Jelec tloušť: rybáři podceňovaný král českých vod

Jelec tloušť v čisté vodě

Slovní spojení plevelná ryba zní skoro jako nadávka, přesto se často používá. Dá se pochopit u produkčních rybářů, ve světě sportovního rybaření to ale svědčí hlavně o úzkém rozhledu toho, kdo jej používá. Za plevel označují nejčastěji bílou rybu na stojatých vodách ale také některé říční ryby. Jelec tloušť je jednou z nich. Část rybářů jej nemá ráda, pro jiné jde ale o jednu z nejzajímavějších ryb. Ulovit trofejního tlouště totiž není jen tak.

Proč píšu článek o tlouštích? Protože si myslím, že to rozhodně plevelná ryba není. Můj názor je naprosto opačný. Jelci jsou zajímavé ryby, které musí mít v úctě každý rybář, který chytání nevnímá jen jako honbu za obřím kaprem nebo sumcem ale má rád přírodu jako celek. 

Kapitální tloušti mě fascinují už od doby, kdy jsem je jako kluk marně naháněl se splávkem na Labi. Půlmetrová torpéda se u hladiny ukazovala téměř každý slunečný den. Od splávku s nástrahou si ale jelci drželi uctivý odstup.

Poznávací znaky: velká ústa, černé lemování šupin a červené spodní ploutve

Jelce tlouště musí poznat každý rybář. Typických znaků je několik. Hned při vytahování háčku vás určitě zaujmou velmi prostorná ústa. Dalším snadno rozpoznatelým znakem jsou šupiny lemované černým okrajem. Tloušť může mít šupiny střibrné nebo někdy i lehce nazlátlé ale černé “síťování” vás nesplete. Tlouště může začátečník zaměnit spíše jen za jiné druhy jelců: jesena a proudníka.

Jak odlišit tlouště od ostatních jelců?

  • Tělo: válcovité a podlouhlé (například jesen má tělo ploché a vyšší)
  • Řitní ploutev: oranžová/načervenalá  (proudník má podobnou stavbu těla ale spodní ploutve tmavé)
  • Černé okraje šupin na bocích
  • Hřbetní ploutev má tloušť zaoblenou, u ostatních jelců je lehce zašpičatělá
Jelec tloušť v čisté vodě

Kde na řece najít tlouště? Pátrejte hlavně očima

Vyskytuje se téměř všude na rozličných typech vod. Má ale jistě preference, které je nutné při lovu uvažovat. Naprosto nejsnazší způsob hledání a pochopení chování této ryby získáte pomocí pouhého pozorování. Někdy si zkuste místo lovu jen sednout nebo stoupnout na několik míst kolem vody.

Musí být alespoň trochu čistá voda a nejlépe slunečné počasí bez lesknoucí se hladiny. O jelcích na vašem revíru se tímto způsobem dozvíte víc než vám poradí jakákoliv rybářská příručka.

Zejména na menších tocích je dobře vidět až na dno, často i během chladnějšího období roku. Jelec tloušť patří mezi říční ryby a pokud může, tak si vybírá úseky s tvrdým dnem. Najdete ho poblíž proudů, mělčin a podjezí. Když není rušen tak vyhledává pobřežní partie až do samotného břehu.

pěkný tloušť z Jizery. Youtube rybářská videa

Typická tlouští místa:

  • Na menších tocích tůně, které poskytují víc prostoru ale jsou blízko proudu
  • Podjezí a peřejnaté úseky větších řek
  • Mělčiny a břehové partie

Nezřídka tloušť stojí blízko břehů, hlavně menší kusy na sebe často už z dálky upozorní hlasitým pohybem a sběrem potravy pod břehovou vegetací nebo za překážkami. U velkých kamenů, pod větvemi nebo u padlého dřeva je šance i na slušnější kusy.

ještě hezčí tloušť z Jizery
Na mouchu je půlmetrový tloušť pořádný zážitek

Nezřídka se na slunci nacpou do mělkého břehu, kde jich v nepochopitelně malé hloubce stojí celá hejna, i když většinou menších jedinců. Když nahodíte kamkoliv jinam, tak zapomeňte na záběry, Tloušťům to občas musíte hodit přímo před oči. Výjimkou mohou být staří pardálové, kteří jsou někde stranou. Tady se opět vyplatí pozorovat z vyvýšeného místa a na velké ryby zacílit, pozor ovšem na vyplašení.

