Nového formátu povolenek se dočkají další rybáři, pozor na chyták se zápisem revírů

povolenka k lovu ryb

Nový formát povolenky (přesněji řečeno úlovkového lístku – neboť povolenku představuje ta barevná samolepka) se od roku 2024 rozšíří mezi další rybáře v rámci ČRS.

Tyto povolenky začaly využívat některé územní svazy již od roku 2022 a setkávají se s nimi i rybáři lovící na celosvazové povolenky.

Některé územní svazy si ale dosud zachovaly klasickou a léty prověřenou variantu v podobě dlouhého pruhu papíru, skládaného ve formě harmoniky.

To se nyní změní a další rybáři si budou zvykat na formát A4, který se naštěstí dá složit také. Těšit se nově mohou například rybáři ve Východočeském územním svazu i jinde.

Lhůta na odevzdání povolenky je 15 dnů
Klasický formát „harmonika“, který pomalu mizí

V praxi je nový úlovkáč i při složení trochu větší než původní harmonika a možná nepůjde vpasovat do některých pouzder na rybářské doklady.

Větší problém pro některé rybáře ale představuje menší počet řádků pro zápis. Kdo chodí na ryby denně, tomu povolenka rychleji „dojde“. Kupovat novou si nebudete muset, bez návštěvy svazu se to ale neobejde. Viz text dále.

Nové formát rybářských dokladů ulehčí práci rybářům i svazu díky strojovému čtení dat

Proč nový formát? Souvisí to s modernizací ve svazu i se snazší administrací (papírováním) zejména ohledně sumářů úlovků. O těch již dlouho svaz tvrdí, že jsou plné chyb, které rybáři při vyplňování dělají.

Zároveň přepisování sumářů zaměstnává funkcionáře všech MO. Právě toto nový formát vyřeší jednou provždy. S novou povolenkou sice budete muset docházky a přisvojené úlovky samozřejmě zapisovat i nadále dle příslušných pravidel.

Odpadne vám ale krajně neoblíbené vyplňování celkového sumáře před vracením povolenky. Díky novému formátu se totiž povolenky zpracují strojově u externí firmy. Ušetříte tak námahu.

Nové povolenky A4
Nový formát A4

Aby to ale nebylo tak pozitivní, nový formát má svoje plusy i mínusy.

Výhody, nevýhody a chytáky nového formátu úlovkového lístku lze v bodech shrnout takto:

Výhody:

 • Nemusíte na před odevzdáním povolenky vyplnit sumář
 • Na svazu jej nemusí nikdo přepisovat – zpracování proběhne strojově

Nevýhody:

 • Povolenka má při složení jiné (o něco větší) rozměry
 • Menší počet řádků pro docházky – kdo chodí na ryby často, bude dříve nucen dojít na svaz pro další úlovkový lístek (není nutné znovu kupovat novou povolenku). Nový formát obsahuje celkem 98 řádků pro zápis docházek a úlovků.
Povolenka bez sumáře ve formátu A4 a hostování v jiné mo

Chyták se správným zápisem revíru

Kromě menšího počtu řádků má nový formát i jeden chyták. Pro zápis revírů jsou v tiskopisu předpřipravená okénka. Hned v lednu 2022 se ukázalo, že je nutné čísla zapisovat tak, aby poslední číslice revíru připadla na poslední okénko.

U drtivé většiny revírů tak první dvě okénka musíte nechat prázdné, neboť většinou mají 6 číslic (příkladem budiž třeba revír 401001).

Okének pro číslo revíru máte v tiskopisu ale osm, jelikož několik málo revírů v republice je osmimístných a kvůli nim vznikla tato anomálie.

Proto je ve většině případů nutné první dvě okénka přeskočit a psát až od třetího. Pro zjednodušení je v tiskopisu mezi druhým a třetím okénkem výraznější dělící čára.

