Přehled, jenž uvádí uznávané typy navijáků na českém trhu. Naviják na kapry patří k nejprodávanějším položkám na českých eshopech, těch opravdu dobrých modelů ale není zas tolik, abychom je nemohli hodit do tabulky.

V pár bodech zde naleznete inspiraci, která vás může navést na správnou cestu při výběru kaprového vybavení. Cenová škála je poměrně rozsáhlá a tak uvidíte navijáky v nižších kategoriích i drahé špičkové modely. Budeme rádi, když přispějete svým názorem v komentářích.

Navijáky do katalogu vybíráme částečně podle vlastních zkušeností, částečně podle zkušeností z okolí. Nebudeme sem dávat nic neznámého a žádné pofidérní značky nebo výrobky s neblahou pověstí. Uvádíme i ceny s odkazem do spolupracujících obchodů (ve výběru zboží máme ovšem volnou ruku), navijáky si ale samozřejmě můžete najít jinde, prodává je značná část rybářských obchodů a eshopů.

Výběr redakce – 3 zajímavé a osvědčené navijáky na kapry na současném trhu

Naviják na kapry Shimano Navij�k Ultegra 14000 XTD

Shimano Ultegra

Léty osvědčená řada navijáků. Ultegra nabízí asi nejlepší poměr cena/výkon na trhu

Okuma Navij�k 8K

Okuma 8K

Jeden z nejlepších kaprových navijáků s velkou cívkou v cenové kategorii do 2 tisíc korun

Shimano Navij�k Power Aero 14000 XTB

Shimano Power Aero

Špičkový naviják vyšší řady. Vhodný pokud toužíte po těch nejlepších technologiích a kvalitě ale nemáte na nejdražší Technium.

Tentokrát jde tedy hlavně o naviják na kapry, tedy pro klasickou kaprařinu. Tyto navijáky převážně disponují dostatečnou velikostí cívky, robustním provedením a potřebnou kvalitou vnitřního soustrojí. Navijáky na jiné druhy rybolovu nebo lov kaprů například na lehčí feeder nebo plavanou zde uvádět nebudeme, i když některé ze zmíněných modelů jsou v menších velikostech relativně univerzální.

Přehled nejlepších navijáků na kapry – Aktualizace 2021

Začínáme od těch nejlevnějších ale kvalitních (okolo 2000 Kč), přes střední cenovou kategorii až po ty nejdražší modely…

Solidní naviják na kapry za nízkou cenu? Dá se pořídit kolem dvou tisíc za kus

Řada navijáků Daiwa Black WidowKaprové navijáky s příznivým poměrem cena/výkon. Prodává se za cenu něco přes 2 tisíce korun, což z ní dělá variantu pro kapraře, kteří nemají velký rozpočet ale chtějí kvalitní Big pit navijáky za rozumný peníz. Poměrně kvalitní systém ukládání vlasceCena kolem 2200 Kč
Sonik Vader XŘada navijáků se startovní cenou za kus pod 2 tisíce korun. Vader vyniká zejména extrémně velkou rychlostí navíjení, díky níž jde využít také na spod. Návin na jednu otočku jde u větších modelů této řady přes 1 metr/otočka kličkou. Cívka umožňuje dlouhé náhozy.
Cena od 1900 Kč (různé velikosti a modely)

Verze pro extrémně dlouhé hody –  2800 Kč
Fox EOS 1000Jeden z nejuniverzálnějších kaprových navijáků v nižší cenové kategorii. Vhodný pro chytání na menších revírech ale lze s ním celkem slušně házet na větší dálku. 

Lze doporučit například začátečníkům, kteří si kaprařinu teprve osahávají. K mání je například i velikost 5000, což s trochou představivosti může být fajn i na feeder
Cena od 1800 do 2200 Kč
Wychwood Riot Big PitJeden z nejlepších Big Pit navijáků v nízké cenové kategorii. Hladký chod, solidní náhozy i stylový design (knob se vzhledem dřeva). V ceně náhradní cívka!Cena 2500 – 2700 Kč dle velikosti cívky (65 -75)
Okuma 8KCenově výhodný naviják s velkou cívkou a spoustou patentových vychytávek za příjemné peníze. Zatím vypadá velmi pěkně za ty peníze. Uvidíme co budou rybáři říkat během následujících let. (recenze)Stojí 2000 Kč

Chci hodně kvalitní naviják na kapry a nevadí mi vyšší cena

Shimano Ultegra XTDCo říct k Shimano Ultegra? Dlouhodobě jeden z nejlepších navijáků na kapry na našem trhu, možná celkově na světě. Kvalita je maximální, určitě vás zaujme precizní ukládání vlasce. Vzhled je dokonalý. Vzhledem k ceně, která sice není malá, zároveň ale ne o tolik vyšší než ostatní TOP modely, není Ultegře co vytknout.

