MP muškaření na nížinném Labi

MP muškaření na Labi
Ilustrační foto: autor

V mém okolí jsou pro muškaření vhodné téměř samé malé řeky a potoky. Na některých z nich je sice velmi pestrá a početná rybí obsádka, ale ryby větší než 40 cm jsou zde spíše výjimkou. Když jsem měl po delší době volný celý den, rozhodl jsem se vyrazit na spodní tok Labe. 

Úsek, který plánuji prochytat, představuje jednu z mála peřejnatých partií v dolní části řeky a tedy vhodný pro nymfování. Vyskytují se zde hojně například parmy, ostroretky, bílá ryba, ale i štiky, candáti nebo sumci.   

Vzhledem k výskytu větších ryb jsem použil prut aftma 5 Superb o délce 10 stop, koncový fluorocarbon o průměru 0,16 mm a přivázal dvě nymfy. Spodní nymfa byl schránkový chrostík (vzhledem k síle řeky s tungstenem 4 mm + tělo omotané olověným páskem) a na přívěsu olivový blešivec. 

Začal jsem chytat v hlubší jámě pod mostem, kde byli z mostu vidět pěkní tloušti. Prohazoval jsem jámu podél mostních pilířů, poté stoupající a klesající části před a za mostem, ovšem bez záběru. Sestavu mušek jsem nechal stejnou a pokračoval na delší úsek plný peřejí, ale ovšem i velkých kamenů. Na konci tohoto úseku jsem byl chudší o cca 10 mušek a stále bez kontaktu s rybou. 

Koryto řeky zde má opravdu velmi členitý charakter, plný drobných jízků a jam. Pod jedním takovým přírodním jezem jsem viděl aktivitu ryb, vypravil jsem se proto právě tam.

Půlmetrový tloušť na schránkového chrostíka

Kvůli častému trhání jsem chytal pouze s jednou muškou, byl to mnou oblíbený „schránkáč“. Po dopadu mušky přichází razantní záběr a boj. Ryba se drží stále v proudu a táhne směrem ke dnu. Tajně doufám, že to bude parma. Během boje se ryba několikrát pouze zastaví v proudu. I když se téměř nehýbe, vytváří její tělo v silném proudu pěkný tah. Za nějakou chvíli se ryba ukáže u hladiny a já poznávám, že se jedná o jelce tlouště. Následuje ještě pár výpadů a ryba končí v podběráku. 

Tloušť se pohybuje v hranici 50+, rychle ho vyfotím a pouštím zpět. Po souboji jsem rád, že jsem zvolil tvrdší prut a silnější fluorocarbon. Na nymfu delší dobu nepřichází z tohoto místa záběr. Voda je poněkud zakalená, zkouším proto v muškařském světě poněkud kontroverzní mušku squirmy worm. 

Na třetí nához dostávám záběr od malého cejnka, poté jsem ale bez záběru. Několik pěkných ryb v proudu začalo sbírat.

Volím tedy metodu mušku-splávek, kde jako nosnou mušku dávám rockerku na háčku č. 14 a pod ní věším malou belgičanku s tungstenem 3 mm. Na spodní nymfu dostávám dva rychlé záběry, které ovšem nestihnu seknout, na rockerku záběr nepřichází. Rozhoduji se tedy popojít o kousek dál.           

Došel jsem až na úplný konec tohoto úseku, kde následuje hluboká pomalejší voda se značnými nánosy bahna na dně. Konec peřejnatého úseku, který se pomalu mění v klidně tekoucí vodu je mojí poslední nadějí. Nachází se zde opět jeden přírodní jez z kamenů, pod který leží celkem hluboká jáma. Schránkového chrostíka měním za belgičanku na háčku č. 12 se 4 mm tungstenem. 

Tloušti zde dosahují slušných velikostí

Opakuje se situace z minulého místa a opět po náhozu přichází razantní záběr od velkého tlouště. Tomuto naměřím krásných 48 cm. Z poslední tůně pod jezem tahám během půl hodiny několik krásných tloušťů v rozmezí 35-50 cm. Zajímavé je, že žádný menší nepřichází. 

Při zpáteční cestě nahazuji mušky k ústí potoka, kde čekám další tlouště. Dostávám záběr od cejna  a rozhoduji se chytání ukončit. V brzké době mám v plánu vrátit se sem s mokrou muškou/streamerem a zaměřit se pouze na tlouště, kteří tu mají celkem zajímavou velikost.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.