Chytání na marmyšku: efektivní přívlač na zimu

chytání na marmyšku vyrobenou doma

Zima se blíží a na přívlač můžeme lovit až do konce roku. Problém je chlad a málo času do západu slunce. Ne každý navíc chce mrznout hodiny na břehu nebo v lodi. Po práci už je většinou tma a odpoledním vycházkám to moc nepřeje. Chci vám nabídnout variantu pro krátké zimní vycházky. Ulovíte spoustu ryb a užijete si zábavu s lehkým přívlačovým vybavením, Řeč bude o chytání na marmyšku.

Marmyška při přívlači funguje jako skvělá UL nástraha. S její pomocí ulovíte hlavně okouny, dokáží na ni ale zabrat i naprosto nedravé ryby jako plotice. Překvapit vás může také menší štika, candát. Spektrum ryb je poměrně široké. Chytání na marmyšku je snadné a zábavné. Stačí vám k němu třeba jen hodinka času po práci, což jde využít i koncem sezony.

Jako výbava pro lov na marmyšku vám stačí jakýkoliv UL prut případně vláčák lehčí kategorie. Marmyška není vrcholová disciplína, která klade vysoké nároky na prut nebo naviják.

Chytání na marmyšku Vl�?ej Marmy?ka

*Marmyška typu červík

Spíše naopak jde o velmi jemnou formu UL přívlače, při níž se nejčastěji používají marmyšky – tedy drobné jigové nástrahy vážící desetiny gramu. Hmotnost například činí 0,3 – 0,6 gramů. Jsou marmyšky těžší ale běžná váha je asi v tomto rozmezí.

S lehkým prutem půjdou samozřejmě lépe nahazovat a chytání bude komfortní. Pravdou ale je, že větší důležitost má šňůra či vlasec. Pro odhoz miniaturní nástrahy potřebujete co nejtenčí vlákno.

Použijte proto co nejtenčí šňůru 0,06 – 0,08 mm. Vhodné jsou tenké vlasce 0,12 mm, někdo používá i méně. Vhodný je například tenký fluorocarbon, který má dobrou odolnost proti otěru, což je velmi důležité při lovu na kamenitém dně a zároveň zbytečně nepruží – má nízkou průtažnost, to se pak odráží v dobrém kontaktu s marmyškou a rozpoznání každého úderu ryby.

Nemusíte si kvůli marmyšce hned běžet do obchodu pro speciální prut. Daleko důležitější je vlasec nebo kvalitní a velmi tenká šňůra. UL prut a naviják však ale nejlepší z hlediska komfortu i praktičnosti. 

Chytání na marmyšku a výroba nástrah

Marmyška je velmi oblíbená v oblasti východní Evropy a obzvláště v Rusku. Chytá se s nimi převážně pod ledem ale břehová marmyška je taktéž velmi dobrá. Hotové marmyšky prodávají i v českých obchodech a eshopech. Různé tvary a velikosti vám přinesou velkou pestrotu výběru nástrah.

chytání na marmyšku vyrobenou doma
Drobný jigový háček, brok a za dvě vteřiny máte marmyšku „brok“ hotovou

Marmyška jednoduše a levně doma

Marmyšku si ale snadno vyrobíte doma. Nejjednodušší marmyška se jmenuje <<brok>>. Její výrobu zvládnete v pohodlí vašeho domova a není problém ji sestavit u vody. V minimalistické variantě vám k tomu stačí peán, případně stisk ruky, drobný háček a hlavně brokové olůvko ze sady pro splávek.

Brok vezmu, nasadím na háček s očkem a přitisknu peánem, v nouzi zuby. Vznikne něco jako malá jigovka. Marmyška v podstatě nic jiného není, takže můžeme hned lovit.

Dále existují komerčně prodávané druhy, které mají mnoho tvarů a barev. Nejsou ani příliš drahé a můžete si je objednat na vyzkoušení od nějakého prodejce. jenom bych chtěl upozornit na materiál, některé marmyšky jsou z wolframu.

Ten je drahý, takže levnější máte nákup nástrah z olova. Wolframové se ale hodí na řeku, kde vám lépe půjdou ke dnu v rychlé vodě.

Nástraha na háček marmyšky je důležitá

Kouzlo marmyšky se spočívá v tom, že můžete dát něco na háček. Sportovní rybáři dávají umělou nástrahu:

  • Bavlnku
  • Proužek gumy
  • Mikro twister a další umělé materiály

Prázdná marmyška tak dobře nefunguje a barevné doplňky zvyšují dráždivost. Největší zážitek vám ale dá jedlá nástraha:

  • žížala, červ, kus rybího masa
  • Těsto a rostlinné nástrahy
  • kus salámu, sýru a cokoliv dalšího co nespadne z háčku

Nyní již možná rozumíte, proč můžete na marmyšku lovit například plotice. Díky nástraze na háčku vám může přijít kapr či tloušť.

Techniky marmyškování s přívlačovým prutem

Vedení marmyšky má stejnou pestrost způsobů jako lov na normální přívlač. Pokud umíte vláčet a rádi chytáte třeba UL přívlač s gumovými nástrahami, smáčky a tak, určitě nebudeme mít problém a marmyška vám umožní nachytat ještě více ryb než normálně. Obzvlášť v zimě.

Základní technika je jednoduchá. Necháme marmyšku spadnout ke dnu a pomalu navíjíme. Oživení probíhá pomocí chvění špičky prutu. Dobré je mít sladěnou a lehkou sestavu, která se příjemně drží. Akce prutu nemusí být špičková, marmyška se klepe s pomalejším prutem též. Dlouhá léta jsem marmyšku provozoval s udicí 20 gramů a neměl jsem potíže, že by mě bolela ruka nebo to bylo nepraktické.

S jedlou nástrahu můžete dělat také dlouhé pauzy. Blízká ryba vezme ležící nástrahu někdy lépe než v pohybu. Dále můžete s marmyškou dělat skoky a pády na dno, stejně jako při chytání na přívlač. Dobré je ale stále chvět špičkou, například i při pádu nebo pauze. Rychlost navíjení je nutné přizpůsobit aktivitě ryb, tedy v zimě hodně zvolnit. Mráz marmyškování vůbec nevadí, lepší je ovšem mít vlasec než pletenku.

Větší problém je vítr, který je nepříjemný a zejména znemožňuje nához pokud fouká silně. Za klidného počasí je ale marmyškování dobrá metoda, kterou můžete použít třeba jen při půlhodince volna, například cestou do práce a samozřejmě na normální chytání na delší čas. Ryb se uloví poměrně hodně a občas překvapí příjemně jejich rozměr.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.