Ženu na Opavsku hryzl sumec do nohy

sumec Lanškroun
Ilustrační obrázek

“V Ostravě je možné všechno”, komentoval jeden můj známý aktuální senzaci v novinách o ženě napadené sumcem. Já bych k tomu, podotknul, že se to ale nestalo přímo v Ostravě, nýbrž o malý kousek dále, ale již ve slezském okrese Opava. O regionu razovitem mám celkem přehled, jelikož v jedné tamější firmě na dálku dělám už přes deset let. Co se vlastně stalo?

V televizním zpravodajství včera informovali o napadení ženy sumcem. K případu mělo dojít v Moravskoslezském kraji a žena z incidentu vyvázla s odřeninami.

Sumec se do plavkyně zakousl na vodní ploše Štěrkovna poblíž Hlučína, který leží právě mezi Opavou a Ostravou. Jezero se rozkládá na 131,5 ha, maximální hloubka činí až 4 m a leží v nadmořské výšce 217 m. Již několik desítek let se jedná o poměrně silně rekreačně využívanou lokalitu, kam teplé počasí v posledních dnech vylákalo celou řadu lidí, což asi nevydržel s nervy jeden z místních sumců a kousl. Žena při plavání ucítila bolest na noze a s rybou měla dle zpráv TN.cz, dokonce chvíli bojovat.

Sumec ovšem samozřejmě zanedlouho pustil a ženě zbyla památka v podobě zarudlých škrábanců.

Útoky sumců na lidí jsou pro laickou veřejnost vždy poněkud šokující zprávou. Podobné případy se ovšem stávají poměrně pravidelně, i když relativně vzácně, ve všech zemích, kde sumec velký žije.

Nebojte se sumců, incidenty jsou náhodné a člověku nic nehrozí

Nejedná se o útok s cílem získat potravu. Sumci jsou sice schopní pozřít například vodní ptactvo či hlodavce jako nutrie. Útoky na člověka jsou však spíše snahou o obranu.

Zejména v období tření mají sumci tendence chránit hnízdo s jikrami. Na ně si samozřejmě brousí zuby veškerá ostatní rybí obsádka revíru a obrana statným sumcem tak zvyšuje šanci jiker na přežití.

Při tomto chování pak může docházet i k napadení člověka touto rybou. Sumci se navíc v této době pohybují na místech, kde by jinak v denní dobu spíše nebyli a šance narazit na člověka se tím zvyšuje. Otázkou je zda to byl i tento případ, přece jen je již druhá polovina srpna, kdy na tření může být trochu pozdě.

Následky sumčího útoku ale nebývají pro člověka nijak vážné. Sumčí zuby, zvané kartáče, jsou relativně málo nebezpečné. Obvyklým zranění se tak stává odřenina, která bývá navíc způsobena spíše snahou člověka se z rybí tlamy vysmeknout.

Pozor si ovšem musí dát menší zvířata

Pokud se zaměříme na čistě bulvární notu, tak sežrání člověka sumcem opravdu nehrozí. Kolují ale historky o sežrání například menších psů, kteří svojí velikostí opravdu mohou odpovídat velikosti kořisti sumců. Zejména koupání ve večerních hodinách může být pro menší živočichy rizikové.

Potravní chování sumců je z tohoto hlediska velmi zajímavé. V poslední době rozvířilo debatu údajné video z Labe, kde sumec sežral holuba, jehož na něj nastražili pytláci.

Cílené útoky na ptactvo ze strany sumců pozorují rybáři na několika lokalitách ve Francii, kde se jedná o velmi častý jev. Dokazuje to, že sumec se dokáže adaptovat na získávání potravy i z jiných zdrojů než pomocí lovu jiných druhů ryb.

Čtěte také: Útok sumce na člověka

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.