Ultralehká vláčka má spoustu příznivců nejen u nás ale i v zahraničí. Skoro se dá říct, že příchod jemného vybavení způsobil malou revoluci v rybářském světě. Díky lehoučkým nástrahám se ukázalo, že na vláčku více než často skočí i zdánlivě mírumilovná bílá ryba nebo dokonce i kapr. Pro správný požitek z lovu to ale chce vybrat si ten správný ultralehký prut.
Hlavním cílem UL vláčení jsou ale samozřejmě dravci. Menší druhy jako okoun, pstruzi, jelci a další jsou oblíbeným a zároveň dosti vychytralým soupeřem pro všechny vláčkaře. O tom, že se s tímto vercajkem dobře chytají i štiky a candáti vám nemusím ani vyprávět.
Proč je UL přívlač tak populární?
Lehké a malé nástrahy nenechají v klidu téměř žádnou rybu. Zkušení rybáři vysvětlují svoji oblibu ultralehké vláčky těmito příčinami:
- Menší nástraha ošálí i opatrnou rybu. UL přívlač je ideální pro rybáře, kteří rádi chytají více menších ryb za jednu vycházku, přitom ale chtějí mít šanci dostat se kobylku například velkým jelcům a okounům.
- Lehkost jemné výbavy s rezervou pro zdolání větších ryb. Na ultralehké vláčení potřebujete kromě nutné výbavy jen prut s navijákem a krabičku nástrah do kapsy. Loví se hodně menších ryb ale kvalitní pruty jsou dost odolné, tudíž s nimi lze zdolat i případnou větší rybu. Cílený lov trofejních ryb ale samozřejmě vyžaduje bytelnější náčiní.
Lov s takto citlivým vybavením má samozřejmě i své stinné stránky.
- Vyšší cena kvalitních modelů prutů (kvalita blanku u tenkých proutků nejde dohnat robustním provedením u levnějších výrobků)
- náchylnost k poškození při rybářově neohrabanosti (třískání o větve a šutry na břehu dřív nebo později skončí prasklinou v blanku a po čase i zlomeným prutem)
Kde chytat na ultralehkou přívlač?
Nejlepší výsledky poskytuje UL přívlač na menších revírech s velkým rybářským tlakem. Ryby, jenž znají sortiment všech rybářských obchodů z okolí se snáz nechají oklamat mikro nástrahami na tenkém vlasci či šňůře.
Vybíráme dobrý prut na UL přívlač
Vzhledem k subtilnosti vybavení je zde kvalita daleko důležitější než u prutů na střední či těžkou přívlač. V praxi to znamená sáhnout poněkud hlouběji do kapsy.
Cena prutu je samozřejmě nedůležitá z hlediska úlovku, přesto je dobré dobře posoudit zda je vhodné kupovat extrémně levné modely. Jakékoliv nedostatky, jichž si v obchodě před nákupem všimnete, by měli být varováním.
Zejména nedodělky v oblasti spojek jednotlivých dílů se mohou časem ukázat jako problém. Pozornost věnujte i vyvázání oček a kvalitě laku. Viditelné trhliny a podezřelé nerovnosti vypovídají o kvalitě celého výrobku. Jistotou může být nákup prutů od dražších ale osvědčených značek jako Shimano či Daiwa.
I u těchto značek je ale lepší zajet osobně do obchodu a vyzkoušet si prut v ruce i s navijákem, se kterým budete chytat. Jakékoliv nevyvážení je zde velkou překážkou pro příjemné chytání.
Nejdražší neznamená vždy nejlepší, nicméně levné pruty v ranku UL vláčení málokdy představují dobrý poměr ceny a kvality. Cokoliv pod dva tisíce korun je lepší osobně vyzkoušet v obchodě. Nejlepší je ale vyzvídat u někoho kdo s tím chytá a řekne svůj názor.
Na jaké vrhací zátěže se vyrábí ultralehký prut?
Vrhací zátěž prutů v kategorii UL je postavená neuvěřitelně nízko. Nejtvrdší pruty z tohoto ranku končí hranicí 10 gramů. Chytat můžeme opravdu jen na malé nástrahy jako např. mikro twistery, drobné gumové nymfy či rotační třpytky nulových velikostí. Velmi zajímavý bývá i lov na ruskou marmyšku, u níž lze kombinovat umělou a přírodní nástrahu.
Délka prutu
Rozhodování o délce vysněného proutku vychází ze stejných principů jako u všech ostatních rybolovných technik. Úměra s velikostí revíru platí zkrátka všude. Jediný rozdíl spočívá v kratším rozsahu prodávaných délek. Na malé vody se ale vůbec nemusíme bát udic dlouhých třeba jen 180 cm. Zarostlé říčky nebo i malé rybníčky a ramena jsou pro takový prut ideální lokality.
Otevřené vody naopak žádají delší náhozy, což je práce pro delší pruty, které ale v kategorii UL u většiny modelů končí délkou 2,4 m.
Akce prutu
Tento parametr, který spousta rybářů ani neřeší, je také důležitým vodítkem pro výběr nového kousku ve výbavě.
Rychlá akce pomáhá uskutečňovat dlouhé náhozy a tuhá páteř umožňuje použít alespoň trochu síly při zdolávání větších ryb. Citlivá špička pak pomáhá získat kontakt s tím, co se děje na konci vlasce.
Střední akce je výborným kompromisem mezi výtečnou citlivostí a schopností dobře nahazovat či zdolávat. Pruty s těmito vlastnostmi jsou vhodné zejména pro nováčky v UL přívlači.
Pomalá akce, která přechází až do žvýkačkoidní křivky je extrémně citlivou variantou pro lov na nástrahy zdaleka nedosahující ani jednoho gramu váhy. U takového prutu je opravdu dobré rozmyslet si, kde budeme chytat. Lov na velmi jemné nástrahy v klidné a nepříliš komplikované lokalitě je asi jedinou možností. Chytání v říčním proudu může už být pro takový prut značně problematickou záležitostí.
Čtěte také: Nejlepší nástrahy na UL přívlač
Ultralehká přívlač aneb magie lovu na pidi nástrahy
Buďte první kdo přidá komentář