Týnec nad Labem: po internetu se šíří video, kde cizinci loví sumce z mostu

sumec Lanškroun
Ilustrační obrázek

V posledních dnech se na internetu šíří dvě velmi diskutovaná videa. Podle informací, které videa doprovází, mají tato videa souvislost, což potvrzuje reakce některých dotčených subjektů. První video je bez nadsázky fascinující. Je natočeno pohledem z mostní konstrukce směrem dolů.

V záběru uvidíte ptáka na hladině, zpod něhož se z hlubin vynoří sumec, který jej sežere. Toto video je doplněno krátkým komentářem v ukrajinštině: zhruba něco jako „jebať, jaka pritvar“, volně přeloženo: „kurva, to je potvora„, omlouváme se za vulgaritu.

Další video znázorňuje přistižení pytláků při lovu sumce na živého ptáka na šňůře spuštěné z mostu. Dle popisu na sítích se oba záznamy odehrávají v Týnci nad Labem a lovit tímto zakázaným způsobem měli dělníci ze zahraničí.

Videa můžete vidět na Facebooku například na tomto odkazu. Případně je část prvního videa k vidění reportáže ČT, na než odkazujeme na konci článku

  • Video 1 – sumec loví holuba (Facebook Týnec nad Labem)
  • Video 2 – dělníci loví sumce na holuba či jiného opeřence – toto video si musíte dohledat v komentářích na FB pod předchozím odkazem. Bohužel jsme nenašli funkční zdroj k odkázání.

Způsob lovu zachycený na záběrech samozřejmě není v ČR povolen. Na českých revírech se nesmí chytat na živé ptactvo. Není povolen lov na šňůru bez prutu a lov z mostu se u nás zakazuje apriori vůbec s jakýmkoliv náčiním.

Pokud je video doopravdy autentické, tak dotyčný porušil celou řadu právních norem. Dá se též úspěšně pochybovat o tom, že vůbec vlastní RL a povolenku.

Je video opravdu z ČR? Reakce firmy opravující most tomu nasvědčuje

Mnozí diváci nejprve vyjádřili své pochyby o pravdivosti záznamu, objevují se též domněnky, že video nevzniklo v ČR. Na událost ale zareagovala firma, která most v Týnci opravuje, což událost de facto potvrzuje:

Podle dostupných informací se mělo jednat o most v Týnci nad Labem. Ten se nachází v Havlíčkově ulici a vede přes něj silnice II. třídy číslo 322.

Na tomto mostě vykonává práce firma Strabag. Společnost na základě oznámení od občana celý incident prošetřila a identifikovala pachatele jako zaměstnance subdodavatelské firmy.

S těmito osobami firma ukončila pracovní poměr. Ostatní personál byl poučen o nepřípustnosti tohoto jednání.

Televize si všímá údajného přemnožení sumce o němž mluví někteří rybáři, odborníci ale tvrdí, že sumců ubývá

Videa si všímá také dnešní reportáž ČT, kde se však spíše než lov řeší údajné přemnožení sumce, který ptáky požírá přímo z hladiny.

Fakt, že sumec loví vodní i jiné ptactvo z hladiny, přitom není samozřejmě pro rybáře nic překvapivého. Vzhledem ke své velikosti nemá sumec potíže konzumovat tyto živočichy poměrně běžně. Není to nutně známka přemnožení.

Pro zajímavost: V zahraničí tento způsob získávání kořisti ale může nabývat extrémnějších rozměrů. V minulém roce jsme například psali článek o sumcích ve Francii, kteří jsou schopni ptáky lovit přímo na rozhraní vodního toku a břehové linie, přičemž se někdy při lovu dostávají větší částí těla ven z vody.

V tomto případě jde ale o daleko rozsáhlejší jev, který je, vzhledem k svojí intenzitě, náležitě zkoumán tamějšími vědeckými institucemi.

Reportáž ČT o sumcích v Týnci nad Labem:

8 Comments

  1. Tak a ted se pretrhnete kdo si prisadi. Tema svejma rybama tedy spis krmenim jste zahnojily kde jakou vodu ke koupani a sumci jsou i v Labi. No cely rok tam vysedavat a nic taky bych byl nesvuj jesli jsem vubec rybar.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.