Video: rak kamenáč – ohrožený druh v českých tocích

Horská Kamenice
Foto: Aktivni-rybolov.cz

Nedávno jsem narazil na pěkné video se zajímavými záběry raka kamenáče. Jde o jeden z druhů českých raků.

Bohužel, i tento živočich je v ohrožení. Pokud vás zajímají nejen ryby ale i ostatní příroda, doporučuji video ke zhlédnutí. Trvá jen pár minut:

Video je zveřejněno na kanále Joho Birding CZ

Rak kamenáč: nenápadný strážce čistých vod

V potocích a říčkách ukrytých v českých horách žije nenápadný tvor, který by mohl být symbolem křišťálově čisté vody – rak kamenáč (Austropotamobius torrentium). Tento malý korýš, jeden ze dvou původních druhů raků v Česku, je však v ohrožení.

Na první pohled připomíná svého příbuzného raka říčního, ale má jiný nosec (rostrum) a na krunýři za očima jen jeden pár hrbolků. Jeho tělo je zbarvené podle prostředí, ve kterém žije – často do šedomodra. Dorůstá délky 6 až 9 centimetrů a váží kolem 100 gramů. Jeho silná klepeta s hrbolky a trny slouží nejen k lovu, ale i k obraně. Charakteristickým znakem je také to, že se prsty jeho klepet nikdy zcela nedotknou.

Samci bývají větší než samice. Rozdíl je patrný i při rozmnožování – první dva páry zadečkových nožek samců jsou přeměněné v kopulační orgány.

Rak kamenáč se drží čistých horských potoků s kamenitým či štěrkovitým dnem. Nejčastěji se schovává pod kameny nebo ve skulinách koryta, kde čeká na soumrak, aby se vydal na lov.

V Česku se s ním můžeme setkat především v západních a středních Čechách, například v povodí řek Úhlavy, Úslavy, Bradavy či Klabavy. Několik populací se nachází také v CHKO Křivoklátsko, Českém středohoří a Podkrkonoší.

Na Moravě se jeho výskyt v posledních letech nepotvrdil. Celkově se rozšíření tohoto raka soustřeďuje kolem toku Dunaje a zasahuje do Německa, Rakouska, Švýcarska, Maďarska či Slovinska.

Podzim je pro raka kamenáče obdobím námluv. Samci nalepují samicím spermatofory v podobě bílých trubiček poblíž pohlavních otvorů, načež samice v říjnu až listopadu naklade 50 až 100 vajíček. Ta si přichytí na zadečkové nožky a opatrně je střeží až do jara. Malí ráčci se líhnou na jaře a první měsíce tráví přidrženi pod matčiným ocasem. Teprve později se vydávají na vlastní cestu.

Rak kamenáč je noční lovec. Jeho jídelníček tvoří drobní vodní živočichové, ale nepohrdne ani uhynulými rybami či rostlinnou potravou. Ve vodním ekosystému tak funguje jako přirozený čistič.

Co ohrožuje původní druhy raků?

Ačkoliv rak kamenáč přežil tisíce let v divokých vodách Evropy, dnes čelí celé řadě problémů. Patří mezi ně:

  • Znečištění vod – průmyslové odpady, zemědělské hnojiva či splašky z obcí ohrožují kvalitu vody, na kterou je tento rak mimořádně citlivý.
  • Zásahy do vodních toků – regulace řek, betonování koryt a bagrování sedimentů ničí jeho přirozené úkryty.
  • Račí mor – smrtelná plíseň Aphanomyces astaci, zavlečená nepůvodními druhy raků, dokáže během krátké doby vyhubit celé populace.
  • Predátoři – přemnožený norek americký a vysazení pstruzi mohou populaci raků značně oslabit.
  • Invazní druhy raků

Ochrana raka kamenáče se v podstatě rovná ochraně čisté vody. Jeho přežití závisí na zachování přirozeného charakteru říček a potoků, omezení regulací toků a prevenci znečištění. Důležité je také sledování výskytu nepůvodních druhů raků a jejich případné odstranění.

Zajímavé je, že raci mohou sloužit i jako živí „detektivové“ čistoty vody – pokud se z nějakého potoka vytratí, může to signalizovat vážný ekologický problém.

Rak jako symbol čisté přírody

Rak kamenáč je nejen fascinující tvor, ale i klíčový ukazatel zdraví našich vodních ekosystémů. Pokud zmizí, bude to znamenat, že jsme selhali nejen v jeho ochraně, ale i v ochraně samotné přírody. Proto bychom měli jeho křehké populace chránit – nejen pro něj, ale i pro budoucí generace, které by měly mít šanci poznat krásu divokých horských potoků plných života.

Zdroj: Wiki a YT

Čtěte také:

Rybářská povídka na P: Petrův podvečerní pytlácký plán

Jihočeský ČRS dostal 13 milionů za ryby sežrané vydrou, méně než loni a jen za chovné rybníky

5 hřebíků do rakve českých pstruhů

Rychlé sdílení přes FB, Messenger, Whatsapp, X a mail:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.