Jak ryby přečkávají zimu? Liší se to druh od druhu

jak ryby přečkávají zimu

Sníh a led dříve či později nemilosrdně pokryje naše vody. Nejzavilejší jádro skalních rybářů ale beztak dřepí u vody nehledě na počasí. Před mrazem je chrání moderní oblečení, spacáky a další vychytávky. Ne každý už ale má představu, jak ryby přečkávají zimu. Naši šupinatí přátelé se těžko na zimu lépe oblečou a musí se klimatem vypořádat tak, jak jsou a ve svém rodném živlu.

Způsob, jak ryby přečkávají zimu, se liší druh od druhu. Některé rybí druhy jsou přes zimu naprosto letargické, jiné si uchovávají slušnou aktivitu i v mrazu. Některým rybám zima dokonce prospívá a dokonce se třou… Znalost chování ryb v zimním období patří k základním vědomostem každého rybáře.

Získané znalosti navíc najdou využití, pokud se na ryby v zimě opravdu vydáte.

Nedravé ryby v zimě

O nedravých rybách se traduje, že nejsou v zimě vůbec aktivní. Jejich pasivita se ovšem liší druh od druhu a také od situace. Obecně můžeme tvrdit, že například kaprovité ryby se na zimu stěhují do hloubek, kde se v zimě udržuje teplejší voda (kolem čtyř stupňů). Chuť k jídlu v tomto období mají oproti zbytku roku sníženou.

Některé druhy ryb, jako například amur, zimu v lásce doopravdy nemají. Kapra lze přes zimu lovit s relativně pravidelnými úspěchy. Musíte ovšem najít správné místo a vhodně (jemně) prezentovat nástrahu. Potravy příliš mnoho nepřijímá a při krmení je nutná střídmost.

Čtěte také: Jak na feeder v zimě

Naopak, jiné druhy kaprovitých ryb se v zimě krmí dobře a také dobře se chytají na udici. Například tyto:

Plotice se často loví při lovu na dírkách, cejn se zejména při mírné zimě loví velmi dobře na položenou. To určitě dobře víte sami, jelikož bílá ryba patří k častým zimním úlovkům. Samostatná kapitola je tloušť, kterého si většina rybářů spojuje s letním chytáním na třešně a podobnou klukovskou romantikou. Znám jednoho „kluka“, který na ně chodí nejraději v zimě s plavanou – na pečivo, dokonce někdy sýr a podobné jednoduché nástrahy jich nachytá mraky. Na rychle tekoucí vodě mu bere jelec klidně v lednu, když led olizuje břehy a nechává volné jen proudnější úseky.

Obecně se ale dá říct, že nedravé ryby s koncem podzimu houfně vyhledávají zimoviště. To jsou většinou hlubší místa. Jejich cílem je přežít zimu za cenu minimálních energetických ztrát. Hledají tedy flek s pokud možno nejvyšší teplotou a slabým nebo žádným prouděním, díky čemuž ušetří síly a zásoby tuku.

  • Tůně, hluboké jámy nebo nadjezí
  • Hlubší úplavy za překážkami – typicky za pilíři mostů
  • Zátoky, slepá ramena a přístaviště

Na přehradách a velkých vodních plochách je velkým nepřítelem zimujících ryb vítr. Ten dokáže rozvlnit hladinu, díky čemuž se studená povrchová voda míchá do hloubek. Proto mají v zimě ryby v oblibě zátoky a závětrné břehy.

Jak dravé ryby přečkávají zimu

U dravců je situace poněkud odlišná. Typicky letním dravcem je například sumec velký, který se s klesající teplotou stahuje na zimoviště. Nejlepší informace o takových místech měli vždy hlavně pytláci. Historicky bylo podsekávání velkých sumců oblíbeným způsobem, jak přilepšit rodinnému jídelníčku. Ani regulérní lov zimujících ryb ale není košér. Zákon o rybářství to výslovně zakazuje. Přesto se takové věci dějí i v současnosti a někdy musí přijít úplný zákaz lovu na podobných vyhlášených místech. (Například před dvěma lety na přehradě Kořensko)

Sumec je v zimě opravdu velmi pasivní. Mezi dravci je to ovšem spíše výjimka. Ostatní naše dravé ryby v nejtužší zimě zpomalují svoje aktivity, pořád ale pravidelně loví kořist a přijímají potravu. Jde například o:

  • Štiku
  • Okouna
  • Candáta

Tyto ryby se u nás na oficiálních revírech mohou chytat až do konce roku. Poté nastává hájení. V zimě jsou tyto ryby ale poměrně aktivní. Můžete je ale lovit jen na soukromých vodách. Ostatně, jejich tření začíná nejdříve začátkem jara. Ve většině evropských zemí tak sezona dravců trvá po celou zimní dobu.

Dravci se pohybují na podobných místech jako nedravé ryby. Z jednoho prostého důvodu, zimující hejna bílé ryby jim slouží jako potrava, od níž se nemohou příliš vzdalovat.

Mník jednovousý – zimní unikát

Mník je unikátní rybí druh, příbuzný treskovitým rybám. (Dříve čeleď treskovití, dnes už ale samostatná čeleď mníkovití, viz wiki). Jejich lov je předmětem drsných vycházek za zimních nocí. Ne každý rybář však ví, že mník se v zimě také vytírá. Obývá nejraději chladnější studené vody a ideální teplota vody pro zahájení jeho výtěru činí dokonce jen 1 stupeň. Období tření připadá, dle podmínek na lokalitě, na prosinec až únor.

Jak ryby přečkávají zimu? Mník ji má rád!
Mník jednovousý (Lota lota) v Národním muzeu

Pstruhy a další lososovité ryby zima tolik netrápí

duhák z jezera Písková lhota. Vláčecí nástrahy na pstruhy. MUškařský maraton.

Náš výčet by nebyl úplný bez lososovitých ryb. Nutno dodat, že lov na pstruhových vodách není povolen od prosince do 16.4. Pstruzi obecní jsou v tuto dobu po tření a nabírají sílu. Lipan je ale v zimě poměrně při chuti. Na pstruhovku za ním ovšem nesmíte, dříve však bylo oblíbené MP muškaření na lipanových úsecích řek. Dnes je trochu problém v tom, že ptačí predátoři obsádku lipanů silně zredukovali a míst, kam na lipany, již tolik není.

Nejpopulárnější lov pstruhů v zimě se ale odehrává na soukromých revírech. Ať už na dírkách nebo klasicky na otevřené vodě, pstruh duhový a siven americký přijímá potravu v tomto období naprosto bez potíží. Dokonce se v zimě konají přívlačové (Trout Area) i muškařské závody zaměřené na jejich lov.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.