Vědci zkoumali rybí šupiny z přehrady Římov

Nádrž římov

Čeští vědci z Biologického centra Akademie věd se zabývali výzkumem šupin ryb ve vodárenské nádrži Římov v Jihočeském kraji. „Rybí šupina funguje podobně jako letokruhy u stromu. Zjistíte z nich stáří ryb, ale také poměry, které panovaly v nádrži během jejich života.“ tvrdí vědci.

*Úvodní foto: Wikipedia (Mgr. Zdeněk Kubeš – Vlastní dílo, Licence CC BY 3.0)

Celkem prošlo analýzou 1200 vzorků šupin odebraných na přehradě Římov, které byly podrobeny analýze stabilních izotopů uhlíku a dusíku. Výsledek výzkumu byl nedávno opublikován ve vědeckém časopise Science of the Total Environment

Vzorky šupin pokrývaly všechna období od napuštění Římova v roce 1979 až do moderní doby. Až dosud nikdo na světě nezkoumal vývoj prostředí na nádrži po celou dobu její existence. Zajímavý byl zejména vliv změn výskytu živin a  planktonních řas v nádrži na složení rybích šupin.

„Lze pozorovat bouřlivý vývoj v prostředí nádrže zhruba prvních deset let po jejím napuštění. V období socialismu byla nádrž zásobována velkým množstvím živin ze zemědělství, kde se výrazně hnojilo a navíc neexistovaly téměř žádné čistírny odpadních vod.“

Za zmínku též stojí fakt, že zatímco po revoluci se množství živin postupně snižovalo. V současné době je trend opačný a posledních zhruba deset let množství živin ve vodě spíše neklesá.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.