Při zdolávání halibuta jim pod loď vplula kosatka (video)

Zajímavý úlovek na moři
Ilustrační foto: redakce

Blízké setkání neobvyklého druhu zažili rybáři na Aljašce. Při lovu halibutů jejich člun podplavala kosatka. Celou příhodu se jim povedlo zaznamenat na video a umístit na YouTube. 

Situace se nejprve jevila poměrně neškodně. Rybáři nejdříve kosatky sledovali z zpovzdálí a nic nenasvědčovalo tomu, že za chvíli nastane neskutečně dramatická situace. Co se stalo?

Jedna z kosatek se ukázala jako velmi zvědavý tvor a jejich loď si chtěla nejspíše prohlédnout z bezprostřední blízkosti. Odloučila se od ostatních a zamířila přímo k rybářskému plavidlu.

Jeho posádku už zdálky zaujala vyčnívající, více než metrová ploutev, která se k nim poměrně velkou rychlostí blížila.

Aby toho nebylo málo, na prutě zrovna měli chyceného halibuta. Rybář ve videu tak musel navíjet až se z něj kouřilo, neboť se obával, že mu na něj kosatka skočí. To se však naštěstí nestalo.

Killerwhales jumping

Video je ale pozoruhodné a můžete vidět, jak zvědavá kosatka podplouvá přímo v čiré vodě pod člunem, který se houpe na vlnách a ve vírech, které tento velký tvor ve vodě působí. Kosatka se dokonce pod lodí na chvíli zastavila.

Kosatka zabiják aneb killer whale, dokáže plout rychlostí přes 50 kilometrů v hodině

Kosatce se říká také killer whale nebo také opačně whale killer, což znamená v překladu zabiják velryb. Tuto přezdívku dali kosatkám námořníci, kteří pozorovali jejich chování při lovu potravu, kdy kosatky mohou útočit na ostatní druhy velryb.

Pro člověka ovšem kosatky velké nebezpečí nehrozí. O útocích na lidi neexistují téměř žádné záznamy, alespoň tedy na otevřeném moři, nikoliv v zajetí.

K úrazům ale může dojít právě při střetu menších plavidel s kosatkami. Podobné případy jsou známé.

Kosatka dravá opravdu může ohrozit menší plavidla.

Velikost těchto velryb dosahuje až 8 metrů a jejich typická hřbetní ploutev může na délku mít i přes dva metry.

Ohromující je také rychlost jejich pohybu vodou, uvádí se, že kosatky plují průměrně rychlostí 10 – 18 km/h ale dokáží krátkodobě zrychlit až na 55 kilometrů v hodině.

Video rybáři zveřejnili prostřednictví kanálu ViralHog:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.