Liška loví kapra na mělčině (VIDEO)

úhyn

Nejen kormorán a jiní rybožravci patří mezi mlsné a obratné lovce ryb. Záběry z Jižní Evropy dokazují, že i liška si s chutí smlsne na pořádném kaprovi. Z vody je tahá až s nečekanou lehkostí.

Záběry natočili vědci, kteří se zabývali výzkumem jídelníčku lišek na území Španělska. Na základě zkoumání jejich jídelníčku se totiž přišlo na to, že lišky občas, ale s pravidelností, žerou rybí maso. Záhadou ovšem zůstává, jakým způsobem se k němu dostávají. 

Varianty existují zhruba dvě. Buď se dostanou k mršině uhynulých ryb, vyplavených někde na břehu, nebo provozují aktivní lov vodních živočichů. Druhá varianta se nakonec překvapivě ukázala jako velmi reálná. Liška ryby loví. V určitých případech dokonce s překvapivou efektivitou.

Vložené video:

*Nezobrazuje se přehrávač? Přejděte na YouTube

“Zaznamenali jsme lišky, které dokáží chytit až deset ryb během několika hodin”, tvrdí vědci z Univerzity v Cordobě ve Španělsku. “Překvapující bylo zejména, jak moc obratně si lišky počínaly. zdá se, že lov kaprů je pro v dané lokalitě úplná samozřejmost”, pokračuje sdělení.

Na záběrech bylo jasně vidět, že se lišky věnují rybám cíleně. Samec lišky uloví dvě ryby, které pak přinese samici s níž tvoří pár. Je vysoce pravděpodobné, že toto chování je zde časté v celé liščí populaci.

Lišky často uloví rybu a nechají ji ležet na souši. Podle vědců to ale nečiní pro zábavu, nýbrž proto, aby si pro kořist došli později, kdy jim vyhládne nebo je pro lišky bezpečnější nerušeně hodovat.

Efektivita jejich lovu údajně dosahuje úctyhodných 83 procent!

Ve Španělsku liška, v Česku loví vydry

V Českých zemích máme problém spíše s vydrou. Neuvážené a nikým nekontrolované vysazování vyder do volné přírody má katastrofické důsledky v podobě likvidace rybích obsádek na malých tocích.

štika ulovená predátorem

U rybníků a větších vod pak také můžeme pozorovat velmi efektivní lov ze strany vyder, kdy se oběťmi stávají i větší jedinci kapra i jiných druhů ryb. Redakci jsou k dispozici například fotografie vylovených kaprů, štik a samozřejmě pstruhů. Které často lze nalézt na suchu v blízkosti rybářských revírů i vodních ploch určených pro chov nebo komerční produkci ryb.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.