Okuma 8K recenze. Jak tento naviják vidí rybáři?

okuma 8K recenze

Na Facebook chodím tak třikrát týdně, mrknu do rybářských skupin a sleduji zajímavé příspěvky. Přiznám se, že občas trochu zaspamuju a hodím link na nějaký svůj článek (člověk se musí umět pochválit). Nedalo se ale nevšimnout, že se pořád někdo ptá na Okuma 8K, což je naviják, který znám. Nemám ho ale já, nýbrž můj kámoš a příbramský donchuán Jarda Karban (známe se z VŠ, tak o něm ledasco vím:)). Dostat z něho kloudný text je nadlidský úkol a tak jsem ho vyzpovídal. Výsledkem je netradiční Okuma 8k recenze vytvořená přes Messenger.

Okuma 8K recenze psaná online formou otazek a odpovědí

Vzali jsme to zodpovědně a do města nad Litavkou jsem se radši vůbec nevydával. Jako sparťan bych tam stejně mohl obržet přes ústa a Jardy jsem se tedy ptal přes internet.

Je to jako v novinách. Moje otázky budou odteď tlustě a černě, odpovědi repondenta naopak nechám bez zvýraznění:

Kde jsi k těmto navijákům přišel a jak jsi spokojený?

Tomu říkám inteligentně položená otázka, pane redaktor. Představ si, že jsem si Okumu 8K koupil za peníze v jednom nejmenovaném obchodě. 

Pokud chceš vědět konkrétně, jak jsem na ně přišel, tak mi je doporučil jeden rybář na Orlíku, což je od nás kousek a jezdím tam hodně na ryby. Zmínil jsem se, že potřebuji nové navijáky na kapry s velikou cívkou, a že asi zkusím něco kvalitnějšího od Shimana.

On řekl, že jestli mi nejde vyloženě o značku tak jsou i jiný možnosti. Bylo to nějak vloni a o Okumě 8k jsem tenkrát vážně neuvažoval. Teda spíš jsem nevěděl, že tahle značka dělá celkem dobrý věci i pro tyhle účely.

Říkal jsi, že on ty navijáky měl přímo u vody. Takže se ti zalíbily a koupil sis je?

Ne, že bych hned běžel do obchodu ale zaujalo mě to. Byly na pohled pěkný a on mi to podal tak, že teď už se dá koupit podobná kvalita jako u těch nejlepších značek ale za poloviční nebo třetinovou cenu. 

Okuma 8K recenze

Já se přiznám, že cena mě zaujala nejvíc. Kupuješ většinou dva navijáky a u dražších firem to jsou neuvěřitelný pálky, navíc krát dva. Chvíli jsem ještě sondoval trh a pak jsem to koupil, když jsem měl cestu do Plzně.

Kdybys měl sám napsat článek na téma Okuma 8k recenze, co bys vypíchl?

Přiznám se, že jsem ráno ještě koukal na ohlasy na Mrku a byly tam nějaké hejty. Já nemůžu říct že by mi na Okumě 8k něco vadilo. Nemám ale předchozí zkušenost s těmi drahými modely, kterých jsou plný rybářský časopisy.

Je to naviják na kapry s velkou cívkou pro daleké náhozy. Funguje bez poruch a dobře se s ním nahazuje.

S tou velkou cívkou prý má někdo problém?

S cívkou ani ne ale spíš se systémem navíjení. Na pohled to je na vlasci nebo šňůře okamžitě vidět, že je to „ňáký jiný“. Někomu to může připadat lacině. 

Jako technik to ale po přečtení brožurky:)) docela chápu. Takový to křížový navíjení je tady dost zpomalený a každá otočka se vrství na cívku jakoby jen lehce vedle sebe. Vlastně to jde trochu proti proudu dřívější technologie u navijáků. Dřív byla snaha návin hodně křížit aby nebyl příliš navolno a nemotal se. 

Já bych to pojmenoval odborně jako paralelní návin, což je vlastně opak toho křížového, který všichni strašně chtějí.

Čistě ze strojařského hlediska je mi ale jasný, že na cívce s velkým obvodem křížové navíjení není tak kritický faktor, protože se návin samovolně a dobře utahuje. 