Recenze
Ultegra 14000 XTD – 4500 Kč

Shimano naviják Ultegra CI4 14000 XSC – 7500 Kč

Shimano naviják Ultegra 5500 XSD – 4500 Kč
Shimano BaitrunnerDalší legendární kousek z dílny Shimana asi není nutné představovat. Stejně jako ostatní Shimana, prochází i Baitrunner neustálým vývojem. Dá se říct, že za své peníze zde obdržíte opravdu hodně, jelikož “nádivka” Baitrunneru si nezadá s výrazně dražšími navijáky. Shimano BB LC 14000 XTB za zhruba 5000 Kč
Penn Naviják Affinity III 8000 LongcastZnačka Penn není v současné době v ČR až tak rozšířená jako dřív. Dříve ovšem plnila tato značka stránky našich časopisů, zejména díky Ivo Slámovi, který na své tehdejší Surfmastery zdolal na přelomu tisíciletí stovky, ne-li tisíce velkých kaprů na Labi i jinde.

Penn vyrábí poctivé americké kolovrátky s obrovskou odolností, které jsou použitelné na chytání velkých ryb ve sladké i slané vodě. Dlouhá léta fungování, daleké náhozy i vyšší hmotnost jsou hlavní charakteristiky tohoto výrobce, Ve velikosti 8000 Penn Affinity III určitě nezklamou žádného kapraře.
Cena 5250 Kč

K mání je i „dvojková verze“ Affinity II za 4600 po regidtraci
Daiwa EmblemNová konstrukce cívky nejnovějších modelů Emblem 45 SCW QD a preciznější ukládání vlasce údajně přidává až 5% na délce náhozu. Je otázka jestli to je až tak výrazný rozdíl.

JInak ale nejnovější Emblemy oplývají hladkým chodem, pěkným designem i pomalým křížovým navíjením a dalšími fičurami, které od navijáku této kategorie očekáváme
Cena 4300 Kč
Shimano Power Aero 14000 XTBNaviják primárně určený na moře, kapraři si jej ale ukradli pro sladkovodní lov. Kvalita je v této cenové relaci a u této značky neoddiskutovatelná. Power Aero je naviják na dlouhé roky chytání. 

Navíc je vcelku kompaktní, velká je hlavně cívka pro daleké hody a tělo se díky použitým technologiím vejde do menších rozměrů. Jak je u Shimana zvykem, některé navijáky přejímají technologie vyšších řad. 
Power Aero se použitými technologiemi značně přibližuje top modelu Technium, které však stojí skoro dvakrát tolik.

Za zmínku stojí přepnutí brzdy, z volnoběžky do zdolávacího modu se dostanete během zlomku vteřiny neuvěřitelně krátkým posunutím kličky
Cena kolem 9000 Kč zde a zde
Daiwa TournamentOblíbený naviják zejména ve velikosti 5000. Kvalitní brda a vychytaný systém proti kroucení vlasce. Léty osvědčené navijáky, které se v dobrém stavu nemusíte bát vzít ani z druhé ruky.Cena kolem 800 Kč

Jsem kaprový maniak a potřebuju to nejlepší na trhu

Shimano Aero Technium Magnesium 14000 XTD
Toto není levný naviják, ani náhodou. Uvnitř se ale skrývají všechny nejmodernější technologie a materiály, které Shimano pro kaprové navijáky na dlouhé hody vymyslelo. Za zmínku stojí hmotnost, která v této velikosti cívky nečiní ani půl kila (485 g).

Extrémně jemný chod, odolnost proti nepřízni počasí a dokonalé odvíjení i navíjení vlasce z něj dělají vlajkovou loď pro rybáře, kteří chtějí to nejlepší. A hlavně jsou ochotni zaplatit příslušnou částku.
Cena kolem 18 tisíc korun

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.