5 tipů na zajímavé kaprové pruty: od Delphina po Shimano

for fishing 2023: nejprodávanější kaprové pruty
Ilustrační foto: redakce

Kaprové pruty patří absolutně k nejprodávanějším prutům na českém trhu. To je dáno jedna oblíbeností lovu kaprů na boilies a také tím, že na rozdíl třeba od vláčecích prutů, je rybáři kupují po dvou a někdy i více kusech najednou.

Na stále oblíbenějších kaprových soukromých vodách se totiž často může chytat například na tři pruty najednou, k čemuž jsou uzpůsobené i mnohé stojany. Na svazových vodách si ale samozřejmě musíte vystačit se dvěma pruty.

Pod názvem kaprový prut se v dnešní době rozumí vícedílný (nejčastěji 2-dílný, méně často 3-dílný) dělený prut. To neznamená, že kapra nemůžeme chytat například na teleskopický prut či na feeder. 

S moderní kaprařinou se ale pojí hlavně kaprové speciály. Vzhledem k dostatečné nabídce i v levnější kategorii si tyto pruty našly cestu i k rybářům, kteří chodí na krátké vycházky. Kaprové pruty používají téměř všichni. Mnohdy i ti, kteří chodí na klasickou bobkařinu s olověným krmítkem.

Jaké je nejčastější délka kaprových prutů?

V dnešní době se můžeme setkat se širokým rozpětím nabízených prutů. Takový vhodný průměr je 360 cm, po anglicku značený 12 ft. Pro delší hody lze použít pruty 13 ft neboli 390 cm. Delší pruty jsou občas k mání také ale využít délku takového prutu k náhozu již nezvládne každý. (Článek o rekordech v nahazování čtěte zde)

V posledních letech se prodávají i kratší pruty, v extrému třeba jen 9 ft – 270 cm. Častější jsou desetistopé (10 ft) 300 cm a 11 ft – 330 cm.

Takové pruty mají výhodu ve snazším transportu. Jsou dostačující a vhodné například na malé vody nebo aktivní lov s přesuny a hledáním kaprů. V zahraničí tyto krátké děličky používají možná více než u nás.

Vzhledem k šířící se popularitě lovu kapra z lodě se dá očekávat jejich větší rozšíření i u nás.

Proč nemají pruty na kapra gramáž ale značí se v librách?

Moderní kaprařina je britský vynález, všechno včetně boilies je od nich. Británie je vůbec kolébkou sportovní rybařiny, od muškaření přes plavanou až po feeder a boilies.

Kvůli tomu se setkáváme se značením prutů ve stopách (ft) a librách (lbs). Libry u kaprových prutů nahrazují gramáž.

Správně se této hodnotě říká testovací křivka. Zjednodušeně řečeno, testovací křivka vypovídá o hmotnosti potřebné k tomu, aby špička prutu svírala s rukojetí úhel 90 stupňů, zatímco prut držíte vodorovně. Představte si prut v ruce. Pokud připevníte zátěž špička se začne ohýbat.

Čím těžší je zátěž, tím více se prut prohne. Zátěž potřebná k tomu, aby se špička ohnula o 90 stupňů, je ona testovací křivka. 

Jaký prut si vybrat? Taková univerzální hodnota může být 2,75 lbs. S tímto prutem si lze užít i zdolávání menších ryb ale dá se hodit těžší zátěž slušně daleko. Mnoho rybářů se kloní spíše k těžším třílibrovým a tužším prutům. Ty jsou vhodnější do extrémnějších podmínek a lov těch největších ryb.

Tužší prut se může hodit i na řece, kde je často nutné použít velmi těžké zátěže hodně nad 100 gramů. Pro lov na rybnících a menších vodách ale zvažte například dvoulibrové nebo raději 2,5 lbs pruty, které jsou lehčí a mnohdy odpustí řadu chyb v boji s vytouženým kaprem. Pro začátečníka je takový prut většinou i daleko příjemnější na používání.

Dobře se taková libráž hodí pro nahazování se zátěží zhruba do 80 gramů. (nedá se přesně určit převod liber na gramy, u každého prutu je to trochu individuální)

Shimano Tribal TX7

Japonská společnost Shimano vyvíjí špičkové pruty již od 20. let minulého století. TX-7 je absolutně výkonný kaprový prut. Testovací křivka se nabízí až 3,75 lbs. S nejtužší variantou TX-7 nebudete mít problém zvládnout velké a bojovné ryby na náročných vodách ani s házením olov o velké hmotnosti někam do říčního proudu.

shimano tx7

Obrovská síla tohoto prutu překvapivě neznamená, že jde o vyloženě tuhý klacek. Naopak, elegantní design tohoto prutu je štíhlý s decentním, oku lahodícím vzorem a esteticky příjemným blankem. S prutem Shimano TX-7 můžete chytat a zároveň vypadat co nejlépe.

Rezervy síly ale nevznikne jen tak a tento prut je poněkud tužší v páteři. Rozhodně více než jiné srovnatelné pruty (stejné cenové kategorie a libráže), což nemusí vyhovovat všem rybářům zvyklým na jiné modely.

Black Widow G50 3,66 m (12 ft) 3,25 lb

Dalším zajímavým prutem je Black Widow G50 od společnosti Daiwa přesně tím, co hledáte. Tento prut je navržen v duchu značky Daiwa, s lehkou konstrukcí z odolných materiálů a je skvělým doplňkem pro vaše aktuální rybářské vybavení. Díky skvělé kontinuální akci a vyváženému blanku vás prut Black Widow G50 překvapí svou schopností snadno zdolávat kapry.

