Ronnie Rig: jak navázat a na co si dát pozor 

Kaprařská videa
Ilustrační foto: Redakce

Ronnie Rig představuje je velmi účinný typ montáže. Skvěle funguje hlavně s pop-up boilies. Jeho způsob fungování umožní snazší zapíchnutí hrotu háčku a dodává mu schopnost se zachytit i v případě vyplivnutí nástrahy, což ho činí oblíbenou volbou mezi rybáři lovícími kapry. 

Zde je postup, jak navázat Ronnie Rig pro použití s pop up boilie:

  1. Nejdříve něco na umístění nástrahy – nejsnazší je nasadit na háček vrtáček s kroužkem. Na něj se ve finále nasadí popka. Vrtáček zajistí zároveň i blízké umístění nástrahy k háčku což se na ronnie rig obzvlášť hodí
  2. Napíchněte zarážku na hrot háčku a nasuňte ji do oblasti přechodu oblouku a ramínka, čímž vymezíte spodní hranici pohybu nástrahy
  3. Připevněte speciální rychloobratlík na háček. Jedná se o typ s jednou stranou otevřenou a právě tu protáhnete skrz očko háčku. Pomocí kleští můžete obratlík trochu zmáčknout, není to ale vždy nutné.
  4. Navlečte na háček kousek smršťovací bužírky tak, aby zakrýval spodní část obratlíku a kousek háčku pod očkem. To pomůže udržet správný úhel směřování háčku
  5. Pečlivě smršťte obal pomocí zapalovače nebo páry, bužírka musí být na těsno a hladce obepínat háček u spodek obratlíku
  6. Navažte háček na fluorocarbon (jednodušší varianta pro začátek) nebo šňůru
  7. Pomocí bročku nebo tungstenové modelíny si můžete pohrát s vyvážením nástrahy nad dnem
  8. Navážeme návazec na kmen a k zátěži. Po připevnění nástrahy můžeme začít chytat.
Výměnný rychloobratlík
Delphin mont�? the end ronnie rig 4 ks - 8-h�?ek - 8

 Časté chyby při používání Ronnie Rigu pro lov kaprů a jak je napravit

Ronnie Rig se stal značně oblíbenou volbou mezi kapraři díky své jednoduchosti a účinnosti. Přesto se ale dá udělat i zde chyba, která může efektivitu této montáže snižovat.

Nesprávná volba háčku

Jednou z možných chyb při používání Ronnie Rigu je špatná volba háčku. Původní Ronnie Rig byl navržen s háčkem s zakřiveným ramínkem, ale mnoho rybářů s různými úspěchu od té doby experimentovalo také s jinými typy háčků. Pro tuto montáž se nejvíce hodí zakřivené háčky se širším obloučkem, spíše než háčky rovné.

Pokud vyberete háček s širokým obloučkem a ostrou, zahnutou špičkou, máte největší naději, že maximálně využijete vlastnosti této montáže. 

Nesprávný výběr druhu boilies 

Dávno není dogma, že ronnie rig nejde provozovat například s potápivým boiliem. Tento návazec je ale nejvhodnější právě pro návnady typu pop-up, protože je lze účinně používat v různých podmínkách, včetně revírů s porostem nízkých rostlin, usazeným listím, měkkém bahnitém dnu a samozřejmě i na písku nebo říčním štěrku.

Pokud nevíte přesně, co děláte tak se ale raději držte jistoty v podobě nástrah typu pop-up při používání Ronnie Rig a vyhněte se používání potápivých boilie  protože v určitých podmínkách nemusí taková kombinace fungovat nejlépe.

Nesprávné umístění nebo délka bužírky

Bužírka musí pevně držet spodní (nasazovací) část rychloobratlíku a mít přesah pod očko háčku. Zejména příliš krátký překryv obratlíku může mechaniku montáže ovlivnit hodně negativně, stejně tak ovšem nesmíte v bužírce utopit obratlík celý jelikož horní část se musí volně otáčet.

Správnou délku bužírky si musíte připravit ještě než ji začnete tepelně “obrábět”. Zlaté pravidlo zní, že pokud nejste s její délkou a umístěním spokojení, tak je lepší montáž předělat.

Nekontrolujete návazec během používání? Chyba, která může stát životní rybu

Toto platí pro všechny montáže, tudíž i pro ronnie rig. Montáž ze silných šňůr nebo fluorocarbonů může vypadat velmi robustně ale přesto může trpět během používání různým namáháním. Jedná se o otěr o různé tvrdé typy dna, dynamické rázy a hlavně zatížení při zdolávání. Proto není od věci stav montáže před každým nahozením zkouknout a zejména ji kontrolovat po každé rybě.

Vždy po ulovení ryby zkontrolujte svůj návazec a v případě potřeby vyměňte poškozené součásti. pomůže udržovat účinnost návazce a zvýšit vaše šance na úspěch při následujících náhozech. Pozornost věnujte také ostrosti háčku a při pochybnostech montáž vyměňte za novou.

Gardner Sada na mont�? Ronnie Rig Kit s protihrotem - vel. ?.8

Lov v nevhodných podmínkách

Ronnie rig si získal ve svých začátcích skoro až auru všeléku do všech podmínek. Není to ale montáž do totálních extrémů zejména co se týče stavu dna. Rybaření v oblastech s hustým podvodním porostem, větvemi nebo hlubokým bahnem možná nebudou to pravé. Zde můžete zkusit například chod rig. Stejně tak není příliš efektivní v momentě, kdy ryby tráví či spíše u hladiny. Zde se naopak vyplatí zkusit ne tolik profláknutá Zig Rig.

Závěrem

Ronnie Rig je do značné míry vskutku univerzální montáží, kterou lze snadno navázat doma nebo ji hotovou poměrně levně koupit. Vyznačuje se snadným použitím a velmi slušnou efektivitou i při lovu opatrných či jen málo aktivních ryb, což je dáno způsobem jeho fungování, které napomáhá zaseknutí háčku i při krátkém kontaktu ryby s nástrahou.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.