Pozor na policajty aneb poetika koukání na rybářská čihátka

rybník
Ilustrační foto: redakce

Rybařina dovede být magická. A to třeba i nejrůznějším zajímavým náčiním. Jednou z tradičních věciček jsou čihátka neboli policajti.

Těžko říct, kdo čihátko vymyslel. Jde ale o nedílnou součást lovu na položenou, kterou z našich vod zatím nevytlačily ani moderní pípáky a nejrůznější swingery.

Čihátka jsou jednou z věcí, která dovede fascinovat malé rybáře. Kromě vzrušení z potenciálních záběrů mám vyzkoušeno, že děti prostě milují ty nejrůznější hezky barevná hejblátka. 

Nechat je koukat na poskakující pestrobarevné policajty pro civilizací ještě nezkažené caparty dokáže být zábava nehledě na konkurenci všech těch “gadgetů”, jak se teď prý mobilům a tabletům říká.

Čihátko na ryby je součást výbavy, která nabývá mnoha podob, barev a tvarů

Ani splávky, jako další magická součást rybařiny, nejspíš nenabízejí podobnou pestrost tvarů a forem, což můžete vidět na této koláži produktů z obchodů:

Policajti mohou vypadat různě. Jejich princip fungování je ale víceméně stejný – udržují na vlasci dostatečný průvěs, zároveň ale musí být dostatečně lehcí aby ryba necítila přílišný odpor a zabrala, což se projeví pohybem čihátka. 

V tom snažení se objevují rušivé vlivy jako vítr či proud, které citlivost celé soustavy sestávající z montáže, vlasce a čihátka, dovedou zdatně narušovat.

K tomu všemu existuje celá řada typů a konstrukčních řešení čihátek. Pro někoho to možná je vše stejné ale různá čihátka mají různé výhody a nevýhody. Co použít je mnohdy je spíš otázka zvyku ale některé typy se v určitých situacích možná hodí víc.

Je asi nesmysl stavět článek jakkoliv “vědecky”, čihátka (policajti) nejsou nijak problematické téma, o kterém se vedou diskuze. Většina rybářů používá beztak pořád to samé a příliš to neřeší.

Malý přehled zajímavých typů užívaných na českých vodách ale k přečtení v zimní pauze asi neuškodí.

kapr na feeder z proudu
Chytání s policajtem je tradiční metoda lovu kaprů. Ulovit ale můžete i celou řadu jiných ryb

K čemu slouží čihátko? Je to jednoduchý signalizátor záběru

Na podnět redakce ještě na začátek doplním krátké vysvětlení. Může nás číst začátečník nebo malý rybář, který teprve objevuje svět rybolovu a neví jak se čihátko používá a k čemu slouží.

Čihátko, neboli policajt je věc, která se nejčastěji pověsí na vlasec mezi očka prutu či před špičku. Při chytání si na nahozeném vlasci uděláme průvěs a tam připevníme čihátko.

Používá se při tradičním lovu na položenou, tedy s krmítkem nebo olověnou zátěží. Jde o jednu z klasických technik lovu, která se příliš nemění za poslední desítky let. Přesto je v konkurenci moderních technik stále oblíbená. 

Při záběru se vlasec napíná a povoluje, díky čemuž se čihátko hýbe a signalizuje záběr. Nejčastěji vyjede čihátko nahoru k prutu. Čím blíže břehu chytáme, tím rychlejší pohyb to může být. Při velké dálce už pohyb ovlivní elasticita vlasce a další vlivy.

S rostoucí vzdáleností citlivost na záběr trochu klesá. To ale platí například i pro drahé hlásiče záběru.

Při nasazování policajta nezapomeňte, že záběr se může rozjet také opačným směrem. V tom případě čihátko klesá, proto je dobré aby v průvěsu viselo v základní poloze dostatečně vysoko nad zemí. Takto uvidíme pohyb nahoru i směrem dolů (tzv. záběr typu padák).

Odpadávací čihátka na provázku

“Dědo, na co je ten provázek?” zeptal se mě kdysi vnuk, když jsem nu při nějaké příležitosti daroval mišmaš rybářské bižuterie. 

Na těžko jsem ho chytat naučil, jen jsme vždy měli čihátka navlékací na vlasec. Toto viděl poprvé v životě a kus šňůrky mu přišel naprosto zbytečný.

