Chytání mořských pstruhů v Dánsku – zážitek plný dobrodružství

rybolov dánsko

Muškaření se věnuji teprve krátkou dobu a velmi rád zkouším nové způsoby lovu touto metodou. Proto jsem neváhal, když se mi na Facebooku naskytla nabídka volného místa na zájezd do Dánska za mořskými pstruhy. Odjezd byl plánovaný z Prahy v úterý večer a já byl natolik nadšený, že jsem se okamžitě přihlásil.

Cesta z Prahy do Dánska byla dlouhá a náročná, ale nakonec jsme dorazili kolem šesté hodiny ráno na dánské hranice s Německem. Celkem jsme byli v autě ve čtyřech a při řízení jsme se střídali dva řidiči, což nám umožnilo jet pouze s několika krátkými přestávkami.

První zastávkou bylo místo na pobřeží u klubu otužilců, které mají kolegové, kteří do Dánska jezdí pravidelně několik let, za první tradiční zastávku. Jejich předpověď se naplnila a krátce po našem příjezdu se začali scházet milovníci ledové mořské vody.

rybaření Dánsko

Po protažení po dlouhé cestě a převlečení do teplého oblečení jsme vyrazili k vodě. Vzhledem k nulovým zkušenostem s lovem v moři jsem s sebou vzal vybavení na přívlač i muškařský prut. Před odjezdem jsem si připravil základní mušky pro lov mořských pstruhů, jako jsou krevety, magnusky, ullsocky a brendy. Na přívlač jsem přibalil několik nymf od nastrahy.cz a několik gramáží čeburašek.

Na pláži u otužilců jsme strávili asi 2 hodiny. První lov jsem začal s přívlačí. Na pláži u otužilců jsme strávili cca 2 hodiny (někteří místo chytání dospávali náročnou cestu a z auta vůbec nevylezli). Na tomto místě se ale žádná ryba nechytla, měli jsme pouze pár záběrů na mušku. Já měl záběr na bílou nymfu. Poté jsme se vydali směrem k našemu ubytování, které se nacházelo západně od velmi známého ostrova Fyn.

rybolov dánsko

Středeční den jsme strávili chytáním po trase k našemu ubytování, pstruha ale nikdo nechytil. Odpoledne jsme se ubytovali, okoukli místa na pláži a naplánovali čtvrteční lov. Místa jsme vybírali z rybářského průvodce (Dánové jsou velmi sdílní, kromě míst, kde je velká pravděpodobnost natrefit na ryby také popisují jaké nástrahy jsou vhodné pro lov, jaký je charakter dna a jaká je kde hloubka). Během čtvrtka se chytilo pouze několik ryb kolem 20- 25 cm na mušky.

muškaření Dánsko

Páteční den byl velmi podobný, pár ryb zabralo i na přívlač, konkrétně na plandavky. Velikost úlovků ale byla bídná. V průběhu prvních dnů se střídalo počasí poměrně rychle. Příjemné sluneční paprsky během chvíle střídal déšť a kroupy a silný vítr provázel naše chytání téměř pořád. Uplynuly 3 dny chytání a já stále neměl chyceného ani jednoho pstruha. Každý den jsme k vodě vyráželi kolem sedmé hodiny ráno a kromě přestávek na jídlo chytali až do osmé – deváté hodiny večer.

mořský pstruh

Dno bylo někde více či méně pravidelně porostlé rostlinami, kde se ryby drží. Prochytávali jsme tato místa, kvůli odlivu poměrně daleko vzdálená od pobřeží (na některých místech se dá jít do moře opravdu daleko a voda nesahá nad kolena). Naše chytání provázely úlovky pouze náhodných ryb, kdy přes 30 cm měřilo velice málo z nich.

V sobotu jsem byl výběrem místa pověřen já. Možná to byla náhoda, ale sobota byla nakonec jediný den, kdy jsem si „hezky“ zachytal. Dopoledne směrovaly naše kroky na výběžek v zátoce. Po příjezdu jsme šli neobvykle dlouhý kus pešky a chytat jsme se rozhodli kolem výběžku v zátoce. Zabrodil jsem velmi daleko do moře a lovil v hustém koberci vodních rostlin. Vítr foukal z příznivého směru, nahazování s muškařským prutem bylo tedy jednodušší. Jako spodní mušku jsem zvolil krevetu, přívěs byl polar magnus. Po několika minutách chytání dostávám záběr a zdolávám svého prvního mořského pstruha v životě na magnusku. Měří odhadem 20 cm. Na místě jsem tedy zůstal delší dobu, ryby obdobné velikosti často mušky sledovaly až ke mně, nástrahu ale nikdy nedobraly.

mořský pstruh

Odpoledne jsme přejeli na nám známé místo, kde někteří kolegové během výpravy již několik pstruhů přes 30 cm chytili. Několik minut po zabrození vidím záběr u rybáře nedaleko mě, ryby by tu tedy mohly být. Ostatní rybáři jsou poměrně daleko od pobřeží, já ale vidím aktivitu ryb jen pár metrů od břehu v rostlinách. Nyní chytám přívlačí, na bílou nymfu s 2g čeburaškou. Nymfu tahám rychle, abych prochytal místa těsně pod hladinou nad rostlinami. Vzhledem k tomu, že je zde voda kříšťálově čistá, vidím nástrahu pod vodou několik metrů ode mě. Ve vzdálenosti cca 5 metrů se za nástrahou rozjíždí solidní ryba a úspěšně ji atakuje. Po záseku začíná tak vytoužený boj s větší rybou. Mezi rostlinami je náročnější rybu směřovat od možných vázek, ale po chvíli končí v mém podběráku pstruh mořský o délce 53 cm. Rozhoduji se nenásledovat kolegy a prochytávám pouze mělká místa u břehu. Do odjezdu zde pochytám asi 7 pstruhů ve velikosti od 15 do 35 cm. Ostatní chytají ve větší hloubce opět pár náhodných ryb. Tento den považuji za velmi zdařilý. Všechny ryby jsem tento den chytil na bílou nymfu taženou těsně pod hladinou v blízkosti rostlin.

Zajímavé bylo, že větší ryby často moji nástrahu opět následovaly až pod prut a v mé blízkosti se otočily a nástrahu nevzaly. Při změně rychlosti, způsobu tažení, nebo barvy nepřišel ani jeden záběr.

Poslední den jsem byl opět bez ryby, dostal jsem pouze několik jemných záběrů na mušky. Díky sobotě jsem byl ale spokojený a těšil se na odpočinek. Své chytání jsem ukončil o něco dříve a nasbíral si ještě několik slávek domů, kterých je tu dost téměř všude. Dánské moře, okolní příroda i styl chytání mě uchvátili natolik, že se už teď těším, až si zde lov mořských pstruhů na podzim zopakuji.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.