Ultralehká přívlač a magie lovu na pidi nástrahy

Ultralehká přívlač na stojaté vodě

Chytání na malé nástrahy je v posledních letech velmi populární. Ultralehká přívlač se stala pojmem, který se rozšířil po našich řekách rychlostí blesku.

Příčinou rozmachu tohoto druhu vláčky je zejména velký tlak. Na našich revírech je vláčkařů skutečně mnoho. Nejspíše daleko víc než dravců. Jen málo vod v Čechách a na Moravě přitom může nabídnout opravdu bohatou obsádku velkých dravých ryb.

Ve výsledku se pak musíte přetrhnout abyste vůbec něco lapli. Pěkné ryby sice najdeme téměř v každé nádrži nebo řece. Chytit je ale kolikrát doopravdy stojí neúměrné úsilí. Někteří borci se snaží zaměřit na velké kusy s velkou nástrahou. Musí ale počítat s hodinami chytání bez výsledku, než konečně přijde nějaký záběr.

Oproti tomu chytání na UL vybavení je pestřejší. Záběrů přichází poměrně dost od okounů, tloušťů a dalších menších dravců. Na malou nástrahu se navíc často splete i nějaká lepší ryba. Zdolat ji na UL výbavě ale samozřejmě není tak snadné.

Koneckonců, mezi prvními si tuto techniku oblíbili ti nejzkušenější, kterými jsou závodní vláčkaři. Ti prostě musí na přiděleném sektoru zachytat za jakoukoliv cenu.

S výhodami přichází i určitá kontroverze. Zejména v podání závodní rybařiny se ultralehká přívlač stala nástrojem chytání opravdu malých ryb. Trápení malých okounů asi málokoho bude naplňovat. Přesto můžeme UL přívlač využít pro normální odpočinkový rybolov bez tlaku na maximální výsledek.

V rukách zkušeného rybáře se UL prut stává perfektním nástrojem, s nímž lze chytat za všech podmínek. Úlovky navíc nemusí být z kategorie malých ryb. Nezřídka se na malý wobler nebo třpytku pověsí mírová štika, půlmetrový tloušť nebo solidní bolen. Zdolat takovou rybu chce kromě kvalitní výbavy i dost zkušeností. Pokud je nemáte tak věřte, že je brzy získáte neboť ryb nachytáte dost.

Pruty a ultralehká přívlač

Kde končí hranice UL přívlače? To nejspíš není nikde řečeno. Někteří závodníci tvrdí, že UL prut má gramáž maximálně do 8 gramů. To možná platí na stojaté vodě.

Tam kde musíme zohlednit i proud vody bude chytání s takovými proutky ztížené. Na řeku se můžeme o UL přívlači bavit možná do 12 až 15 gramů vrhací zátěže. A začátečník v podstatě nic nezkazí ani lehce tvrdším prutem, který poskytne oporu pro zdolání větších úlovků.

Woblery na ultralehkou přívlač

Čím lehčí prut tím větší nárok na kvalitu bychom měli mít. Na místě je i zvýšená opatrnost abychom ho nepoškodili mechanicky údery o větve a další překážky na břehu. Uhlík je bohužel dosti křehký materiál a mikrotrhliny se dřív nebo později ozvou v ten nejhorší moment.

Délka UL vláčecích prutů

Ani o délce se nedá mluvit příliš jednoznačně. Největší zastoupení mají pruty kratší okolo 210 centimetrů. Poměrně často můžete vidět i 180tky. Takové pruty jsou samozřejmě skvělé na menších vodách a s oblibou se používají například na potocích. Tam je výhodou jejich snadná prostupnost vegetací a nižší riziko poškození při přechodech.

V zahraničí se poslední dobou rozmáhá lov na ultralehké pruty v délkách až 270 nebo 300 centimetrů. To souvisí s větší popularitou UL přívlače na veletocích a mělkých jezerech ze břehu. V našich podmínkách je to ale zatím čistá exotika.

!Pruty na UL vláčku v eshopu Párys!

Otázkou je též akce prutu. Často v této kategorii najdeme pruty se střední až parabolickou akcí. Výhodu to má v jednoduchosti zdolávání, kde nám ohebnost prutu dokáže vykompenzovat nedostatek síly. Nevýhodou těchto žvýkaček je ovšem menší přesnost nahazování a poněkud menší citlivost při lovu na jigové nástrahy miniaturních rozměrů.

Navijáky pro ultralehkou přívlač

Na navijáky klademe v podstatě stejné nároky jako u normální vláčky. Velikostně ale používáme malé modely tisícovkového rozměru, které se hodí k takto lehkým a krátkým prutům.

Otázkou je použití šňůry a vlasce. Zatímco velká část rybářů přešla na tenké šňůry, někteří se často drží klasických monofilů. Zejména v čisté vodě je šňůra celkem nápadná a vlasec navíc pruží a opět nám pomáhá lépe zdolat větší rybu. Další variantou je ještě fluorocarbon. Ten ale nemá téměř žádnou průtažnost a tak můžeme využít jen jeho menší nápadnosti ve vodě.

Krabička s nástrahami na ultralehkou přívlač
Krabička s marmyškami. To je jeden z mnoha druhů nástrah, které využívá ultralehká přívlač

Klasický silon je ovšem pevnější a tak tam, kde nám stačí monofil o síle 0,14, je vhodné použít fluorocarbon v tloušťce minimálně 0,18 mm.

Marmyška – tajná zbraň nejen na okouny

Ze všech možných nástrah mikro rozměrů je docela zajímavé chytání na marmyšku. Tato původem ruská nástraha je určená hlavně na dírky. Chytat na ni ale můžeme nejenom pod ledem.

Mrňavé a různobarevné marmyšky se dají skvěle využít i pro ultralehkou přívlač. Jejich přednost je kombinace umělé a živočišné nástrahy. Na marmyšku ještě můžete napíchnout kus žížaly, červy nebo klidně i kousek těsta. Na tuhle nástrahu můžete přívlačí navíc chytat i nedravé ryby.

Okoun na marmyšku při ultralehké přívlači
Velikost ryb na marmyšku často není závratná ale naděje na větší kus vždy existuje

Na UL nástrahy nezřídka skočí i plotice nebo cejn. U marmyšek je to skoro pravidlem. Loví se na ni podobně jako na gumové nástrahy. Taháte přitom nejen okouny ale právě i bílou rybu. Šanci si zachytat máte daleko větší než při vláčení s klasickými velkými nástrahami. Ultralehká přívlač je tak velmi univerzální technikou na všechny mimopstruhové revíry.

Čtěte také: jak vybrat prut na ultralehkou přívlač

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.