Výrobce právě tvrdí, že to je naschvál, aby vlasec z cívky letěl bez tření. Normálně ti vlasec tahá za sousední závity, když jde z cívky ven. Tady moc ne. Paruku jsem zatím neměl, ale dávám si bacha kolik vlasce na cívce mám a nechávám větší mezeru ke kraji. Zamotávat by se to ale nemělo, protože závity se odvíjí hezky popořadě. Navíc to má usnadňovat i použití tuhého fluorocarbonu.

Mimochodem, dá se koupit i mělčí cívka, pokud nechceš mít tolik návinu.

Kolik s tím hodíš?

Hele, nevím, nejsem dobrej házeč. Pocitově se hází dobře a lítá mi to daleko. Nemám problém se dostat kam chci. Jestli hodím 80 nebo stovku, to netuším.

Dočetl jsem se, že Okuma 8k nemá baitrunner?

To je přesně ta věc, kterou jsem od navijáku chtěl a tady není 😀 Vím, že už to mají i jiné typy ale všechno se řeší brzdou ve předu. Tohle je asi to hlavní, co bych zmínil kdybych tu Okuma 8k recenzi psal vlastnoručně.

Brzda si úplně povolíš a při záběru utáhneš pouhým pootočením. Žádný šroubování k tomu není potřeba, je to hned a dá se s brzdou lehce pracovat i když je na prutu nějaký monstrum. Jakmile to jedním pohybem utáhneš, tak máš zas normálně fungující přední brzdu, která se dá regulovat jako u jiných navijáků. Myslím, že to baitrunner v pohodě dokáže nahradit.

Tak to je zajímavá odlišnost ale máš pravdu, slyšel jsem o tom už odjinud. Něco dalšího zajímavého?

Přímo nějaká pikoška asi už není, nebo to já neumím docenit. Zajímavý je třeba knob (madlo kličky pozn.red). Je to kus pořádnýho dřeva. Uchycená je tak, že se sama vždycky natočí dolů, což bych já osobně nepotřeboval ale problém to není. Nejspíš to má přispívat k ergonomii, takže asi další plus?

To netuším, možná to je pohodlnější v tom, že vždycky víš v jaký poloze ten knob zůstane. 

Poslední otázka: Koupil by sis Okumu 8k znovu? Pokud ano, řekni proč.

Proč jsem si tenhle naviják koupil koupil mělo hlavně dva důvody:

  • Cena
  • Vypadá fakt bytelně
  • Měl jsem na něj doporučení

Konstrukce je taková robustní, vypadá, že by mi mohl pár let bez zádrhele sloužit. Zatím ho mám rok a dobrý. Možná ho nechám časem jen tak preventivně promazat. Zatím jsem ale nezkoumal jak na to, nebo komu to dát na servis.

O téhle Okumě se říká, že chodí stejně dobře jako drahý Shimano. Alespoň to tvrdí ti, kdo mají zkušenost s oběma. Pro mě to je za 2500 korun fakt dobrej naviják na kapry. V současný době nemám potřebu hledat něco jinýho. Až budu někdy kupovat náhradu, tak asi vezmu za vděk dobrou zkušeností a nedá se vyloučit, že něco podobného co bude tahle firma prodávat v podobné cenové kategorii.

Pokud chceš, aby ta Okuma 8k recenze končila nějakým verdiktem, můžu s klidem říct, že to bude podle poměru cena/kvalita docela v pohodě naviják. Pokud chcete naviják s velkopacitní cívkou na delší náhozy a řešíte cenu, jděte do něj.

Díky za rozhovor!

Pravda je, že velkokapacitní navijáky jdou s cenami stále dolů. I technologie se pořád zlevňují a i to Shimano míří k tomu, že naviják s technologií, který dřív stál sedmičku bude stát půlku. Okuma 8K tak bude levnější ne několikanásobně ale jen o pár stovek nebo tisícovku. S cenou kolem dvou a půl tisíc je 8K ale pořád levný.

Okuma 8k prodává za cenu kolem 2599 korun hned několik obchodů:

Další podobné recenze: Shimano Ultegra – podobný naviják na kapry jako tento

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.