Jak navázat pevný splávek – 3 snadné způsoby

jak navázat pevný splávek

Lov se splávkem někomu může přijít jako triviální záležitost, která je oproti jiným technikám strašně snadná. V tom právě je jeho síla. S malým splávkem můžete lovit stejné ryby jako například na feeder nebo klasickou položenou, často dokonce zachytáte lépe. Jemnější prezentace a tichý pobyt u vody dokáže zázraky. Několik způsobů, jak navázat pevný splávek, mám v repertoáru ještě od dětství.

Pevný splávek se na vlasec upevňuje pomocí bužírky. Neváže se na pevno pomocí uzlu a v případě potřeby jej lehkým posunutím na vlasci nastavíte na potřebnou hloubku. Výhodou splávku je jednoduchá montáž i použití, které zvládnou i děti.

Nevýhodou je možnost nastavit hloubku maximálně odpovídající délce prutu. Prakticky se ale s pevným splávkem nechytá na velkých hloubkách. Plavačkáři chytají s pruty v délce alespoň 420 cm nebo s delšími boloňskými pruty. Pro lov na rybnících, u břehů na řekách nebo přehradách ale docela často vystačíte i s pruty běžné délky 330 – 360 cm.

Pokud to s plavanou myslíte vážně, tak samozřejmě jděte a kupte si plavačkový prut s délkou alespoň 4 metry. Na vyzkoušení nebo občasné chytání to ale není nutné. Veškerá manipulace se splávkem je však s delším prutem jednodušší a platí to při chytání na větší dálku, při silnějším větru a proudění.

pevný splávek pro lov na plavanou
Pevný splávek se upevňuje pomocí návleknutí vlasce kovovým očkem na těle splávku a bužírky dole, navléknutím bužírky na dřík se splávek zafixuje. Hloubku ale můžete snadno měnit opatrným posouváním.

Kde s pevným splávkem chytat

Lze skoro všude. Na tekoucí řece můžete s pevným splávkem procházet zajímavá místa a prolovit větší část revíru. Nebo si můžete klasicky sednout a lovit staticky se zakrmováním na vytipovaném místě. Pevné splávky k plavané na tekoucích vodách neodmyslitelbě patří.

Osobně mám ale nejvíce odchytáno na stojáku. Dokonce ani ne na rybníku ale na přehradách. Od dětství jsme byli zvyklí, že u nás všichni chlapi chytají plavanou kousek od břehu. V jejich podání šlo o neuvěřitelně efektivní chytání. S titěrným splávkem pod nohama a minimálním zakrmováním nejlevnějším šrotem šlo nachytat desítky kusů bílé ryby a pár pěkných kaprů téměř každý den.

Klíčem k úspěchu ale byl úplný klid u vody, protože splávky se houpaly na vodě maximálně pár metrů před námi. Možná proto dnes plavaná ustupuje v popularitě feederu, který nabízí podobnou citlivost, vyžaduje stejnou pozornost ale chytá se trochu dál.

Jak navázat pevný splávek pro jemné chytání

Způsobů, jak navázat pevný splávek existuje několik. V podstatě jde o to, nakombinovat olověné broky pro co nejlepší citlivost splávku na pohyb nástrahy. Zaměřím se hlavně na chytání s malým splávkem na klidné vodě, čímž se vše zjednoduší. Ukážu vám ale taky montáž na řeku. 

Co je k přípravě montáže se splávkem nutné?

  • Vhodný typ splávku (na řeku a stoják se hodí jiné typy)
  • Olověné broky a olůvko pro větší splávky
  • háček
  • Vlasec – kmenový a slabší návazcový

Výběr pevného splávku

V obchodě na vás číhá desítky typů splávků. Při jemné plavané na bílou rybu a kapry běžné velikosti nemusíte kupovat přehnaně velké splávky. Za chvíli uvidíte, že na klidné vodě se uplatní úplně to nejmenší.

Základní rozdíl u pevných splávků se týká tvaru:

  • Štíhlé splávky jsou vhodnější na stojatou vodu
  • Baňaté nebo “kulaté” na řeku

Osobně na stoják se nebojím použít splávky s nosností pod jeden gram, které mnozí považují za splávky pro lov nástražek nebo vyloženě malých ryb. To není pravda, jen musíte počítat s lovem blíž břehu a můžete bez obav na kapry.

Na řece to je trochu jiné, tady je potřeba splávek, který se nepotopí vlivem produů a úplavů. Přesto se ale snažím použít co nejmenší splávek jde, jelikož nenápadnější sestava = více záběrů.

