Shimano Ultegra CI4+ 5500 XTC: malý velký naviják pro kaprařinu i feeder

Shimano Ultegra CI4+ 5500 XTC

Navijáky od Shimana se řadí k tomu nejlepšímu, co se v rybařině dá pořídit. Kvalitní modely od Shimana nejsou sice úplně levné, to ale neplatí ani u jiných kvalitních navijáků renomovaných značek. Kousek jménem Shimano Ultegra CI4+ 5500 XTC je ale kvalitní a velmi lehký, váží pouhých 440 gramů.

Takovou hmotností se tento velký naviják blíží některým subtilnějším modelům navijáků, které jsou určené například na přívlač a další lehčí formy rybolovu.

Hlavní parametry navijáku Shimano Ultegra CI4+ 5500 XTC

Hmotnost 440 gramů
Převodový poměr5,3:1
Počet ložisek5+1
Brzdná sílaaž15 kilogramů
Kapacita cívky (mm/m)0.30-390/0.35-290/0.40-210
Návin vlasce na jednu otočku kličkou105 cm

Prohlédnout Shimano Ultegra ci4+ 5500 xtc nebo xtd v obchodě:

Pro srovnání: Kaprový naviják Okuma 8 K, který patří cenovým bombám a na pohled vypadá podobně jako Shimano Ultegra CI4+ 5500 XTC, váží až 750 gramů, což je výrazně více (taky ovšem stojí dva a půlkrát méně).

Na první pohled a potěžkání vás naviják Shimano Ultegra CI4+ 5500 XTC zaujme svojí lehkostí. Ta úplně nesedí k velké a široké cívce. Když se však podíváte na naviják zřetelněji, zjistíte, že samotné tělo je velmi drobné.

Kompozitní materiály snižují hmotnost a jsou velmi odolné

Tento ultralehký naviják se vyrábí z high-tech materiálu zvaného Ci4+. Jde o moderní kompozit – grafit vyztužený uhlíkovými vlákny, což naviják činí odolným, funkčním a zároveň razantně snižuje jeho výslednou hmotnost.

Pro výrobu kvalitních navijáků jde v dnešní době o již běžný druh materiálů a rozhodně si jej nesmíte plést s laciným grafitovým tělem levných modelů. Celokovové navijáky kompozitům poněkud ustupují z trhu a kdo si zvykne na lehké vybavení, již po železe zas tolik neteskní.

Lehká konstrukce usnadní nahazování a manipulaci s prutem, která je příjemnější než s těžkým setem. Ačkoliv kompozitní materiály využívají všichni výrobci kvalitních navijáků, materiál Ci4+ nenajdete u nikoho jiného než u společnosti Shimano.

Systém Shimano Propulsion Line Management System pomáhá tomuto navijáku vyniknout nad ostatními i co se týče ukládání a odvíjení vlasce. Po tisících zkušebních testů a mnohých úpravách vznikl naviják s cívkou a systémem navíjení, která zabraňuje jakýmkoliv potížím s vlascem nebo pletenkou. 

Shimano Navij�k Ultegra CI4+ 14000 XTC

Cenovka je samozřejmě poměrně vysoká – přesahuje 6 – 7000 korun v závislosti na tom, jestli chytnete nějakou akci v obchodě nebo ne. Jde ale o kvalitní naviják, který svými parametry posouvá použití Big Pit navijáků z oblasti “velké” kaprařiny i do feederu nebo spíše method feederu, což jsou varianty položené, při nichž se rybáři stále častěji zaměřují také na lov větších kaprů, amurů či dokonce jeseterů.

Samozřejmě, mezi jinými modely Big Pitů je tento model tak trochu podměrečný, to ale souvisí s jeho určením jako lehčího modelu. Na druhou stranu, pro použití ve zmiňovaném feederu to může být výhoda. Přehazovat method feederovou montáž každých pár minut s lehčím navijákem bude jistě více pohodlné.

Shimano Ultegra CI4+ 5500 XTC zkrátka při dostatečných kvalitách a parametrech nabízí menší rozměry i nízkou hmotnost.

Zapomeňte na přepínání baitrunneru

Klasickou páčku baitrunneru, která byla s tímto druhem navijáků neodmyslitelně spjata, také již postupně přestáváme u nových typů navijáků nacházet. I zde najdete moderní brzdu typu Hi-speed, která přepínání nepotřebuje. Přechod z volnoběžky na zdolávání zařídíte jednoduchým pootočením citlivé přední brzdy.

1 Comment

  1. „Malá“ Ultegra je super naviják,ale pokud chcete srovnávat s jinými navijáky,tak by to mělo být alespoň ze stejné kategorie. V článku se porovnává nesrovnatelné.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.