V podstatě to jde i bez toho. Čihátka se šňůrou ale nabízí určitý komfort spočívající v tom, že po záběru se díky šňúrce uvázané k vidliččce čihátko odpojí a zdoláváte rybu bez ťukání policajta do blanku prutu.

Chy? a pus? ?�h�tko padac� s prov�zkem

V případě, že provázek špatně uvážete nebo povolí uzel, ještě zažijete bojovku. Po prudkém záseku má čihátko bez ukotvení tendenci následovat původní trajektorii pohybu prutu a odletět někam za vás. Hledání v bujné vegetaci naštěstí usnadní pestré barvy.

Na vlasec se tento typ nacvakne pomocí klasických tykadel z dvou kuliček na drátku. Mám ovšem raději pro vlasec šetrnější gumové „O“ kroužky. Jsou nařízlé z boku, jdou krásně nasadit a stejně snadno odpadnou.

Samotné tělo policajta tvoří většinou kulička z nějakého pěnového materiálu. Viděl jsem ale už i plastové modely s možností uchycení různých světélek atd.

Klasický policajt mezi očka prutu

Jedna z nejklasičtějších forem policajta. Malý kousek pěnové hmoty v jasné barvě opatřený dole pružinkou a navrchu velkým drátěným okem. Při stažení těla čihátka se obnaží konec drátěného očka, které navěsíte na vlasec. Pružina očko zajistí proti vypadnutí vlasce a můžete chytat.

Při zdolávání zůstává policajt na vlasci, což příliš nevadí. Jde často o velmi drobná čihátka.

Policajt před špičku

Lovci na položenou s v nadsázce dříve dělili na dvě sorty: ty, kdo dávají policajta před špičku nebo mezi očka.

policajt před špičku

Obojí je možné. Já mám raději první možnost. Dovedu ale přijmout argument, že před špičkou je to asi citlivější. Zvyk je ale zvyk a pod skoro půl století je na změnu dost pozdě.

Před špičku se používají například policajti klasického tvaru nebo třeba pěnové kuličky rozdělené na poloviny suchým zipem, který rozepnete a stlačením nasadíte na vlasec.

Plastové kroužky fosforeskující ve tmě

Svítící plastový kroužek nevypadá příliš jako klasický kus rybářské výbavy. Vzhledem tomu, že se objevuje už od devadesátých let ho ale používám určitě déle než klasické korkové typy, které jsem měl ještě od bůhvíkdy.

Kroužek z fosforeskující materiálu se mi asociuje s chytáním candátů na mrtvou rybku v podzimních chladných večerech. K mání jsou ale i nesvítící kroužky a můžete je samozřejmě užívat na lov kaprovitých ryb.

Moderní swingery pro kapraře

Ačkoliv se nezdá, k policajtům v podstatě patří též moderní swingery. Využívají stejný princip napínání a povolování vlasce při záběru. Jsou samozřejmě daleko sofistikovanější a dražší.

Swinger se nejčastěji užívá v kombinaci s elektronickým hlásičem záběru. Upevňuje se přímo na kaprařský stojan či speciální typy vidliček.

Populární jsou ale například také řetízkové swingery, což je v podstatě moderněji vypadající varianta čihátka na šňůrce.

Oproti tomu klasický swinger má výhodu v tom, že se nejčastěji dělá s pevným ramínkem a pohyblivým závažím, kterým ze naštelovat odpor jaký klade na vlasci. To umožní snadno vyladit sestavu v případě většího větru nebo proudu.

Video:

Vítr a rychlá voda totiž čihátkům příliš nepřejí. Swingery jsou určené hlavně pro kaprařinu.

 Pro kratší vycházky v problematickém prostředí (vítr, rychlá voda) je asi jednodušší se od signalizátoru odprostit a použít moderní položenou – feeder.

fedeer v proudu
Moderní položená zvaná feeder je naopak založená na tom, že žádné signalizátory nejsou nutné. Záběr ukazuje pohyb špičky a celá sestava je tím odolnější také proti vlivu povětrnostních podmínek

Zde záběr signalizuje špička, přičemž vlasec zůstává napnutý a nemusí mu vadit vítr, vlny ani tekoucí voda.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.