Jak navázat splávek na řeku

Na řeku se vážou objemnější splávky, takže potřebujeme větší velikost a více zátěže. Často se neobejdeme bez malého olůvka. Oblíbený tvar je tzv. torpila nebo jiné olůvku šišoidního tvaru. Klasické kulaté ale funguje taky.

Postup:

  1. Na kmenový vlasec navlékneme splávek
  2. Uzlem přivážeme o něco tenčí návazcový vlasec – například v délce 50 – 70 centimetrů.
  3. Navlékneme olůvko. Já jej dávám na začátek kmenového vlasce.
  4. Zajístíme malými bročky jako zarážkou z obou stran olůvka.
  5. Na návazec navážu háček velikosti 10 a cca dvacet centimetrů nebo méně nad něj dám dovažovací broček. Ten slouží k dovážení splávku a zlepšení citlivosti splávku.

*Váhu olůvka a bročků je nutné volit tak, aby odpovídali nosnosti splávku a dohromady ho plně dovážili. Pokud chytáte na těžší nástrahu, tak můžete lehce nedovážit neboť s nástrahou na háčku se to dorovná.

*Nemáte-li olůvko, použijte několik větších bročků za sebou

Jemná montáž na stojatou vodu

Vzhledem k tomu, že používám malé splávky, moc složité zátěže nepotřebuji. Pokud použiji větší splávek a musím dovážit, tak používám tuto montáž. Dělám to hlavně pokud potřebuji přece jen hodit trochu dál od břehu se splávkem, který je lépe vidět (větší velikost) a nechci rovnou navázat angličák na průběžno.

Postup:

  1. Na kmenový vlasec navléknout splávek
  2. Uzlem přivážeme o něco tenčí návazcový vlasec – například v délce 50 – 70 centimetrů.
  3. Připevnit větší broček nebo dva vedle sebe (záleží na výtlaku splávku)
  4. Opět nad háček namáčknu dovažovací brok, 15 – 20 centimetrů daleko

Celková váha olůvek má splávek plně dovážit, jelikož nástraha spočívá na dně a vlastní vahou splávek nezatěžuje. Záběr se projeví nejčastěji potopením a ujížděním do strany, případně zvednutím splávku.

Poslední dovažovací broček má totiž také ležet těsně u dna a ryba jej při záběru může přizvednout, čímž splávek odlehčí.

Jak navázat pevný splávek bez použití bročků nebo olůvka

Tuto montáž jsem popisoval již před několika lety a v době mého dětství šlo o moji nejoblíbenější metodu. Šetřila broky a dělala všechno extrémně jednoduchým. O co jde?

Mezi nejlepší nástrahy na kapry patří chleba
Malý splávek zatížíme jen nástrahou – v tomto případě funguje například obyčejná střídka chleba

V rybářských potřebách koupím ten nejmenší splávek, co mají v nabídce. Navážu si jen návazec a žádné broky nepřidávám. Miniaturní splávek se zatíží sám nástrahou. Ideální je tedy použít například těsto nebo střídku pečiva, jelikož například červi nebo zrnko kukuřice nemusí být dostatečně těžké.

Splávek ani nemusíte vyvažovat. Většinou ho rovnou přetížím a pod vahou nástrahy se potápí. Trik je v tom nastavit hloubku přesně podle místa lovu. Pokud chytám v 1,5 metru, tak si tuto vzdálenost nastavím mezi háčkem a splávkem. 

Chytání na přetížený splávek vyžaduje návázec o přesné délce, která se rovná hloubce
1. Správně nastavená hloubka – splávek je ve víceméně vzpřímené poloze a reaguje na každý pohyb
2. Příliš krátký návazec – nastavit větší hloubku
3. Splávek leží – zmenšit nastavenou hloubku, jinak není vidět záběr

Po náhozu v ideálním případě nástraha leží na dně a splávek stojí v pozoru na hladině, pokud ne tak většinou stačí využít nerovnosti dna a posunout nástrahu tak, aby vše bylo jak má. Upozorňuji, že jde o chytání velmi blízko břehu, takže vše jde snadno vyladit. Obyvkle mi stačí dva-tři náhozy na začátku abych hloubku nastavil správně a je to.

Nebuďte perfekcionisty, splávek může stát lehce nakřivo nebo být přitopený trochu víc než je zdrávo. Vzhledem k jeho blízkosti záběry jistě uvidíte i tak.

Silný vítr a vlny samozřejmě této metodě příliš nepřejí. Za běžných podmínek je to ale fajn chytání. Nástraha lehce nadlehčovaná splávkem má navíc své výhody, zejména v místech s řídkým bahnem, kde se třeba feederová sestava může do bahna ponořit.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.