Fox Horizon X5-S Rod 12ft 3.75lb Full shrink

Za skvělou cenu nabízejí kaprové pruty Fox Horizon X5 S vynikající výkon a kvalitu, což je důvod, proč je mnoho špičkových rybářů používá. Pruty X5 S jsou aktualizovanou a vylepšenou verzí prutů Horizon X5 a využívají nejmodernější uhlíkovou technologii, aby byly silnější, lehčí, tenčí a výkonnější. S použitím vícesměrných vrstev tenčí uhlíkové tkaniny a technologií nanovláken jsou tyto blanky elektricky spojeny během procesu vytvrzování.

Všechny push over spoje jsou posíleny karbonovým vyztužením. Blanky X5-S mají vynikající rekuperaci, což zlepšuje přesnost a vzdálenost nahazování, přičemž si zachovávají skvělé vlastnosti pro zdolávání ryb. S novou povrchovou úpravou Gunsmoke jsou tyto pruty velmi stylové. Jde o prémiové pruty z vyšší třídy, které můžete vidět v rukách celé řady zahraničních osobností kaprařiny.

Jde však o poměrně drahý prut. Běžná cena je přes 11 tisíc.

Výjimečně se objeví akce kdy lze Horizon X5-S pořídit za něco přes 9 tisíc.

Více v tomto videu:

Dvojice takových prutů i s navijáky tak může být dražší než průměrně rezavá ojetina pro ježdění na ryby. Většině rybářů rozpočet takové možnosti nedává. Jsou tady ale daleko levnější pruty, například od slovenského Delphinu:

Delphin Nirvana CRP

Delphin Nirvana je exkluzivní kaprařský prut s nejvyšší kvalitou a nádherným, detailně propracovaným designem. Prut je postaven na pevném 30T semi-parabolickém blanku, který je velmi tenký a silný díky 3K karbonovému vinutí. Prut má kovový kroužek PowerJoin chránící spoje, ultra lehká a vysoce kvalitní SEAGUIDE očka a naváděcí očko o průměru 50 mm pro lepší nahazování.

Pro upevnění navijáku je použito karbonové SeaGuide sedlo s PURE CORKovými prvky a rozšířený konec rukojeti pro lepší úchop během nahazování. Rukojeť je navíc vybavena FullShrink rukojetí s protiskluzovým ovinem pro pohodlnou manipulaci s prutem. Celkový design prutu je dokonale propracovaný s matnou decentní grafikou. Prut je novou vlajkovou lodí Delphinu v segmentu kaprových prutů.

 • Model: 12ft/360cm/3lbs
 • Počet dílů: 2
 • Průměr blanku nad rukojetí: 13,2mm
 • Počet oček: 6
 • Transportní délka: 186cm
 • Hmotnost: 378g
 • Rukojeť: PowerWrap, Shrink, PureCORK
 • Délka rukojeti (od spodní části prutu po střed sedla): 64cm
 • Velikost naváděcího očka: 50 mm

Jde o jednu z vlajkových lodí této značky. Cenově se dostáváme asi na třetinu ceny prutu uvedeného o kapitolu výše.

Viz například shop Chytapust.cz.

Delphin ale samozřejmě umí solidní pruty ještě o dost levněji.

Delphin Etna E3 Cork 3,60 m

Značka Delphin nabízí osvědčenou řadu prutů pro kaprařinu s názvem Etna E3 Cork. Tato řada je třetím pokračovatelem úspěšné série prutů od Delphinu. Nová technologie Delphin 2Power, která zahrnuje segmenty PowerWrap a PowerJoin, byla použita na každém modelu série E3. PowerWrap zvyšuje pevnost prutu a snižuje jeho náchylnost na mechanické poškození, zatímco PowerJoin snižuje riziko tříštivého poškození blanku. Blanky jsou osazeny kvalitními odlehčenými SiC očky a jsou velmi štíhlé s parabolickou akcí pro snadné nahazování a zdolávání. Řada E3 obsahuje i nové dvoudílné modely o délkách 2,7m a 3,3m, které jsou ideální pro lov na menších a zarostlých vodách, ale jsou také dobré na zavážení montáží a zdolávání z člunu.

Delphin prut etna e3 cork 3,60 m (12 ft) 3 lb
 • Model: 360cm / 3.00lbs
 • Počet dílů: 2
 • Průměr blanku nad rukojetí: 13,22mm
 • Počet oček: 6
 • Transportní délka: 187cm
 • Hmotnost: 358g
 • Rukojeť: Korek
 • Délka rukojeti (od spodní části prutu po střed sedla): 63cm

Pořídit se dá pod 2 tisíce korun za kus

Čtěte také:

5 Comments

 1. Dobre ráno, možná jsem unavený, jdu z noční, nebo si myslím nepravdy…. Kdo vynalezl muskarinu? Asi by bylo dobré poučit kaproautora o nějakých niancich historie… Kdyby Angličan vymyslel vše… Tak by měli bodovat. Nebodují. Tomu se říká princip ekvivalence. Kecy v kleci o ničem jsou k prdu, a to jsem zapáleny rybář a trochu fyzik(naučil jsem se konečně psát slovo fyzika) nikdy nikde v živote neříkejte, že někdo něco v rybarine vynalezl…. Je to odstrašující případ vašeho webu. Mám ho jen že si rád přečtu komerční vzdělání nebo jiné entropicky založené články. Ty jsem Di zahrabat Kamo… Děs to cist

  • Já myslím, že to autor myslel dobře. Angličané muškaření dozajista ovlivnili velmi významně, nedávno jsem navštívil křídové toky v hrabství Hampshire a tam je to s tou historií dosti spojené. A ty výsledky přece nemají s historií nic společného nýbrž naopak se současností no ne?

  • Nemaže se, jen se musí průběžně schvalovat jinak máme každej den 200 komentářů s nabídkou prodeje viagry v několika jazycích

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.