Muška Egg Fly aneb kacířství při muškařině?

egg fly - moderní vzor mušky

V rybaření se všechny metody lovu neustále vyvíjí a mění. Výjimkou není samozřejmě ani lov na umělou mušku. Všechny nové „způsoby“ rybaření mají mnoho podporovatelů, ale i mnoho odpůrců. 

Z řad ortodoxních muškařů můžeme slyšet, že „pravé muškaření“ je pouze lov na suchou nebo mokrou mušku, která je vázána především z přírodních materiálů jako je srst, peří, atd.    

Mezi témata, o kterých se vedou mezi rybáři neustále spory, patří například Francouzská nymfa. Při této metodě není (většinou) téměř využívána muškařská šňůra, proto je některými muškaři zavrhována. 

Vzhledem k její vysoké účinnosti je ale během závodů využívána právě tato metoda nejvíce. Dalším „sporným“ tématem jsou nové mušky, které tvoří především umělé materiály, nejsou složité na navázání a většinou pocházejí ze zahraničí.    

Do této skupiny bych zařadil všem známé gumové „žížalky“ (Squirmy wormy), Mop fly a tzv. Egg Fly. Právě na poslední zmíněné mušky jsem v poslední době narážel na internetu a chtěl jsem tedy zjistit, co je tato muška vlastně zač. 

Egg Fly jako imitace jikry
Egg Fly jako imitace jikry

Egg Fly je jednoduchá muška napodobující rybí jikry

Jedná se o mušky, které mají kulovitý tvar a měly by tvarem i barvou napodobovat jikru. Barva je většinou oranžová, nebo červená, muška může mít i bílý prvek, který by měl po namočení symbolizovat obal skutečné jikry.    

Na sociálních sítích jsem narazil na zajímavý materiál, který není určen pro vazače, ale zdál se vhodným na výrobu tohoto typu mušek. Velkou výhodou byla nízká cena, ale i různé průměry a barvy. Rozhodl jsem se tedy tento materiál objednat a vyzkoušet Egg flies na řece, kterou dobře znám.     

  

Egg Fly jako imitace granule
Egg Fly jako imitace granule, takto dopadla po pouhých 3 rybách

Vázání není vůbec složité, chce to jen správný materiál

Vázání (pokud se tomu dá tak říct) opravdu není složité. Na háček jsem nití upevnil tungstenovou hlavičku, poté potřel háček lakem a napíchl „tělíčko“ o průměru 7mm těsně za hlavičku. 

Chytání s Egg Fy na pstruhové řece

Pro svůj lov jsem zvolil oranžovou barvu, která měla znázorňovat jikru. Rozhodl jsem se ještě pro experiment a druhou barvu jsem zvolil hnědou, přidal hnědou hlavičku a vznikla dokonalá imitace pstruží granule.        

Ráno po osmé jsem dorazil k řece, kde jsou nasazení právě pstruzi duhoví, na které jsem se rozhodl cílit. Na přívěs jsem navázal imitaci jikry a jako spodní muška byla imitace granule. Na místě, na kterém jsem plánoval začít, již chytali dva rybáři. Šel jsem tedy na konec tůně, ve které jsem chtěl chytat. 

Přestože je podzim, bylo ráno slunečné a poměrně teplé. Než jsem začal chytat, zdolali rybáři několik duháků. Během několika náhozů mám první záběry a po chvíli zdolávám prvního pstruha – na spodní mušku. 

pstruh duhový

Do patnácti minut od mého příchodu mám zdolané tři ryby, vše na imitaci granule. Rozhodnu se tedy změnit mušky. Granule je jako přívěsná muška, dole na konci je napodobenina jikry. Záběry přichází pravidelně, všechny ryby ale chytám na hnědou mušku. Protože jsem věřil právě oranžové barvě, upravuji sestavu a nechávám pouze oranžovou mušku.

 Zdá se mi to divné, ale během půl hodiny jsem naprosto bez záběru. Pomyslím si, že ryby se mohly přemístit, nebo přestat žrát a barva třeba nehraje žádnou roli. Omyl! 

Muškaření na řece

Vyměním mušky a několik duháků kolem třiceti centimetrů opět „visí“ na granulce. Ryby jsou ve vodě nasazené chvíli, stále zvyklé na granule ze sádek, přesto mě překvapuje, že na přirozenější potravu (asi jenom kvůli dráždivější barvě) žádný z nich nezaútočil na oranžovou mušku. Hnědá Egg Fly napodobující granuli jasně vedla.

Za delší dobu mám v plánu se na tuto řeku vrátit a zjistit, zda i Pd, který v řece již nějakou dobu plave, bude mít neustále chuť na hnědou granuli, která byla dlouhou dobu jeho jediný zdroj potravy, nebo zda upřednostní přirozenější mušky.   

Nízká cena avšak zároveň krátká trvanlivost mušky       

Mušky Egg flies mě tedy celkem příjemně překvapily cenou, jednoduchostí vázání, ale i poměrně vysokou účinností na čerstvě nasazené ryby. Protože se nejedná o materiál určený pro vazače, vydržela každá muška maximálně tři ryby, poté jsem musel převazovat. 

Vzhledem k tomu, že zhotovení této mušky trvá maximálně minutu, nepovažuji to ani jako nevýhodu. S tímto materiálem mám ještě mnoho nápadů na experimentování, tak uvidíme, jak to dopadne.

Další články autora:

Všechny články >>>

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.