Muškaření na Květoňově s bellyboatem

muškaření na Květoňově

Mé první kroky s muškařským prutem v roce 2023 jsem plánoval na trofejní revír Vltava 24 v jižních Čechách. Poslední únorový víkend jsem tedy sbalil vybavení a vydal se na tříhodinovou cestu k Českým Budějovicím.

Při příjezdu kolem oběda bylo jasné, že kvůli velmi vysokému průtoku je řeka nechytatelná. Naštěstí se nedaleko od ubytování nacházela zajímavá alternativa, nádrž Květoňov (Malše 6), kam bylo nedávno nasazené poměrně slušné množství ryb – pstruhů duhových a sivenů.

Květoňov zachraňuje situaci

Jedná se o svazový revír napájený řekou Malší, kde je povolen pouze lov na umělou mušku a od 1. 6. také lov přívlačí. Kolem druhé hodiny jsem měl již zakoupenou třídenní povolenku v ČRS Boršov, protože vlastním pouze povolenku pro východní Čechy.

Páteční počasí se podobalo spíše jarnímu než zimnímu. Rozhodl jsem se tedy využít povolenku všechny tři dny a vyrazil na chvíli k vodě. Připravil jsem si pětkový prut a rozhodl se pro lov ze břehu. Nádrž je poměrně hluboká, začal jsem tedy chytat s pomalu potápivou sestavou na které byly dvě lury. Lovících bylo při slunečném odpoledni na nádrži celkem dost. Kolem sebe jsem viděl, jak ostatní rybáři zdolávají rybu za rybou, já byl na lury ale bez kontaktu. Vyměnil jsem mušky za černé bibio a oranžového palmera.

Během půl hodiny jsem zdolal asi 3 pstruhy duhové a stejný počet ryb se uvolnil z háčku před podběrákem. Dnes jim chutnal oranžový palmer. Seznámení s revírem jsem považoval za zdařilé a odjel na hotel. Druhý den jsem zvolil lov z Bellyboatu, který je zde povolený. Počasí bylo od rána opět slunečné, ovšem foukal velmi silný vítr, který pohyb po nádrži trochu komplikoval.

květák

Začal jsem chytat barevné lury a až do konce sobotního chytání nebyl důvod mušky měnit. Během proplouvání nádrží jsem zdolal několik pstruhů, rybáři lovící ze břehu na tom byli podobně. Když začal vítr sílit, rozhodl jsem se přemístit do místa krytého stromy, kde byla klidná hladina. Dosud jsem byl velmi spokojený, že jsem během hodiny zdolal několik pstruhů.

Na novém místě byla ovšem koncentrace ryb tak velká, že jsem rybu zdolával téměř na každý hod. Spokojený z velkého množství soubojů s rybami jsem vylezl z vody, chvíli pozoroval ostatní rybáře lovící buď z vody, nebo ze břehu a odjel od vody.

Z nedělního dne jsem se rozhodl věnovat rybaření pouze dopoledne. Při příjezdu nastala ovšem velká změna počasí. Teplota klesala pod 0° C a silný vítr doprovázelo husté sněžení.

muškaření květoňov

S bellyboatem do vánice

Chvíli jsem se rozhodoval, přesto jsem ale nafoukl Bellyboat a vyjel na vodu. Dnes bylo těžší přesvědčit ryby k záběru, mrznoucí očka a nepříjemné sněžení k užívání si lovu také nepomáhalo.

Dnes se chytaly ryby spíše náhodně a určitě ne v tak velkém množství jako předešlé dva dny. Přesouval jsem se tedy po nádrži a z různých míst přesvědčil asi 5 pstruhů kolem 30 cm k záběru.

V nejlepším se má skončit, a proto jsem po dvou hodinách zakončil své chytání v Jižních Čechách. Do nádrže byli vysazeni pstruzi cca 30 – 45 cm a siveni.

Za všechny tři dny jsem bohužel zdolal pouze pstruhy běžné velikosti a žádného sivena. Tento, pro mě nový revír, mě mile překvapil a již nyní přemýšlím, že bych si tu velmi rád vyzkoušel letní chytání na pakomáry, případně lov na sucho během večerního sběru.

Čtěte také:

1 Comment

  1. Jen tak pro upřesnění, nádrž Květoňov není napájena Malší ale Kamenicí (také používán Jaroměřský potok). Odtok je do Malše

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.