komponenty, včetně prvků Diffusion Camo pro dokonalé krytí, ochranných prvků proti zamotání, zarážek a nástrahových vrtáčků.

Nash n�vazec slip d rig barbed - velikost h�?ku 6

Zajímavé je, že tyto návazce nejsou vázané na fluorocarbonu ale na polotuhé šňůrce Skinlink Semi-Stiff, která se rychle potápí a zaručuje pevnost a odolnost proti zamotání.

Disponují 8mm vrtáčkem pro snadné připevnění nástrahy na přívěs a osmičkovou smyčkou pro jednoduchou výměnu návazců. Jsou dostupné ve velikostech 2 a 4 s nosností 25 lb, ve velikosti 6 s nosností 20 lb, a ve velikosti 8 s nosností 15 lb.

Kromě toho jsou nyní baleny v ekologických kartonových obalech, což přispívá ke snížení plastového odpadu.

Levnější variantou mohou být například návazce od Delphinu z klasického fluoše:

Delphin N�vazec The End D-Rig 2ks

Pořídit 2 ks D-rigů lze již za méně než 80 Kč například v naše partnerském eshopu Chytapust.

Jaký háček na D Rig montáž použít?

Před několika lety se D Rig montáž vázala především na háčky s očkem vyhnutým ven. To se v posledních letech dost změnilo a přispěl k tomu také postupný vývoj stále kvalitnějších návazcových materiálů, zejména fluorocarbonových návazců.

Tato montáž se totiž používá s tuhým návazcovým materiálem. Dnes tak můžete použít háčky téměř bez omezení. Na směru vyhnutí očka již nezáleží.

U hotových montáží nabízených v obchodech již vidíte spíše háčky s očkem klasicky dovnitř. Co se týče tvaru háčku, tak lze vidět v praxi různorodé typy.

Zahnuté curv shank háčky i háčky s rovným ramínkem nebo širší wide gap.

Typ háčku samozřejmě trochu ovlivní chování celé montáže. Ale právě to poskytuje dost možností k tomu zkoušet a experimentovat.

Když využijete variantu s očkem ven, tak určitě neuděláte chybu. Hlavní důvod proč se tento typ háčku používal je, že s ním se nástraha v D smyčce vždy postaví do potřebného úhlu, což zvyšuje šance na úspěšný zásek.

Velikost háčku může být v průměru třeba 4 nebo 6tka. Pokud si nevíte rady s délkou montáže, tak zkuste pro začátek 20 – 25 centimetrů.

Jako návazcový materiál poslouží hlavně fluorocarbon

Není to dogma, jelikož třeba v měkčích místech může být v něčem lepší měkký návazec, případně různé potahované šňůrky (jejich méně ohebné variace) jako u nahoře zmíněného Nashe.

V 90 procentech případů se D Rig montáž váže na tuhé materiály. Někteří testeři významných značek razí teorii, že čím tužší, tím lepší, což ale paradoxně vyžaduje vlastní výrobu jelikož komerčně vyráběné návazce většinou koupíte spíš na slabším a tím pádem trochu měkčím fluoši.

Spolehlivě tuhým materiálem je samozřejmě hlavně fluorocarbon. Pro tyto účely se užívá například v libráži 15 lbs – 25 lbs. Tuhost fluoše můžete přizpůsobit úměrně háčku, čím větší, tím tužší.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.