Pstruzi musí ustoupit: říčka v Beskydech se bude regulovat

Bagrování potoků.
Ilustrační foto: archiv redakce

Snaha navrátit pstruhy možná přijde vniveč na beskydské říčce Lomná. Kvůli úpravě části dna možná bude nutné odstranit některé splávky, které zde rybáři vybudovali bez konzultace se správcem toku.

Informoval o tom regionální zpravodajský web eHutník.cz. Povodí Odry s nelibostí nese několik malých splavů, které zde rybáři postavili. Za vlastní peníze a vlastními silami zde rybáři vybudovali celkem pět těchto staveb.

S jejich pomocí a s pomocí speciálních výtěrových boxů se zde v posledních pěti letech podařilo zlepšit situaci se pstruhy.

Z hlediska správce toku ale tyto stavby nejsou povolené. Navíc se některé z nich nachází na místech, kde plánuje řečiště upravovat.

Je sice nasnadě, že bez jednání s příslušným správcem povodí, je jakákoliv úprava vodního toku směrem k vytvoření vhodných podmínek pro chov ryb, odsouzena k problémům.

Nedá se ale nepovzdechnout nad tím, že současné právní předpisy dělají z vodních toků a jejich správy spíše technickou záležitost. Příroda občas hraje až druhé housle.

Správcům toku (jednotlivé podniky povodí) bohužel nezbývá příliš jiných možností, než se v podobných případech řídit aktuálně platnou legislativou:

„Obecně platí, že pokud Povodí Odry při své kontrolní činnosti, která je zejména spojena s jarními povodňovými prohlídkami, narazí na nepovolené stavby, tak tyto případy prostřednictvím podnětů předává příslušným orgánům státní správy, které mají kompetenci nepovolené stavby řešit. Stejně budeme postupovat i v případě bystřiny Lomné,“ řekla pro eHutník mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

„Záměr navrátit ryby do říčky se vydařil, pstruzi jsou opět v řece. Byl to náš cíl, do kterého jsme investovali i vlastní peníze,“ eHutníku řekl Pavel Sikora z ČRS Jablunkov.

Lomná je horská říčka pramenící v pohraniční části Moravskoslezských Beskyd. Její pramen se nachází v nadmořské výšce 870 metrů. Po 17 kilometrech se v Jablunkově vlévá jako levostranný přítok do Olše. Průměrný průtok v ústí do Olše dosahuje necelých jeden a půl kubických metrů za sekundu.

V plánu je odtěžení štěrků a zvýšení dna kvůli kanalizaci

Aktuálně má Povodí Odry v plánu zvýšení dna Lomné v místě kanalizační shybky Severomoravských vodovodů a kanalizací, která je v současném stavu obnažena.

Pro zvýšení dna bude použit štěrk, který se odtěží na několika místech toku. Rybáři tak budou zřejmě muset minimálně některé ze splavů demontovat.

Prahování a stavba splavů má pro chov pstruhů smysl

Drobné úpravy na tocích, zejména pro odchov pstruha obecného, jsou dlouhodobě osvědčeným prostředkem ke zlepšení stavu pstruhů.

Drobné splavy a jízky se na malých a chovných tocích používají na mnoha místech po celé ČR. V některých případech tyto stavby přečkaly celá desetiletí až do dnešní doby.

V posledních letech zažívá prahování a jízkování určitou renesanci. Zejména díky nadšencům v různých MO a speciálně díky spolkům jako Přátelé vod pětilisté růže z jihu Čech nebo Zachraňme lipana z oblasti Krkonoš. Pomocí drobných úprav toků a dalších opatření pro zlepšení možnosti výtěru pstruha a jeho ochrany před predátory se jim daří zlepšovat stav pstruhů na českých vodách, kde v posledních 15 letech docházelo k určité krizi.

Jakýkoliv podobný zásah do toku je ale nutné nejdříve vyřešit se správcem toku. Tím jsou ve většině případů státní podniky jednotlivých povodí. U některých menších chovných potoků v odlehlých oblastech to ale může být také například lesní správa.

10 Comments

 1. Hnus od povodi OOOdry,a pani Sarka Vlckova v tom ma jasno,oodbornice!!Jo co je dobre a k prirode patri znici,ty hovada co vysazuji vydry,ktere vyzraly,raky zaby uzovky,a ryby to se chrani a kdo se snazi odnovit co tu bylo,pstruha obecneho,to nici,ziji v prirode cely zivot,co se deje to je hnus.

 2. Tedka řadi povodi na Moravce v Dobre u FM. Kdysi nadherny usek reky,po jejich uprave to bude betonove koryto s minimalnim prutokem bez ryb.Doporucil bych zacit setrit tim, aby se jim sebraly penize na tyto upravy, ktere si stejne rozdeli se spriznenyma firmama (lesostavby fm apod).Kdyby na ne vletel NKU nebo financak, hospodarska kriminalka by mela dost prace….

  • To samé Ostravice přímo ve městě. Úprava břehu. Takže bagr a Tatrovky korytem …
   Povodí Odry zničí co se dá. A nejlepší je na tom cedule „Evropsky významná lokalita“.
   Totální výsměch!

   • Největší lumpove a zločinci ,viz přehrada Baška ..rok vypuštěna a nic se neděje !!Regulace toku řizena debilem od stolu ,co neví o životě ryb absolutně nic

 3. Povodí necitlive reguluje vodní toky i v místech kde nikdy nedošlo k povodním, i kdyz jsou to useky v chko Beskydy. Zbytecne vynalozene finance ze statniho rozpoctu. Příklad Komorní Lhotka.

 4. Jak je možné aby se takhle devastovala krajina a krajinářům je to jedno,devastuje se řeka a povodí je to jedno i když mají povinnost udržet život v řece!!!a nedělají žádné podmínky proto aby ten život tady byl,jen kydy od kydystů a kde jsou ty peníz toe??? výsměch do ksichtů všem.
  Zelení si tu dělají co chcou a není na ně metr

 5. To je hnus podívejte se na Jesenickou Bělou. Betonové lobby. Kdysi perlu pstruhových vod. Kdyby tam pršelo týden jako v 97 tak se ta řeka stejně vyleje. Povodí jsou molochy. Sedí tam lidé, kteří málo čemu rozumí. Nejsou schopni se poradit z rybářema.

 6. Povodí Odry ať jde do prdele! Já tady 6iju a ještě jsem neviděl, že by udělali něco ve prospěch ryb. To ve prospěch svých prdelí dělají hodně! Bych rád věděl kterej kretén v tom ničení toho co kluci vydřeli za vlastní prachy a svůj čas má prsty! Vždyť oni se chovají jak ta naše vláda! Zmetci jedni špinavį zkurvení!!!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.