Lov sumce na rousnice aneb jak tvůj děda chytal ryby

jak začít chytat sumce. LOv sumce na rousnice.

Se sumcem není žádná legrace. Je to velká ryba, která láká každého. Mě taky a tak bylo v mém rybářském bucket listu sumci vyhrazeno čestné místo. Chystal jsem se na něj dlouho a pečlivě. Jako startovací metodu jsem si zvolil klasický lov sumce na rousnice.

To je metoda, která je dost univerzální a snadná. Lov sumce na rousnice se mi zalíbil pro svoji jednoduchost a možnost použití ze břehu i z lodi.

Lov sumce na rousnice je povolený až od zahájení

Lov sumce na rousnice

Určitě nejste první koho napadlo, že chytání na žížalu v podstatě nejde postihnout a můžete na sumce vyrazit třeba v květnu. Vyvedu vás z omylu.

Nejenže je to chucpe, chytat rybu ve tření. I rybářský řád na to pamatuje. Je zakázáno lovit cíleně hájené druhy ryb. Rybářská stráž na profláknutých lokalitách tohle začíná mít pomalu v merku. S chuchvalcem rousnic a sumcovým prutem budete těžko tvrdit, že jdete na trumana. Lepší je počkat si na tu zahájenou.

Sumci a rousnice

Stejně jako téměř všechny druhy ryb, i sumec má rousnice velmi rád. Pravda ale je, že na tuhle nástrahu málokdy chytíte giganta. Lov sumce na rousnice je prastará a osvědčená metoda našich dědů, která se používá od nepaměti. Sumců na ni chytíte dost i v době hi-tech rybařiny, většinou však nejde o ty největší kusy.

Hell-Cat Podvodn� spl�vek zvukov� ?erven� - 45g

*Podvodní splávek je jednou z variant montáže rousnic na sumce

I 120 centimetrů dlouhá ryba je ale slušný výsledek, který dokáže prověřit nejen vás ale i vaši výbavu.

Jak nastražit rousnice na sumce

Nejdřív je nutné rousnice sehnat. Dneska je to snadné. Prodávají je rybářské potřeby nebo si je někteří rybáři pěstují doma. Nepleťte si ale rousnici s obyčejnou žížalou. Rousnice je velký a dlouhý červ, který nejčastěji vylézá v noci za deště. V dětství jsem rousnice velice snadno za deště lovil v parku. Z trávy lezly až na chodník, odkud se jim vážně blbě utíkalo. Jinak to jsou rychlé potvory, které umí rychle zalézt zpátky. Pokud hodně lilo tak, lezly klidně přímo pod lampou veřejného osvětlení.

Méně citlivé metody zahrnují vroubkatou tyč, která se zarazí do země. Když po ní jezdíte klackem, tak rousnice lezou ven. Alespoň to tvrdí rozšířený návod jak chytat rousnice tímto způsobem, který mě ale nikdy nefungoval. Asi jsem to dělal blbě nebo žádné rousnice v okolí nebyly.

Delphin Roho? Retro Sumec

Kolují zvěsti ještě o jedné efektnější metodě jak chytat rousnice pomocí elektřiny puštěné do země. Je to prý velmi účinné ale na Ukrajině už takhle prý zahynulo víc rybářů než žížal, takže to raději nezkoušejte a zajděte pro rousnice do obchodu.

Na háček se rousnice nastraží do chomáče, jedna je málo. Podle velikosti háčku vezmete třeba 5 i více rousnic a každou z nich několikrát napíchnete. Konečky musí být ale volné a hýbat se ve vodě.

Montáž na rousnice pro lov ze břehu

Lov sumce na rousnice se dá provozovat ze břehu i ze člunu, tam je to nejlepší v kombinaci s sumcovou vábničkou. Ze břehu použijeme těžší sumcový prut buď s pletenou šňůrou nebo vlascem o průměru alespoň 0,40 mm. Čtyřicítka na běžnou sumcařinu v pohodě stačí. Tlustý vlasec je navíc odolnější než pletenka. S ní je lepší na posledních pár metrů použít speciální sumcovou šňůru odolnou proti otěru. To je jednak kvůli zubům ale taky, aby vám sumík šňůru nepředřel o překážky. Teoreticky jde použít silnější fluo, se šňůrou se ale lépe uzluje.

Samotná montáž je triviální. Můžete použít klasickou montáž pro lov sumce na položenou: průběžné olůvko, zarážka a kratší návazec do 20 cm k háčku. Někdo dělá chuchvalec na trojháku ale sumcový jednohák je podle mě lepší a šetrnější pro rybu.

Další možností je využít podvodní splávek jako při lovu na nástražní rybu.

Čtěte: Lov sumců na vánničku

Taktika lovu sumce na rousnice

Taktika je vlastně taky jednoduchá, důležité je najít místo s výskytem sumce. Přes den to jsou různé jámy v řece nebo překážky a padlé stromy na tekoucích vodách. V noci sumec vyjíždí na mělčiny. Pokud znáte fleky, kde přes den loví boleni tak tam v noci bývá dobrá šance na sumce. V noci je navíc lepší šance, že si sumík nástrahu najde.

počasí na sumce je nejlepší bouřka. Chce to ale deštník na ryby. Lov sumce na rousnice.
Bouřka je dobré znamení, a dobré počasí na sumce

Přes den se mu musíte trefit až po nos. Výjimkou jsou snad jen letní zákaly po bouřkách. Zvýšený průtok sumce budí k aktivitě a můžete je chytat podél prudkých břehů, ve vracáku a taky na rozhraní proudu a klidné vody.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.