Lauriho první: Rapala Original je asi nejstarší wobler na světě

low na rapala original

Rybaření je mnohem víc než jen sport – je to vášeň, způsob, jakým si mnozí lidé odpočinou a relaxují v přírodě. Aby však rybaření bylo úspěšné, je třeba mít kvalitní nástrahu. Jednou z nejznámějších a nejúspěšnějších nástrah, které rybáři po celém světě milují, jsou woblery finské značky Rapala. Její zakladatel, Lauri Rapala, tuto nástrahu v podstatě vymyslel a Rapala Original je nejstarším prodávaným typem.

Příběh Rapala Original Wobleru začal v roce 1936 ve Finsku, kdy mladý rybář Lauri Rapala začal experimentovat s výrobou vlastních nástrah. Jeho cílem bylo vytvořit nástrahu, která by napodobovala pohyb a vzhled malých ryb. Cílem bylo stvořit nástrahu mnohem efektivnější než klasické třpytky a zároveň její výroba nebyla drahá.

Po mnoha pokusech a testování Lauri Rapala konečně vytvořil svou revoluční nástrahu – wobler, který dal základ pozdějšímu hitu Rapala Original, za nějž zejména lovci bassu v Americe tenkrát dali i poslední dolar.

Rapala Wobler Original Floating TRL

Jeho nástraha měla jedinečný design, který napodoboval pohyb ryb a jejich přirozený vzhled, což z ní udělalo nepostradatelnou nástrahu pro všechny vláčkaře. Po několika letech testování na místních jezerech a řekách byl wobler Rapala Original oficiálně uveden na trh v roce 1960.

Unikátní design a konstrukce

Tehdy se jednalo o naprostou novinku. Rapala Original Wobbler se odlišuje od mnoha jiných nástrah svým jedinečným designem a konstrukcí. Tato nástraha se vyrobí z kvalitního balzového dřeva. To jí poskytuje dokonalou schopnost plavat a stabilní pohyb pod hladinou vody.

Kromě toho si můžete vybrat z několika variant vzorů napodobujících realistický vzhled a zajišťujících přitažlivost pro ryby.

Wobler Rapala Original má charakteristický podlouhlý tvar těla s lehce vypouklým břichem, což z něj dělá vynikající nástrahu pro lov mnoha druhů dravých ryb. Původní určení byl lov lososovitých ryb na finských jezerech. Woblery Rapala Original ale stejně dobře fungují na ostatní dravce.

Rapala Wobler Original Floating FT

Kmitavý pohyb Rapala Original ve vodě se stal základem pro vývoj dalších nástrah

Když se nástraha ponoří do vody a rybář navíjí nebo přidržuje nástrahu proti proudu, začne nástraha pohybovat svým charakteristickým způsobem. Jeho lopatka mu umožňuje pohybovat se pod vodou s výrazným bočním pohybem, což imituje pohyb ryby. To přitahuje pozornost dravých ryb a vede je k útoku na nástrahu. Na principu wobleru s lopatkou vznikly tisíce dalších variant woblerů s různými vlastnostmi.

přívlačový naviják

O modlu Original se tvrdí, že tato nástraha je ideální pro lov dravých ryb jako jsou štika, candát, okoun, nebo losos. Je vhodná pro použití ve sladkých i slaných vodách, a díky různým velikostem a barevným provedením, si rybáři mohou vybrat ten správný Rapala Original Wobbler pro danou situaci a druh ryby.

Závěrem

Rapala Original je bezpochyby jednou z nejúspěšnějších nástrah na světě a stala se ikonou rybaření. Její jedinečný design a konstrukce, spolu s dlouhou historií úspěchu, ji dělají nepostradatelnou součástí výbavy každého rybáře.

Pokud jste vášnivý vláčkař a ještě jste nevyzkoušeli Rapala Original Wobbler, měli byste to určitě udělat. Rybářské obchody jej nabízí v mnoha variantách pro všechny situace. K dispozici jsou malé 3 cm varianty pro lov pstruhů, okunů a jelců na menších vodách, po větší a těžší 5 cm modely, přes 7 a 9 cm woblery, použitelné pro lov větších ryb či použití na rozlehlejších vodách.

Rapala original se vyrábí také ve velikostech vhodnějších pro cílený lov štik. Na českém trhu nalezneme například 18 cm verzi Original Floating TR s hmotností 21 gramů a další varianty nad deset centimetrů délky.

Rapala wobler original floating tr - 18 cm 21 g

Maloobchodní cena se pohybuje kolem 220 – 250 korun za kus za modely menších velikostí a 250 – 350 korun za větší typy.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.