Připravte se na papírování, ČRS zavádí RIS a brzy i aplikaci do mobilu

RIS
Ilustrační foto

Blíží se nám konec roku. Pro rybáře to znamená vrátit starou povolenku a většina z nás rovnou kupuje novou. Někdo to nechává až po Novém roce, někdo už jde pro nové doklady.

Všichni se ale musíme připravit na to, že někde může výdej nové povolenky trvat déle.

ČRS totiž přechází na nový systém, kam je potřeba zadat správně údaje každého člena, kterých má svaz kolem 300 tisíc.

Dojde k tomu většinou právě při vracení nebo výdeji povolenek. Až počáteční fáze pomine, bude moct každý rybář komunikovat se svazem online.

Brzy také přijde oficiální mobilní aplikace Českého rybářského svazu, která by měla vyjít v prvním čtvrtletí roku 2024.

Rybářský informační systém (RIS) je první elektronický systém, který se povedlo prosadit celoplošně v rámci celého Českého rybářského svazu.

Systém již začínají používat MO, které s jeho pomocí musí vydávat nové povolenky již na následující rok.

Pro některé menší MO půjde doslova o revoluční změnu, neboť dosud moderní technologie pro svoje fungování téměř nepoužívaly.

RIS navíc představuje systém nejen pro výdej povolenek ale vlastně pro fungování celé svazové agendy.

Zbývá doplnit údaje řadových členů, proto může výdej povolenek trvat déle. Brzy ale přijde aplikace do mobilu

Posledním krokem, který zbývá doplnit, jsou profily řadových členů. Ty slouží například právě k výdeji povolenek a evidenci plnění členských povinností (například členskou známku po zaplacení již nedostanete, vaše platba bude zaznamenána v systému).

Každý rybář bude mít v RISu pouze jeden profil, čímž se například zamezí tomu, aby si rybář se zabavenou povolenkou vyřídil členství a povolenku jinde.

Nutné je do systému bezchybně doplnit údaje z členské legitimace, rybářského lístku a osobní údaje člena.

V některých organizacích totiž narazili na problém, kdy někteří rybáři jsou evidováni například pod nesmyslnými ročníky narození apod.

V dalších případech také člen dostane novou legitimaci s čárovým kódem, pokud ji nemá.

Po založení profilu se rybář může do systému sám přihlásit přes internet. Brzy si také bude moct stáhnout aplikaci pro mobilní telefony a tablety.

K prvnímu vstupu do RISu poslouží údaje každého člena a například číslo povolenky nebo rybářského lístku.

Podrobněji o přihlašování do systému k dnešnímu datu informuje časopis Rybářství:

„Naši členové do systému dostanou přístup poté, co projdou svojí MO, která ověří, zda jsou údaje, které o členovi v evidenci vedou, správné. Tyto údaje budou poté použity k ověření a spárování uživatelského účtu k jeho členské kartě, což je nutnou podmínkou k tomu, aby se rybář mohl do systému přihlásit.  

Vytvoření účtu do RIS ze strany rybáře bude probíhat tak, že do systému v prvním kroku rybář zadá své iniciály (jméno, příjmení, datum narození) a některé další údaje (například číslo vydané povolenky nebo rybářského lístku), a pokud tyto údaje budou odpovídat těm, které má uvedené v kartě člena, tak se po ověření skutečností vzájemně spárují a rybář si může nastavit jednoduché přístupové jméno a heslo, přes které se bude poté do systému přihlašovat,“ píše se na webu irybarstvi.cz

V této souvislosti by si rybáři možná měli dát pozor hlavně na oblíbené každoroční focení nových dokladů na sociální sítě, neboť čísla těchto dokumentů jsou nyní citlivým osobním údajem.

Pomocí on-line profilu v budoucnu půjde řešit základní potřeby člena, slibuje svaz. Má jít například o placení členských příspěvků či možnost odevzdání povolenky online.

Zda tato možnost začne fungovat již od roku 2024 ale není zatím zřejmé.

Zároveň svaz koketuje do budoucna s možností online povolenky. Tady však stojí překážka na straně státu – povolenka musí být fyzická (papírová).

Možná se ale objeví možnost povolenku objednat a nechat si zaslat podobně jako zásilku z e-shopu.

Mobilní aplikace přinese aktuální svazové informace do vašeho mobilu

Pro snazší použití RISu se na jaře chystá mobilní aplikace, která poslouží také jako cenný informační zdroj.

Najdete v ní například informace o revírech a konečně bude svaz moct o mimořádnostech a aktualitách informovat členy online přímo prostřednictvím jediného oficiálního kanálu.

Pro svoje účely využije aplikaci také rybářská stráž. Do budoucna se plánuje například možnost nahlásit přestupek či pytláky přímo na příslušnou RS a celá řada dalších novinek.

Ve výsledku by měl RIS přenést veškerou agendu svazu do online prostoru.

Rybáři tak získají možnost většinu záležitostí zařídit bez nutnosti osobní návštěvy. Jak bude implementace tohoto velmi komplexního systému probíhat, to uvidíme na vlastní oči již brzo. Výdej povolenek na další rok začne co nevidět.

Čtěte také související články:

Ceny povolenek na rok 2024 zjistíte na tomto odkazu. Mnozí rybáři také letos poprvé obdrží nový formát povolenky.

9 Comments

  • Tak nějaké údaje u vás musí svaz evidovat už dávno, když vám vydává povolenku. Teď akorát mění ten systém na elektronický

 1. Co když členové nemají internet chytrý telefon co potom jak budou ochraneny osobní údaje co když systém nebude fungovat těch otázek je daleko víc

  • Nemůžu mluvit za svaz ale zatím nikde nepíšou, že člen musí systém v online prostředí využívat, takže předpokládám, že členové bez internetu můžou chodit na MO stejně jako dřív

 2. Začněte konečně opravdu něco dělat pro rybáře a ochranu rybý obsádky. Vody jsou vydrancované a tak vymyslíte povolenky pro nečleny bez zkoušek to si dělate z celé členské základy srandu.

   • Dovolím si upozornit, že již několik let zkoušky mít nemusíte pro zakoupení krátkodobého RL na 30 dní. Je to usnadnění například pro závodníky, kteří sem jezdí na mezinárodní akce typu MS v muškaření apod., protože prokazování kvalifikace pro získání RL bývá u cizinců v mnoha případech složité, spousta zemí po světě žádnou obdobu RL vůbec nevede.
    Negativní efekt tkví v tom, že tento lístek a k němu povolenku pro nečleny (hodně drahé) si může pořídit kdokoliv a podle toho to vypadá, zkušenosti RS s některými těmito rybáři vážně stojí za to.

    Původní zprávu o RL bez zkoušek z roku 2020 si můžete přečíst tady: https://aktivni-rybolov.cz/jak-ziskat-rybarsky-listek-bez-zkousek-se-to-prodrazi/

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.