Lov kapra na bahně: chod rig a jiné

naviják s prutem na kapry. Vidličky jsou použitelné při lovu kapra na bahně

V jednom dílu seriálu Comeback si dělali legraci z Bruntálu, kde je hlavní obživou těžba bahna. Těžit se dá ale ledaskde na území ČR. Revírů zanesených sedimentem je po celé ČR dost. Lov kapra na bahně je tak běžná situace pro mnoho rybářů.

O to víc mě před lety fascinoval přístup některých kolegů, kteří na notoricky známých bahňácích chytali úplně nemožně s těžkými srkačkami, které museli za pár minut skončit hluboko v nánosech. Kdokoliv, kdo přišel s plavanou nebo si dokázal sestavit montáž s ohledem na bahno, si zachytal daleko lépe. Možná takhle vznikla tehdejší nenávist k boilízákům? Příchod lovu na kuličky totiž poprvé donutil rybáře více přemýšlet na místem a způsobem prezentace jejich nástrahy.

Když hledáme ideální lovné místo na každém revíru, tak se nejčastěji řídíme klasickými instrukcemi a snažíme se využít například hloubkové zlomy, rozhraní tvrdého a měkkého dna a tak dále. Úseky s hlubokou vrstvou sedimentu určitě nepatří k těm nejpopulárnějším. Jsou ale revíry, které jsou zanesené bahnem kompletně a musíme se s tím nějak popasovat.

Nutno však říct, že kapr se bahnu nijak nevyhýbá. Jedinou výjimkou je snad jen hnijící sediment, který poznáte podle typické černé barvy a hnilobných zápachů. V „obyčejném“ bahně ale kapr s oblibou ryje protože právě zde najde bohatou krmi. Tento sediment vzniká přirozenou cestou: část tvoří materiál který přináší přítok, z velké části jde ale o zetlelé listí a odumřelé řasy či další biologický materiál.

Prakticky celoročně se v takovém bahně vyskytují larvy pakomárů – patentky. Na nich si pochutná snad každá ryba. Lov kapra na bahně je tak hlavně technická záležitost odvíjející se od prezentace nástrahy, tak aby ji kapr snáze našel a úlovek nebyl jenom o náhodě, kdy ryba mimoděk nasaje nástrahu utopenou v řídkém sedimentu.

Příprava boilies pro lov kapra na bahně

Bahno v každém případě páchne. To vadí spíše člověku než rybám. Nástraha ale může v celkovém zápachu dna poněkud zapadnout. Vezmeme li v úvahu, že silné zabahněné revíry mají v létě často menší průhlednost vody než půl metru, tak je potřeba nástrahu nějak zviditelnit po stránce aromatu.

Samozřejmě vždy existuje možnost použít dipované a dobře vonící nástrahy. Můžeme ale také využít jednoduchý trik anglických kaprařů, který znají mnozí čeští kapraři také: rehydratace boilies.

boilies chytání na vlas. Pro lov na bahně je duležité plovoucí nebo neutrálně vyvážené boilies.

V podstatě stačí boilies naložit před lovem do vody aby na lovné místo putovalo už v trochu „rozpracovaném“ stavu. Vodu můžete ale nemusíte vylepšit nějakým boosterem. Jde o to, že suché boilies je zpočátku na bahně čichem skoro neviditelné a přitom právě tady musíme rybu nejen zaujmout chutí nástrahy ale dát ji vůbec šanci aby se o našich kuličkách dozvěděla na nějakou větší vzdálenost. S rehydrovaným a boosterovaným boiliem je trochu lepší naděje, že ryba přijde o pár hodin dříve. Namočené boilies navíc nenatáhne zápach bahna, což se jinak běžně děje i u drahých značek. Jediná nástraha, která se nenechá ovlivnit bahnem je tygří ořech.

