5 tipů, jak využít konopné semínko na ryby

konopné semínko na ryby
Ilustrační foto: redakce

Konopné semínko na ryby je tradiční komponent partiklu. Prosím neplést si jej s jiným druhem konopí, které se používá úplně pro něco jiného.

Jde o legální druh konopí (konopí seté) a semínko se nesází někam do pěstírny, nýbrž se hází do vody, kde ho žerou kapři a šupinatí obyvatelé podvodní říše.

Prodává se již hotové konopné semínko v rybářských potřebách nebo jej můžete koupit v surovém stavu a připravit si jej doma.

Konopí seté neobsahuje notoricky známé omamné látky a je pro podobné účely nepoužitelné. Jde o tradiční hospodářskou plodinu, kterou lidstvo zná snad tisíce let. Fascinující jsou jeho výživové hodnoty zahrnující široké spektrum aminokyselin. Organismus jej navíc dokáže trávit efektivněji než jiné podobné plodiny.

Dobré jméno si semínko vydobylo i v rybářském odvětví

Svého času konopné semínko bylo pokládáno za jednu z top složek partiklu a jako výtečná příchuť pro boilies. Správně připravené má navíc takovou lehce křupavou ale pořád měkkou  konzistenci, která kaprům může připomínat přirozenou potravu ze dna.

Je velice výživné jelikož obsahuje velký podíl aromatického oleje, proteinů a řadu vitamínů. Pro jakou rybu je tato návnada určena? Ačkoliv by se mohlo zdát, že konopné semínko na ryby se asociuje hlavně s partiklem na kaprařinu, tak opak je pravdou.

Milují jej téměř všechny ryby bez rozdílu. Utlouct se po něm můžou plotice, cejni i třeba parmy a samozřejmě další druhy ryb.

V kaprařině se proto používá hlavně jako součást zakrmování, doplněná o další komponenty, nebo je použitá jako ingredience do boilies.

Mvde konop� mlet� 500 g

Dlouho namáčet ale jen malou chvíli vařit

Pokud se pustíte do domácí přípravy, tak jako u každého partiklu je nutné jej namočit alespoň na 24 hodin. Svůj objem během té doby semínka zdvojnásobí, použijte dostatečně velkou nádobu.

Můžete konopí zkusit namočit na delší dobu aby vyklíčilo. Každopádně jej ale po nabobtnání nevařte dlouho a nechte jen přejít varem.

Dlouhé vaření jako u jiného partiklu není vhodné, ztratíte spoustu výživových látek. Můžete ale konopí nechat ve vodě dojít aby se všechna semínka otevřela.

Nenechte hotové semínko vyschnou, aby pak neplavalo

Semínka je nutné udržovat vlhká, v obchodě se nejčastěji prodávají vakuováné bez přístupu vzduchu. Jakmile balení otevřete, tak je nejlepší jej spotřebovat nebo zbytek hlídat před oschnutím.

Pro dlouhodobé skladování je nejlepší použít mrazák. Oschlé semínko se postupně odlupuje a vzniklá bublinka jej ve vodě vynáší na hladinu a odnáší ze zakrmeného fleku pryč.

Připravte si semínko pro použití jako nástraha

Konopné semínko na ryby slouží hlavně jako součást partiklu pro zakrmování. Vzhledem ke konzistenci většinou nedrží tak dobře na háčku nebo vlasu. Můžete si ale připravit zásobu semínek s tvrdší konzistencí.

Dělá se to následujícím způsobem: Na šňůrku jehlou navlékneme nevařená semínka, tak pak na šňůrce vložíme do hrnce, kde se vaří zbytek semínek. Vytáhneme jej ale dřív, dokud nejsou úplně měkká.

Pro tento účel se nejlépe hodí větší kusy konopného semínka, které si vyberete z balení, případně můžete použít síto.

Konopné semínko na ryby je výborná nástraha, kterou můžete využít jak na kapry, tak třeba i na feeder nebo plavanou.

Nemusíte vařit, konopné semínko na ryby můžete rozmixovat do zakrmovacích směsí

Drcené nebo spíše mixované semínko na ryby dokáže ozvláštnit i zakrmovací aměsi nebo různé mixy. Můžete jej mixovat poměrně nahrubo nebo jemněji, to už záleží zcela na vás.

Používejte také oleje a další výrobky na bázi konopného semínka

V rybářských potřebách můžete pořídit celou řadu výrobků z konopného semínka, které jsou z něj vyrobené. Zahraniční výrobky poznáte podle toho, že obsahují slůvko “Hemp”. Z těchto věcí můžete například vyrábět vlastní boilies nebo jiné druhy nástrah. Jde například:

  • Olej
  • Mouka
  • Drcené nebo mleté konopí

Zvláštní pozornost si zaslouží hotové konopné semínko na ryby, které si můžete lehce koupit a nezaobírat se přípravou. Populární je například použití v nálevu s kombinací s něčím dalším.

V zahraničí je populární varianta s chilli, kterou si ale můžete snadno připravit sami doma. Stačí do semínka před námáčením rozmíchat trochu drceného chilli. Obvykle vychází zhruba jedna čajová lžička na kila semínek.

Stejným způsobem se semínka ochucují například pepřem nebo jiným kořením.

Čtěte také:

5 možností, jak se chytají ryby na pečivo

Na feederu v Klecanech

Jaký je nejlepší podběrák na kapry na trhu?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.