Rybář na kajaku raději uřízl šňůru, zabralo mu něco, co vážně nechtěl

kajak
Ilustrační foto

Chycení něčeho velkého není vždy výhra. O tom se přesvědčil rybář lovící z kajaku v zálivu u Nového Skotska na severoamerickém kontinentu.

Na udici mu totiž skočilo jakési monstrum, což nejdříve kvitoval s nadšením. Když se ale pod kajakem objevilo něco šedého o velikosti výrazně větší než on sám s celým kajakem dohromady, tak to vyřešil radikálně. Vzal nůž a raději uřízl šňůru i s úlovkem.

Co tomu předcházelo, to můžete vidět na YouTube videu, na které odkazujeme na konci článku. Rybář si nejdřív myslel, že mu na udici skočila sviňucha. Ukázalo se ale, že jde o žraloka.

Velký bílý aneb znáte z filmu Čelisti

Zatímco rybáři se v komentářích na Facebooku domnívali, že jde o žraloka mako, odborníci upozornili, že nejspíše šlo o obávaného velkého bílého.

Žralok bílý (Carcharodon carcharias) je známý například z filmu Čelisti a jedná se o živočicha, který nemá problém člověka slupnout jako malinu. Pokud by rybář na kajaku spadl do vody, nejspíše by moc šancí neměl.

Druh žraloka podle videa určili odborníci z následujících institucí: The Beford Institute of Oceanography, The University of New England a také z Department of Integrative Biology (The University of Guelph in Ontario).

O žraloku bílém:

Velký bílý žralok (Carcharodon carcharias) je druh žraloka patřící do čeledi Lamnidae. Jedná se o jednoho z největších druhů žraloků a zároveň jednoho z nejvýše postavených predátorů v oceánu. 

Má robustní, protáhlé tělo s hřbetem modro-šedé a břichem bílým. Jeho tělo je aerodynamicky tvarované, což mu umožňuje efektivní pohyb ve vodě.

Dosahují délky až 6 metrů. Někteří jedinci mohou dorůst délky přes 7 metrů. Hmotnost těchto žraloků se dosahuje až 2,5 tuny.

Velký bílý žralok je vrcholovým predátorem, který se živí převážně rybami a dalšími mořskými živočichy. Jeho potrava zahrnuje tuleňovité, tuleně, delfíny, rejnoky a dokonce i menší druhy velryb.

Bílý žralok je známý svou schopností rychlého a překvapivého útoku na kořist z hlubin.

Patří mezi migrující druhy, kteří se pohybují mezi studenými a teplými mořskými oblastmi. Jsou schopni plavat rychlostí až kolem 56 km/h.

Video:

YouTube (otevře se přímo na YouTube.com)

Facebook:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.