Číslo revíru musí ve všech případech končit poslední číslicí v posledním okně.

povolenka bez sumáře
Příklad zapisování revírů. Zápis samozřejmě v reálných podmínkách provedete nesmazatelným způsobem (např. propiskou)

Pokud revír napíšete od začátku je to špatně. Tato nelogičnost je tak trochu chyták ale jde o oficiální instrukci svazu, kterou vydal hned při zavádění těchto formátů před necelými dvěma lety.

55 Comments

 1. Nechápu jak může RS davat do povolenky chytáky. Všechno to co roky funguje musí dojebat. Zajímalo by mě co tam budou všichni ti kokoti dělat, když jim všechnu práci udělá nová čtečka.

  • Za tohle opravdu nemůže RS. Jinak teda není známo, že by za chybný zápis ve smyslu vyplnění čísla revíru odpředu padaly nějaké významné tresty.

  • Můžeš si udělat brigádu na opravování špatně vyplněných sumářů, a pak zjistiš kdo je kokot

   • Já už ji mám druhý rok a mohu vám všem chytrakum říct, že blbě ji může vypsat jediné nějaký kokos, který neumí nic jen kritizovat.

   • No, nevím o tom, že by bylo obtížné vyplnit číslo revíru. Na první pohled je jasné, jak to zapsat. A kdo na místo mozku tykev, tak bych poprosil, aby každý Homo Sapiens zapnul mozek… A pokud je vážně více jednodušší, tak se dotázal na Googlu, ten ví a napoví. Pěkný den

  • Radku,nauč se nejdřív psát a pak ti to vyplnění povolenky půjde jako po másle.Já jí mám od začátku t.z.dva roky a nemá chybu.Tak čau a Petru zdar.

  • Mám ji už druhým rokem a řekl bych, že možná trochu tvrdší ten papír je. Ted zpětně už to nedokážu posoudit.

 2. Vzhledem k tomu, že se již provalilo to o stavu kvality vody a konkrétně i masa ryb v našich řekách,je vlastně toto již bezpředmětné. Povolenky nebudou potřebné,rozumní rybáři chytnou,vyfotí a pustí. Bezmozci co to jedí brzy vymizí.

 3. Bude to zpracovávat externí firma? Aha do teď to ČRS zpracovat mohl! Budou se asi štourat přes zimu v pr*eli! Teď si to ulehčí a může ČRS zdražovat z důvodu že mu to musí zpracovat ta externí firma! Ta to léta nebude dělat za stejnou částku,ta bude zdražovat! Tuhle trafiku si určitě vymyslel nějaký papaláš,kdo je u koryta a pěkně malá domu.Všichni členové budou dojnou krávou!

 4. Doufám že rybářská stráž nebude dělat zápis když tam je tak málo místa.A proč ty úlovkové lístky nemají u sebe na výměnu a popsány múzou odevzdat sami.kdyz sou někteří strašně důležitý aspoň něco udělají když nemusí chodit na brigádu.

 5. Za mne je to hovadina pokud někdo nezvládl vyplnit sumar nemá u rybářů co dělat a vidím to na malou domů pro některého z příbuzných vedení svazu

  • Tak jsme snad trochu inteligentní a poradíme si.Prostě začnu psát číslo revíru od konce, nemusím počítat políčka a vždy to bude správně.

 6. A co kdyby při výdejů povolenek vydali i druhý šumař. Rybář by pak nemusel otravovat výbor na výdej dalšího sumáře. Když máme tolik papíru tak nějaká ta tuna navíc nic není.

 7. Vážení, co máte mnoho keců. Není na tom nic složitého. Dobře se to vyplňuje a je to docela přehledný. Jediné nějaký kokos to nedokáže vyplnit.