Velký tloušť nemá rád nebezpečí a od člověka se viditelně drží dál, vyplašit si je můžete velmi snadno. Na druhou stranu, nevidíte-li větší kusy, neznamená to, že v okolí nejsou. Někdy stojí opodál nebo trochu hlouběji, kde nejsou pořád na očích.

hezký tloušť z Berounky a vysazování ryb 2022-jak začít chytat ryby

Rejdění jelců po řece

Zvídavý pozorovatel si všimne, že jelci (někdy i všechny druhy společně) občas po revíru putují. Buď krouží v rámci nadjezí nebo klidné tůně po přibližně stejné trase. Podobně se chová jejich příbuzný bolen. Jindy táhnou po řece na delší vzdálenosti. 

Vzpomínám si na jeden moment z Jizery. Sedím na vysokém břehu, sem tam zahlédnu jelce nebo dva. Na hladině ale hrají prim spíš oukleje. Zčistajasna však proti proudu přitáhnou tloušti. Průměrná velikost kolem třiceti centimetrů, což na zdejší poměry není nic velkého. 

Jsou jich ale desítky, možná i přes sto. Během dvaceti minut se postupně přesunují dál. Během předchozích dvou hodin jsem takové obří hejno neviděl. Přesto mi ale pár tloušťů zabralo a někteří nebyli vůbec malí. Nejspíš nemusí být vždy přímo vidět, když v menších tlupách plavou okolo.

Čím větší a hlubší řeka, tím jsou viditelní méně. Zato na nich máme šanci na větší ryby. Na menších řekách ale můžete vypozorovat tlouště i u dna. Zejména v chladném období jsou někdy doslova přikování ke dnu, kde zimují. V dubnu na podhorské pstruhovce se jelci viditelně moc neprojevují, v hlubokých a písčitých tůních ovšem berou na vláčecí nástrahy vedené blízko dna nebo muškařům na zatíženou nymfu.

Na nymfu chycený jelec

S oteplením se jejich aktivita přesouvá do vyšších sfér a chytíte je hlavně na vláčecí nástrahy a mušky pohybující se v horní polovině sloupce nebo přímo na hladině.

Trofejní jelec tloušť se vyskytuje téměř na všech tekoucích mimopstruhových vodách

Rybáři často označují nějaký rybí druh za krále nebo královnu našich vod. Pravým králem našich vod je ale jelec tloušť. Žije snad všude. Od potoků a pstruhových vod, kde jej za plevel považuje dokonce rybářský řád, až po velké vodní toky v nížinách. Nezřídka je možné jelce najít v rybnících a přehradách, kam se dostává buď omylem při vysazení nebo z jejich tekoucích přítoků. Tloušť je na stojaté vodě extrémně opatrný, dorůstá zde ale zajímavých rozměrů. 

Šanci vyrůst má téměř všude. Nejde totiž o oblíbenou konzumní rybu, což je obrovská výhoda. Uniká pozornosti masařů a skoro všude najdete pěkné ryby. I studená malá řeka s početnými hejny malých jelců vždy má alespoň pár kousků nad 40 centimetrů.

S velikostí a úživností revíru průměrná velikost ryb roste. Tloušť je navíc ryba, která se ráda ukazuje u hladiny a tak i letmý pohled za správného počasí vás přesvědčí o bohatství této ryby na našich vodách. Trofejní kus nad 50 nebo dokonce 60 centimetrů nicméně není až tak lehké přelstít. Nejvíce trofejních kusů paradoxně uloví ti, kteří o ně tolik nestojí. Kapraři na boilies nezřídka mají na kontě několik ryb přes 60 čísel. 

