Jakou velikost boilies si vybrat?

velikost boilies na zimu je někdy dilema
Ilustrační foto: redakce

Příchuť, výrobce nebo značka. To se pořád řeší na sociálních sítích a diskuzích týkajících se lovu kaprů. K polemice však zbývá ještě jeden aspekt, kterým jsou rozměry. Jakou velikost boilies si zvolit.

Okřídlené heslo tvrdící, že velká nástraha se rovná velká ryba, totiž nemusí platit vždy. Rozměry boilies bývají různé a vše se ještě komplikuje tím, že často se používají dvě kuličky navíc. Jaká je tedy ta nejlepší kulička z hlediska rozměrů?

Velkou nebo malou velikost boilies? Toť otázka

Dnešní nabídka boilies začíná od opravdu malých kuliček 6 mm až po velké, více než třícentimetrové koule. Zejména nejmenší velikosti si získaly velkou oblibu při chytání na feeder a není problém ně lovit i jiné druhy ryb než je kapr. Feederaři to berou jako výhodu, kapraři to až tak pozitivně vždy nevidí.

Nízká selektivita na velké ryby ale neznamená, že na centimetrovou kuličku nelze ulovit trofejního kapra.

Moje švagrová s advokátní praxí a slovníkem v takových momentech plácne, že to není neběžné, což chápu tak, že se to občas stane ale spoléhat se na to vyloženě nedá.

Obzvláště v zimním období se například použití menší jedovatě zbarvené popky může velmi vyplatit. Obecně ale selektivita boilies dle rozměrů funguje. Na menší nástrahu bývá více záběrů za cenu menších ryb.

Ujasněme si to: Za menší velikost boilies můžeme označit nástrahy do 16 mm. Nástrahy od 16 mm do 30 mm pak patří k větším boilie, které je naopak více selektivní. Méně záběrů, v průměru ale spíš větší ryby

Menší boilies se doporučuje jako nástraha na opatrné ryby nebo do období s menší aktivitou ryb, což se týká především zmíněné studené vody.

Nevýhody malého boilies:

Při rozhodování, jakou velikost boilies použít, vstupují do hry nejen faktory jako nízká selektivita. Brzy zjistíte, že s malými kuličkami nedohodíte tak daleko kobrou ani nedostřelíte prakem.

Častější záběry ostatních druhů ryb nemusí vadit při lovu na feeder. Při kaprařině se zavážením na velkou vzdálenost nemůžete marnit čas tím, že kvůli záběrům menších ryb každou chvíli budete zavážet pruty znova. Raději vezměte velké koule a čekejte na pořádnou rybu..

Do hry vstupuje ještě faktor nočního lovu, kdy je zavážení ještě komplikovanější a již můžete pocítit také potíže s přesností náhozu ze břehu za úplné tmy. Lepší nasadit větší nástrahu a počkat si na mastodonta, než často přehazovat a ztrácet čas na zdolávání menších kaprů. 

Tady se vlastně projevuje i nepřímá nevýhoda příliš malých nástrah, kterou je větší rozruch na vašem místě díky častým záběrům, což plaší větší ryby.

návazce na kapry z fluorocarbonu avelikost háčku na method feeder

Výhody velkého boilies

Výhody většího boilies se dají formulovat jasně: částečně se zbavíte záběrů ostatních ryb a máte šanci na větší kapry. Z hlediska statistiky se prodlouží čas, kdy je nástraha ve vodě (nezdoláváte menší ryby), což se může časem projevit vyšší šancí na velkou rybu.

Filozofie některých kaprařů navíc počítá s tím, že během sezóny si velký kapr raději smlsne na pořádném soustu, než aby pracně luxoval drobné nástrahy.

S větší nástrahou se dobře střílí kobrou a při teoreticky se kilogram větších boilies nakoulí o něco rychleji. Prakticky ovšem u velmi velkých rozměrů nastává trochu problém.

Nevýhody velkého boilies

 Nevýhodou je mnohdy dlouhé čekání na záběr, který u nástrah nad 26 – 30 mm nemusí dlouho přijít.

Další potíže přináší domácí výroba.  V případě větších rozměrů mnohdy nedojde k rovnoměrnému provaření a dlouhodobé působení horké vody, abyste koule pořádně dodělali, působí negativně na rozpadavost. Takové boilie má sice odolnější slupku ale často z něj neunikají žádné látky, které mají nalákat rybu, dlouho vydrží ale rozpouští se pomalu. Dlouhým varem se také ničí užitečné nutrienty, které kaprům chceme servírovat.

A také může příliš velká nástraha opatrné velké ryby spíše odrazovat.

Jakou velikost boilies dávají kapraři nejčastěji pod háček?

Paušalizovat se nedá ale většina rybářů z mého okolí chytá koule o velikosti kolem 18 – 24 mm, které se dají nazvat zlatým středem. Při použití boilies v tomto rozmezí máte celkem jistotu, že nechytáte na vyloženě blbý rozměr koulí.

Extrémní 30 mm a větší koule se používají jen zřídka a i nabídka komerčního boilie v této velikosti je velmi omezená. Je to ovšem paradox, protože kapr určitě spolkne i daleko větší průměry. Vždyť menší boilies se často používá po 2 kusech na vlasu. Za příčinu malého rozšíření jednotlivých velkých koulí bych tak označil slabší komerční nabídku a malé rozšíření dostatečně velkých rollbalů u většiny domácích samovýrobců.

Sonda do e-shopů s rybařinou. Jakou velikost boilies prodávají?

Letmý náhled do několika velkých e-shopů s rybařením nám ukáže, jakou velikost boilies si můžeme nejčastěji koupit a jaké extrémy se nabízí. Z přehledu jsme vyloučili Nutrigo Predator, které ve větší verzi 45 mm radikálně zvyšuje průměr. Jde nám však primárně o běžné boilies na lov kaprů.

Chyťapusť.cz 

V Plzni si můžete objednávat boilies v tomto rozmezí:

V  oboru mini boilie je nabídka neskutečná. Nejmenší možnost, jakou velikost boilies zvolit máte již od 6 milimetrů. Popravdě řečeno, jde o nástrahy, které se ale hojně používají spíše na feeder. Použití v kaprařině to nijak nebrání. Nabídka klasického boilies začíná ale spíš na 10 – 12 mm:

Nejmenší nástrahy vhodné například na feeder:

  • Popky D snax od Delphina

Malé boilies od tradičních výrobců, například:

Starbaits Boilie Concept Hot Demon

Největší koule se nabízí v rozměru 30 a 35 milimetrů. Jde například o:

  • Nikl Food Signal Evolution – 30 mm
  • Největší koule v nabídce pochází od Mastodont Baits: Chill Banana, Black mamba nebo AK-cko a další.

Lk Baits

Značka LK Baits na svém e-shopu prodává boilies od 8 mm, zhruba do rozměru 12 mm je ale vše označené jako nástraha na feeder nebo jako například speciál na jesetery. Dá se tak říct, že standard zde začíná od 14 mm.

Největší velikosti k mání jsou 24 a  30 mm.

Další články na téma Kaprařina

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.