 8. Už se těším, až budeme místo sumáře používat mobil. To by bylo. Dnes je vše přes mobil. I žádost na důchod:)))

 9. Ahoj zdravím všechny, máme číslo revíru s označením osmi místním číslem, tak jsem zvědavý jestli to bude platný v nové povolence, severočeský kraj…

 10. Musí se zapisovat každá návštěva revíru i když se nic neuloví tak jak to bylo doposud?To bude brzy popsaná.

  • Ano, to zůstavá stejné. Je tam necelá stovka řádků – rybářům co chodí denně to vdrží něco okolo 3 měsíců, plus, mínus samozřejmě v závislosti kolik budou psát úlovků či kolik za den navštíví revírů.

 11. Toto je krok zpět. Vysvětlím. Nejde ani tak o číslo revíru ale o zápis ponechané ryby. Každý zapisuje druh ryby jinak: pstruh potoční,potočák, P.O. pstruh obecný, atd. Strojové čtení s tím má problém a nakonec to musí udělat lidé. Další chyba v článku je: zpracovává povolenky svaz. Omyl. Harmoniky zpracovává místní organizace, která povolenku vydala (krajskou). Celosvazové se posílají. V dnešní době se přechází na RIS. Takže věřím že i povolenky budou v dohledné době elektronické. Ale nejhorší zlo, které se chystá na radě svazu jsou brigády. Rada plánuje úplné zrušení brigádní povinnosti a začlenění do příspěvku (známky). V ten moment přestanou fungovat organizace, které hospodaří na chovných potocích a rybnících, protože nikdo nebude mít povinnost pracovat ale bude povinnost platit. Proč toto vzešlo od rady? Protože se v 90. letech dovolilo, aby vznikly organizace, které nehospodaří na žádných revírech,ale jen vydělávají na prodejích povolenek, členských známkách a brigádách (400 Kč za rok) které jim členové platí. Ty organizace mají kolem 3000 členů. Mají to jako kšeft, do společného hospodaření ničím nepřispívají. Naopak berou členy organizacím, které mají i produkci ryb pro svaz.

  • To u nás se dělají brigády. Například výlovy a další. Kdo neudělá brigádu zaplatí si ji. Ještě platit, když bych si brigády rád odpracoval.

   • Já jsem na brygady v mladším věku chodíval když děti už měli víc let 5 6 a výš braval jsem je sebou děcka se sešli my rybáři taktéž byla sranda opékání vurtu brambor pivko pokecali ruce nikomu neupadli jo to bylo úplně jiné i chování rybářů tím že jsme se scházeli už jsme je i učili o chování a rybářine dneska když vidím ty mladý netvrdím že každej vibava za několik tisíc přitom neumí ani nahodit navázat háček a jiné základní věci a ty nové ulovkove povolenky vždyť je to tak jednoduché nechápu co komu vadí je mě 70let a žádnej problém lovu zdar

 12. Zdravím všechny slušný rybáře. Sem jedním z těch co rybu chytí a pustí. Z vlastní zkušenosti vím že ať je nová nebo stará povolenka, najdou se mezi námi jedinci kteří máií s vyplňování problémy. Myslím si,že nejde ani tak o nový vzor povolenky s 6 nebo 8 okénka,ale souhlasím s názorem že,, externí firma,,jak se to tu prezentuje bude asi slušný šméčko. Už takhle se každý rok zdražuje. Otázka je kam až to všechno směřuje. Když člověk vidí jak někteří členové s ÚS v Plzni a ryb.straže,kteří mají rybník kousek od Dobřan dokážou s pár hektar.rybnikem zárybnít půl zap.čech.No a mají za to slušný peníze. Střet zájmů jako k…a,tak jak to bude asi potom vypadat s tou,,externí firmou,,. Úsudek ať si každý udělá sám……

 13. Mohl bych se dozvědět, kolik stojí zpracování těchto povolenek „externí“ firmou, která to bude a kdo ji vybere? Radek

  • To je otázka přímo pro svazové činitele, nikoliv pro nás jako blog. Kdybychom věděli, tak to dávno napíšeme i s odkazem na zdroj. Jenom pro upřesnění: Tyto povolenky již fungují v části územních svazů ČRS druhým rokem. Mají je od roku 2022 například Středočeši a rybáři v Praze. O tom, že svaz bude nové povolenky zpracovávat přes nějakou firmu informoval již na podzim 2021, o čemž jsme podali zprávu. Podrobnosti ohledně dané externí firmy a zaplacené částky bohužel nemáme…

