Jak se daří obnova populace pstruhů na jihu Čech? Promluvili o tom Přátelé vod pětilisté růže v podcastu Naviják

pstruh

Zajímá vás problematika hospodaření na pstruhových vodách? Pak jste nejspíš už slyšeli o spolku s názvem Přátelé vod pětilisté růže (zkráceně PVPR). Toto sdružení rybářů pochází z Českého Krumlova a ve spolupráci s ČRS se stará o odchov pstruhů a lipanů v okolí tohoto jihočeského města.

Spolek byl založen roku 2019 a jeho počínání můžete sledovat na jeho webu ale také sociálních sítích či kanálu YouTube.

Aktuálně se zástupci spolku staly hosty podcastu Naviják, který se zaměřuje zejména na muškaření, muškařské závody a vše co se týče lovu na mouchu.

S tím samozřejmě úzce souvisí také chov ryb a péče o pstruhové revíry.

V podcastu se dozvíte například o způsobu odchovu pstruhů ale i lipanů, které spolek vysazuje jako jikry do chovných toků.

Bude se mluvit také o tom, jak rybám škodí lidské zásahy a naopak, že v některých místech může stavění malých prahů a hrázek na potocích rybám prospívat.

Horská Kamenice

Zajímavé je také povídání o lipanech. Tato kdysi extrémně hojná ryba na tom není nejlépe ani na Vltavě, ani na jiných podobných tocích po republice.

Jejich stav dnes není příliš uspokojivý. Jejich návrat zpět do revírů je přitom velmi problematický a snahy o jejich opětovné vysazování nepřináší kýžený úspěch.

Zajímavý je například poznatek, že lipan odchovaný na granulích prakticky není schopen přejít na přirozenou potravu a v toku se prakticky neudrží.

Snahou spolku je ryby odchovávat přirozeným způsobem a do budoucna mít k dispozici vhodné generační hejno lipanů.

Problémem je totiž i obstarávání dostatečného množství lipaních jiker.

V podcastu se zmiňuje také škodlivost MVE a další problémy ale také vize spolku do budoucna.

Spolek sdružuje nadšence, kteří neváhají na svazových revírech pracovat a zkoušet různé metody, jak odchovávat lososovité ryby a zajistit přežití jejich populace na revírech.

Spolupracují samozřejmě i s rybářským svazem v Jižních Čechách, který je uživatelem revírů, a dostávají od něj i určitou podporu.

Spolek má ale také svůj transparentní účet, kam můžete na náklady spojené s jeho činností přispět.

PVPR se v tomto plánuje více otevřít veřejnosti a poskytnout podporu a rady dalším zájemcům o zlepšení hospodaření na pstruhových revírech.

Pokud máte zájem rozvíjet podobné aktivity ve vašem okolí nebo se jen zajímáte o problematiku pstruhového hospodaření, tak zde rozhodně máte spoustu zajímavého obsahu ke sledování.

Kde si podcast pustit

Podcast Naviják má veřejnou část, kterou si můžete pustit zdarma pomocí tohoto odkazu na YouTube.

Jedná se o zhruba polovinu rozhovoru. Celá videa jsou již ovšem zpoplatněná na Forendorsu, odkaz na paywall naleznete v profilu YT kanálu.

Pokud vás ale zajímá muškaření, tak si můžete užít kompletní tvorbu a rozhovory se zajímavými osobnostmi české muškařiny. Kompletní playlist čítá aktuálně necelou stovku rozhovorů.

Čtěte také:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.