Jak se váže zarážka na průběžný splávek (angličák)

zarážka na průběžný splávek

Plavaná má spoustu podob, jednou z nejsofistikovanějších je lov na angličáky, neboli wagglery. To jsou splávky upevněné na vlasec pouze jedním bodem. Díky jednoduché zarážce je můžete použít téměř na libovolně hloubce. Jak se zarážka na průběžný splávek tvoří, vám ukážeme v tomto článku.

Splávky můžeme rozdělit do dvou kategorií:

  • Pevné splávky
  • Wagglery – průběžné splávky, známé též pod názvem angličák

Pevný splávek se na vlasec uchytí pomocí očka a bužírky, jež jej zafixuje na pevně dané místo. Odtud název pevný splávek. Jde o jednoduché a rychlé upevnění, které má ale jednu nevýhodu. Nelze nastavit větší hloubku, než je délka prutu. Splávek totiž neprojde očky a tak je délka montáže od splávku po háček omezená právě délkou prutu. Ostatně již s návazcem, který se délce prutu blíží, se nahazuje hůř.

Musím vás ale upozornit – chytáte-li na malých hloubkách, téměř vždy je lepší použít pevný. Lov s průběžným je o něco složitější. V jistých okamžicích má ovšem svoje výhody, pro které je tak oblíben. Představte si, že máte matchový prut o délce 420 cm. Před vámi ale leží hloubka 5 metrů. S pevným splávkem je to problém.

S angličákem naopak. Zarážku posunete na tuto vzdálenost od háčku a navinete i s vlascem na cívku navijáku. Z prutu vylézá pouze kousek vlasce a splávek na něm při náhozu visí volně hned nad olověnými broky a háčkem.

Pohodlně nahodíte, háček s broky klesá ke dnu a vlasec volně projíždí očkem splávku. Zachvíli však narazí na zarážku a splávek se vztyčí ve vodě.

Angličák na vlasci klouže, musíte jej něčím zastavit

Průběžné splávky poznáte snadno. Mají očko ve své spodní části a žádnou bužírkou pro navlečení a chycení vlasce k dříku nedisponují. Angličák také často bývá poměrně dlouhý, jsou to splávky určené pro lov nejen na větší hloubce ale také na větší vzdálenost.

Pro dobrou citlivost a zároveň viditelnost na dálku bývají opatřené dlouhou štíhlou anténou s několika různobarevnými pruhy. Montáž na průběžný splávek se ve své spodní části nemusí příliš lišit od montáže pro splávek pevný. Pro nastavení hloubky se ale používá zarážka.

zarážka na průběžný splávek - anglicky waggler
Zarážka je vlastně jen uzlík, jehož posouváním na vlasci nastavujete hloubku lovu. Korálek brání tomu, aby uzlík projel splávkem

K jejímu uvázání nepotřebujete víc než kousek niti. Můžete si koupit sice hotové zarážky, je to ale vcelku zbytečné. Přece si nebudete kupovat hotový uzel. Zarážka se dá opravdu uvázat téměř z čehokoliv, včetně kousku pletenky, který u sebe má jistě každý rybář.

Zarážka na průběžný splávek se dělá z nitě nebo šňůrky

Jak se dělá zarážka na průběžný splávek? Až podezřele snadno. Téměř nic k tomu nepotřebujete, jak říkám stačí nit nebo bavlnka.

Zarážku plavačkáři nejčastěji vážou společně s malým korálkem. Pokud ale udělám zarážku dostatečně robustní a očko není široké, tak se mnohdy obejdu i bez toho. V nouzi, když nemáte korálky nebo vám poslední spadne a odkutálí se neznámo kam, můžete očko pod splávkem trochu zmáčknout peánem a zarážka bude určitě fungovat bez korálku.

Zarážka je vlastně uzlík, který se váže nití na vlasec. V nouzi poslouží kousek třeba zmíněné pletenky a v podstatě cokoliv, co připomíná nit. Pamatujte pouze na jedno : na samotném vlasci se uzel nedělá – pouze se ováže nití, která se utáhne

Díky tomu vznikne uzlík, jenž se dá v případě potřeby posouvat. Zároveň je však dostatečně utažený a neposune se samovolně.

zarážka na průběžný splávek
Zarážky můžete mít navázané na trubičce do zásoby. Také se takto dají koupit, jak vidíte na obrázku
Uzel, pomocí něhož se váže zarážka na průběžný splávek
5x omotat nit kolem vlasce a protáhnout konec nitě smyčkami. Po utažení je zarážka na angličák hotová

Výhody průběžného splávku existují nejen při lovu v hloubce ale také při plavané na delší vzdálenosti

Nesnažím se ale být vždy za každou cenu jako slovutný Jacques Cousteau a hloubkové rekordy za každou cenu nelámu. Často lovím s angličákem na menší hloubce než délka mojí 420ka matchky, zato dále od břehu.

Anglický waggler se totiž výborně hodí k delším hodům. Nejenže ho dobře vidím daleko, existují zde splávky tzv. předvážené. Tedy s integrovaným olovem ve spodní části. Ty stačí jen lehce dovážit pro zachování citlivosti. S takto těžším splávkem dále dohodím i třeba ve větru a díky zarážce mám možnost si před náhozem nechat čouhat z oček krátký kus vlasce.

Díky tomu docílím delší a zároveň přesnější hody, než kdybych ve stejné situaci využil splávek pevný.

Čtěte také: Jaký splávek na řeku použít

1 Comment

  1. Nejlepší a dost citlivé chytání, nevazne, jelikož se při vytahování jdeme první háček a oluvka

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.