   Původní zprávu z roku 2021 si můžete přečíst zde: https://aktivni-rybolov.cz/nove-povolenky-bez-sumare-zacnou-platit-v-roce-2022/#google_vignette

 14. Dobrý den, mrzí mě že při dnešní finanční situaci většiny českých rodin. Povolení k rybolovu stojí okolo 4000 Kč. Doba se poněkud změnila a reálně máme v ČR okolo 50% rybářů co skoro vše pouští. Vrácené povolenky nám vyhodnotí program. Ale vše se stále zdražuje. Nezbývá nic jiného než zdražit povolenky!
  Co je tohle za nesmysl? Nejsem vyznavač propouštění ale mrzí když pokrok a to úplně stupidní stojí víc jak starý způsob který zaměstnal x slušných a poctivých lidí . K čemu tato věc pomohla a jaký přinese prospěch, pro nás slušné rybáře?
  Děkuji za odpověď.💪 Tady se jí asi určitě nedočkáme.

 15. Z rybaření se stalo vydírání, vykořisťování obyčejných lidí. Poslední 3 roky zdražení 300-400 za rok. Ještě nám seberou revíry na kterých nelze chytat na územní povolenku ale pouze celosvazovou(orlík,trnávka a další).

 16. Takže ten kdo chodí chytat každý den si půjde 4x za rok pro další cár papíru. I když to má třeba 30km.
  Super vychytávka.
  Neni někdo z vlády ve výboru svazu?

 17. Dobrý den, je někde ke stažení blanket na povolenky ? Ještě dotaz, dodatečný sumář má formu povolenky ? Děkuji.

  • Dobrý den, podle mého názoru ke stažení není nikde. Dodatečným sumářem myslíte situaci, kdy vám dojdou řádky na zápis úlovků a docházek?? Tam si můžete na svazu vyzvednout nový tiskopis. Doma rozhodně nic tisknout nesmíte

 18. To snad ne! Ty kokoti se asy zbláznily. Co mám jako dělad s tou novou povolenkou? Dá mi ji někto na svazu?
  Díky
  Jarda

 19. Může mi někdo nějak vysvětlit proč se musí pořád psát příchod k vodě??? K čemu to vůbec je??? Stejně ve finále potom nikdo (kromě mě , když si náhodou vzpomenu) kde jsem seděl a byl. Myslím tím například to, že číslo revíru…451030…..je hlavní tok Labe,ale například i přilehlá slepá ramena….třeba dvě, tři…atd…v tomto daném úseku a upozorňuji, že nemají žádná čísla podrevíru….Tak je to dle mého úplně k ničemu. A i když si náhodou někdo z onoho revíru odnese rybu,tak má v povolence zapsaný např.revír 451030 ,tak potom stejně na organizaci nikdo neví jestli byla ulovena na hlavním toku nebo na jednom z oněch slepých ramen….tak kvůli tomu aby na svazu věděli kolik kde zarybňovat to také není…..tak se ptám proč se musí zapisovat ty docházky??? Odpoví mi někdo….?

 20. Já jsem na brygady v mladším věku chodíval když děti už měli víc let 5 6 a výš braval jsem je sebou děcka se sešli my rybáři taktéž byla sranda opékání vurtu brambor pivko pokecali ruce nikomu neupadli jo to bylo úplně jiné i chování rybářů tím že jsme se scházeli už jsme je i učili o chování a rybářine dneska když vidím ty mladý netvrdím že každej vibava za několik tisíc přitom neumí ani nahodit navázat háček a jiné základní věci a ty nové ulovkove povolenky vždyť je to tak jednoduché nechápu co komu vadí je mě 70let a žádnej problém lovu zdar

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.