Tropické noční výpravy s rousnicemi na Labe

bolen
Foto: autor

Protože jsem v poslední době neměl přes den moc času na rybaření, rozhodl jsem se vyrazit na noční lov. Od svých začátků s rybařením jsem navštěvoval pouze malé řeky kolem mého bydliště a hlavním nočním úlovkem zde byl úhoř. Kvůli současnému nedostatku vody a absenci deště jsem byl nucen zvolit pro svůj lov řeku větší. 

Nejblíže mám Labe, proto byla volba jasná. Vybral jsem místo, kde je možné chytit téměř všechny druhy ryb typické pro cejnové a parmové pásmo. Necílil jsem na žádnou konkrétní rybu, chtěl jsem si prostě „zachytat“ a strávit tropickou noc u vody, kde je teplota vzduchu znatelně příjemnější. Jako nástrahu jsem zvolil rousnice (snad poprvé za dobu, co rybařím, jsem byl nucen rousnice koupit, protože kvůli suchu nebylo možné žádné chytit). 

večerní rybolov

K vodě přijíždím před osmou hodinou večer. S sebou mám jenom nejnutnější vybavení. Krabičku s háčky a olůvky, dvě starší děličky a vidličky. Jako signalizátor používám svítící kroužek. Nahazuji oba pruty a zjišťuji, že 20g olůvko na které běžně chytám u nás je úplný nesmysl i u břehu, kde se zdá, že proud je velmi malý. 

Vyměňuji tedy olůvko za 50 g na prut, který házím podél břehu, 70 g na prut, který házím dále od břehu. Dno je tu velmi členité a plné kamenů. Pomocí polarizačních brýlí a „oťukáváním“ dna těžkým olovem zjišťuji přítomnost kamenů, vodních rostlin a hledám vhodná místa na nahození. Tak abych byl spokojený, mám oba pruty nastražené kolem půl deváté.

Půlmetroví tloušti a pukání sumců všude kolem

Po několika desítkách minut přichází velmi silný záběr z proudu a zdolávám jelce tlouště v kategorii 50+. Hezky stavěná a bojovná ryba udělá na začátek radost. V následující hodině přichází několik záběrů, kdy je zásek neúspěšný. Několikrát stahuji montáže a zjišťuji, že jsem bez nástrahy. S tím, že mi rousnice můžou strhnout z háčku i menší ryby, jsem ale počítal. 

tloušť

Po delším „oťukávání“ se kolem půl 11 rozjíždí brzda druhého prutu hozeného podél břehu. V podběráku končí druhý tloušť přes 50 cm. Místa tedy neměním a v půl 12 zdolávám poslední rybu tento den. Rousnice u břehu zachutnala malému sumci.  

malý sumec

Druhý večer jsem se rozhodl strávit na stejném místě. K vodě se dostávám až před devátou večerní. Místa lovu i nástrahu se rozhoduji nechat stejné. Již od mého příjezdu se voda „vaří“ a já sleduji lovit dravce hejna ouklejí, mezi kterými vynikají nepřehlédnutelné útoky bolenů. První hodinu lovu občas poskočí signalizátor na prutu, ale žádnou rybu nechytám. 

S nastupující tmou vyjíždí lovit sumci a kolem mě je slyšet sumčí pukání skoro pořád a všude. Rozhoduji se proto tento večer cílit na sumce. Navazuji velké háčky a místo jedné rousnice na každý háček dávám 4-5 rousnic, které tvoří dráždivou „chobotničku“. Když pozoruji útoky sumců v mém okolí, v duchu si říkám, že záběr od jednoho z nich je pouze otázka času. Opět v půl 12 se rozjíždí brzda prutu nahozeného podél břehu, a protože je mezi prutem a šňůrou téměř pravý úhel, rozjíždí se v okamžiku i prut.

sumec

 Následuje zásek a silný útěk ryby s proudem. Komplikaci představují i obrovská hejna hmyzu, která nalétávají na rozsvícenou čelovku. Protože mám poměrně silné vybavení, i v rychlém proudu rybu dokážu ubrzdit a následně nasměrovat směrem ke mně. Do deseti minut mám na břehu sumce, kterému do 90 cm chybí kousek. Blíží se dvanáctá hodina, a proto končím svůj lov pro tento den.   

Místo candáta přichází bolen                                               

Několik dní po zdolání sumce se vracím na místo činu. Tento večer se chci pokusit ulovit candáta. Jako nástrahu používám nachytané oukleje a hrouzky. Mezi osmou a devátou hodinou večer přichází opět útoky bolenů na rybičky, nahazuji proto do těchto míst. Netrvá dlouho a jeden z bolenů končí na mém háčku. 

Bolen ulovený večer

Ačkoliv je záběr velmi energický, při zdolávání neklade poměrně velký bolen žádný odpor a po krátké chvíli ho můžu pustit zpátky do řeky. S blížícím se stmíváním přehazuji obě montáže do klidnější a kamenité části řeky. Z každé strany jsou vedle mě rybáři. Když padne tma, slyším z nedalekého místa cinkání rolničky sumcaře a pozoruji následný souboj a zdolání sumce přes metr. Po nějaké době dochází k zvýšení průtoku, hladina stoupá o několik desítek centimetrů a každou chvíli stahuje mou šňůru proplouvající větev nebo odpadky. 

Tento den tedy končím přibližně hodinu před koncem povolené doby lovu. Vzhledem k velkému počtu vázek a překážek na dně přemýšlím o vyzkoušení podvodního splávku na sumce při mé další výpravě na toto místo.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.