4 důvody, proč je jelec tloušť opravdovým králem našich vod:

  • Tloušti žijí téměř na každé řece v početných hejnech
  • Dorůstají zajímavých velikostí
  • Cílený lov velkých tloušťů je výzva pro zkušené rybáře
  • Loví se všemi rybářskými metodami

Poslední bod je velmi zajímavý. Málokterá jiná ryba se dá ulovit prakticky libovolnou metodou lovu. Tento totální všežravec má skoro pořád hlad. Chytat menší ryby do 30 centimetrů je poměrně snadné, díky potravní konkurenci v hejnu sežerou všechno.

jelec tloušť

Ulovíme je na plavanou, položenou či feeder, větší kusy bez mrknutí oka sežerou kaprařům i to největší a nejdražší boilies a jsou také oblíbenou cílovou rybou pro vláčkaře a muškaře. Vyznavači posledních dvou disciplín si tloušťů cení nejvíce protože trofejní jelec má pořádného fištróna a přelstít jej umělou nástrahou dá, lidově řečeno, fušku.

Kolik měří rekord tlouště?

Nejlepší údaje má v tomto směru časopis Rybářství, kterýžto jako ústřední tiskový orgán svazu čerpá ze statistik za dlouhá desetiletí. Udávaný rekord jelce tlouště měřil 79 centimetrů v roce 1984.

Ryby nad 70 centimetrů jsou velká vzácnost. Úlovky šedesátkové řady můžeme ale v našich podmínkách pozorovat relativně často. Tloušť 50+ pak není na velkých řekách skoro nic vzácného.

Lovit či nelovit tlouště na jaře? Jelec tloušť má svoji dobu hájení a cílit by se na něj nemělo. Vyvarovat se jej ale téměř nejde

V posledních letech se občas strhne mela na sociálních sítích ohledně lovu tlouště na jaře. Žabomyší spor probíhal ve stylu vláčkaři versus muškaři, ostatním rybářům je to víceméně jedno. Muškaření má zásadní výhodu v tom, že jej za určitých podmínek lze provozovat na MP revírech celý rok, zatímco přívlač je povolená až od 16.6. 

Úlovky jelců na mouchu některé vláčkaře během jara dost dráždí a posílají hejty na muškaře, kteří si fotky ryb dávají na sítě. Cílený lov hájených ryb je přestupek, tudíž by muškař měl za toto přijít o papíry i když ryby pouští. Hádka pak vždy přerůstá do oblíbeného: “Mělo by se to muškaření zakázat až do zahájení” atd.

Hospodáři a rybáři s komplexnějším pohledem na věc ale upozorňují, že tyhle spory jsou trochu postavené na hlavu. Jelec tloušť se loví jakoukoliv metodou. Vzhledem k tomu kolik je u nás muškařů a kolik z nich chodí na MP vody, je jasné že 99% procent všech jelců během hájení uloví většina “běžné rybářské veřejnosti”, tedy bobkaři, feedraři, kapraři a plavačkáři. Na jedlou nástrahu to navíc bere daleko lépe a víc.

Asi jediné logické řešení by mohl být návrat k jarnímu zákazu lovu. Kdysi dávno se na jaře určitou dobu (několik měsíců) nechytalo vůbec. Dnes by to většina rybářů a hlavně rybářských firem nepřežila, zato na soukromácích by bylo narváno.

Jelec tloušť má na MP revíru dobu hájení od 16. března do 15. června. V tuto dobu by jej neměl nikdo cíleně lovit. Jeho úlovky prakticky nelze vyloučit ať chytáte jakýmkoliv způsobem. Ulovená ryba tak musí být okamžitě a šetrně vrácena vodě, což většina rybářů dělá neboť tlouště si skoro nikdo ani nefotí…

Většinou je ani nikdo nejí, proto je jich ve vodě dost a dožijí se do kapitálních rozměrů. Zajímavý případ se však stal před několika lety. Na internetu se během jara objevil příspěvek od kapraře, který se rozhodl otravné tlouště kulinářsky využít na grilu přímo u vody. Trofejní jelec se prý nad dřevěným uhlím mimořádně povedl. Mělo to pouze jedinou vadu, bylo jaro a autor netušil, že jde o hájenou rybu. 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.