Čtěte také: Tygří ořech na kapry

Montáže do bahna

Hlavní problém lovu na bahně je propadání celé sestavy. Dobře uleželé bahýnko má konzistenci podobnou chladnoucího pudinku. Nástraha a montáž se v něm pozvolna proklesává až může dočista zmizet. Někde je na bahně ještě vstva travin nebo podobné vegetace, která nástrahu ukryje ještě když je pár centimetrů nade dnem. To je nejspíše častá příčina neúspěchů v případě, kdy v létě lovíte na zatopených mělčinách. Zuřivá aktivita ryb je vidět až ze břehu, ryby naráží do natažených vlasců ale záběry přichází jen omezeně. Můžete spoléhat na to, že kapr tu vaši nástrahu prostě najde ale je to poněkud mrhání časem, protože s trochou snahy můžete chytit víc ryb.

brzké ráno je ideální pro plavanou na kapry. Lov se zde odehrává hlavně na bahně.
Rybníky jsou charakteristické tím, že mnohdy nenajdete ani kousek trdého dna bez bahna

Chod rig

Docela známou montáží je tzv. Chod rig, což je montáž pro účely lovu nejen na bahně ale kdekoliv, kde musíte nástrahu vyzdvihnout nad překážky na dně. To může být rostlinstvo ale i silná vrstva listí na podzim. Můžete ho samozřejmě použít i na tvrdém dně, ale nepovažuje se v takových podmínkách za příliš efektivní.

ESP n�vazce Chod Rig Leaders 1m Weedy Green

V čem spočívá princip chod rigu? Sestává ze dvou základních prvků:

  • Koncové olovo na olověnce nebo tlustém fluorocarbonu
  • Kvalitním plovoucím boilies – kvalita tady spočívá hlavně v tom, aby pořádně plavalo.

Aby boilie opravdu dobře plavalo je doopravdy důležité! V tomhle smyslu jsou lepší větší koule, které lépe vzplývají. Můžete si je otestovat ještě před nahozením, stačí najít místo s hloubkou u břehu nebo nějaké molo. Spustíte chod rig kolmo dolů a koukáte, jestli boilie po kolmém navázci vyleze nahoru k zarážce. Pokud ne tak použijte jiné.

Špatně plovoucí boilies celou montáž znehodnotí. Kulička prostě musí trčet nahoru a háček být pod ní, jakmile to je opačně tak to dělá problémy se zásekem.

Giants Fishing Kaprov� n�vazec Chod Rig Long 20lb - vel.4

*háček se umístí na přívěs přes kroužek k hlavnímu návazci. Dělá se to dost nakrátko, někteří borci nechávají třeba jen 2 centimetry. Tyhle hotové výrobky jsou trochu delší. (Podrobnosti z shopu si můžete rozkliknout na fotce)

Po dopadu na dno se olovo začne nořit hlouběji do bahna, plovoucí boilies se ale na navázci drží nad bahnem. Nemělo by létat někde vysoko ve sloupci, nýbrž kopírovat dno, proto se návazec k olovu dělá buď z olověnky nebo raději z fluorocarbonu, které je nepustí nijak vysoko.

Výhoda chod-rigu spočívá také v tom, že se dá koupit již hotový.

Jednoduchá montáž s PVA sáčkem

Kromě speciálních montáží si můžeme pomoct obyčejným PVAčkem. Stačí použít úplně obyčejnou montáž s délkou navázce cca 30 – 50 cm, v závislosti na hloubce řídkého bahna. Pokud necháte olovo mimo sáček, tak není potřeba nic příliš řešit. Dovnitř stačí zasunout jenom háček a nástrahu. Důležité je použít sáček bez otvorů nebo jen s drobnou perforací. Právě vzduch, který se drží ve směsi pomůže zpomalit a omezit propadání montáže do sedimentu. Respektive, bude propadat olovo ale háček zůstane v sáčku na povrchu a po rozpuštění je šance, že to tak zůstane napořád. Záleží samozřejmě na dostatečné délce návazce.

Závěr

Lov kapra na bahně není nic tak složitého. Pro lepší úspěchy to ale chce trochu přemýšlet na taktikou. Kromě uzpůsobení montáže nezapomeňte zkusit trochu přidat na aromatičnosti nástrah, protože i neškodné organické bahno má velmi silné pachové pozadí, na němž se nástraha snadno ztratí.

Čtěte také : 5 tipů pro lov kapra na řece

Tygří ořech na kapry

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.