Ideální cílová ryba pro aktivní lov v zimním období? Jelec tloušť!

tloušť v zimě

Zima je poněkud slabší částí roku pro většinu rybářů. Období po novém roce je ovlivněno zákazem přívlače, která je například na Slovensku povolená i po Silvestru. V ČR nikoliv a tím nastává obrovský spad aktivity rybářů. Je to ovšem škoda, jelikož jsou rybí druhy k jejichž lovu lze v zimě dost aktivně přistoupit za použití technik jako plavaná či položená. Řeč je o jelci tloušti. Fajnšmekři mohou na jelce dokonce muškařit.

Lov jelce tlouště je možný do poloviny března

Jelec tloušť je v mimopstruhovém revíru hájený od 16. března do 15. června. Mimo tuto dobu je jejich cílený lov naprosto legální. Tloušti berou celý rok a v podstatě se jich velmi hodně nachytá také během hájení protože jde o rybu, která zabere na téměř jakoukoliv nástrahu včetně boilies na velké kapry. Během hájení je však dle litery zákona cílený lov tloušťů zakázán.

Nyní máme do začátku hájení ještě více než měsíc a tak se na tyto ryby lze vypravit. Jelec tloušť je kaprovitá ryba a známý všežravec, což jejich lov usnadňuje. Přesto to v zimě nemusí být tak snadné.

Je potřeba tlouště lokalizovat. V teplém období roku tak učiníme snadno pohledem. Je to ryba, která se ráda ukazuje u hladiny. V zimě to úplně platit nemusí. V čisté vodě na menších řekách je však z vyvýšených míst možné tyto ryby lokalizovat také.

tloušti v zimě

Obecně se ale dají natipovat na méně proudných úsecích, kde se pohybují spíše u dna. Podemleté břehy či překážky a nějaké krytí v podobě pobřežní vegetace vám mohou napovědět také. Horší je hledání na velkých regulovaných tocích, zde ale máte šanci častěji ulovit pěkné kusy nad 50 cm.

V zimním období můžeme paradoxně tlouště najít někdy i na rychlejší vodě, což si vysvětluji tím, že leží tam, kde je v proudu vhodné místo s malým prouděním u dna. Na nejrychlejší peřeje bych ovšem nesázel.

Je zima takže na místě je být trochu v pohybu. Mezi oblíbené metody patří hlavně plavaná, která v aktivním stylu může trochu zaujmout i vláčkaře lačnící po ukojení loveckých pudů. Na menších tocích se nebojím vzít ani krátký vláčák, navázat splávek s tenkým návazcem a prochytávat takto zajímavá místa na řece.

Na jeden flek mnohdy mám jen pár minut a není problém se vytoužených ryb dříve nebo později dobrat.

Jakou nástrahu na tlouště použít?

Zde není na místě cokoliv vymýšlet. Osvědčenou nástrahou jsou například masní červi. V našich rybářských potřebách myslí na rybáře i v zimě a červi jsou k mání vždy alespoň v pátek, aby se rybáři lovící v zimě mohli zásobit.

Dalším zaručeným tipem je pečivo. Pro použití na krátkou vycházkou s plavanou mi stačí vzít doma jeden čerstvý rohlík nebo housku. S napařováním se neobtěžuji a kuličku ze střídky vypracuji rukou. Čerstvé pečivo je v tomto nejlepší jelikož je vláčné a drží na háčku.

Taktéž poslouží toastový chléb a samozřejmě běžný chleba. V oblibě mám však rohlíky či housky,

Z komerčních nástrah jsou fajn sýrové pasty nebo těsta. Určená jsou pro lov pstruhů, to ale jelci netuší, že to není pro ně a žerou je také.

Méně tradiční nástrahy

Před dvaceti a více lety jsem míval v repertoáru ještě pár nástrah, které dnes příliš nepoužívám ale za zmínku stojí.

První z nich je klasická cihla eidam 40tka. Kostičky jsem úspěšně napichoval na háček a splávek někdy nepotřeboval ani zatížení brokem.

Další je gothajský salám, kterým jsem nahradil tehdy velmi upadající lančmít. Lančmít mimochodem patří k oblíbeným nástrahám anglických rybářů, kteří tlouště velmi cení. U nás tehdy ale kvalita konzervovaného lančmítu šla dolů, což neznamená, že by to ryby nežraly ale padalo to často z háčků. Od té doby jsem po této trampské pochutině nesáhl. Gothaj byl ale fungovat měl stále i po letech.

Vybavení zvolte podle své oblíbené metody lovu, výhodou je však větší mobilita

Byl jsem požádán dopsat k článku i něco o vybavení. V tomto směru ale nemyslím, že lov tlouště je o výbavě. Kolegové plavačkáři je chytají například s boloňkou. Kdo ji nemá tak ale může jít s téměř jakýmkoliv jiným prutem. Na menší řece opravdu lze použít i krátké pruty, klidně i vláčecí.

Feederaři mohou použít své vybavení, těm také není potřeba radit. Pro cílený lov tloušťů na položenou na velké řece můžete využít třeba i lehčí kaprové děličky. Myslím, že vybavení se zde odvíjí zejména od stylu, kterým budete lovit a vaší ochoty se po revíru pohybovat (což je žádoucí třeba na menších tocích při hledání) nebo si sednout na jedno místo a vydržet tam delší dobu nehledě na chlad.

Jediné co se vyplatí při cíleném lovu tloušťů v zimě je zjemnění sestavy. Nepoužívám návazec silnější než 0,15 při plavané ani při položené. Při obzvláště čisté vodě na menších revírech lze jít ještě níže. Háček velikosti kolem 10 je mým standardem nejen v zimě, lze ale použít o trochu větší i menší.

Při lovu na položenou nebo na feeder lze buď házet vytrvale do jednoho místa, kde si zakrmíte. Pokud to ale nebere, můžete zkoušet hody mířit do různých míst. Sousedů, které byste mohli přehodit, moc v zimě snad nebude.

Se splávkem nechávám nástrahu proplavat. Občas lze splávek na chvíli zastavit když jej spouštíte po proudu, aktivnější ryby na zhoupnutí nástrahy někdy rády reagují

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.