Lov sumců na vábničku – naše začátky

Sumec velký

Dostat se k sumcařině byl vždy můj sen. Nakonec to dopadlo dost jinak a sumcař „na plný úvazek“ ze mě není. I tak ale nezřídka vyrážíme se člunem na Labe a vousatá monstra lovíme. Naše úlovky nedosahují většinou rekordních hodnot, ulovit ale pěkného sumce dnes na Labi nedá tolik práce. Je to příjemná změna oproti jiným stylům chytání. Nejvíce nás zaujal lov sumců na vábničku. Nevyžaduje dlouhé výpravy a bivak na břehu. Chce to „pouze“ člun a vhodný revír poblíž, kde můžete strávit pěkných pár hodin s prutem a vábničkou v ruce.

Různé druhy vábniček

Vůbec první problém, který je nutné vyřešit je samotná vábnička. Dá se koupit normálně v obchodě nebo vyrobit doma. Otázkou je ale, jak má správná vábnička vypadat.

Podle zkušeností, které teď máme se nám nejvíce osvědčily vábničky o rozměrech kolem tří centimetrů. Na mysli máme v tomto případě, rozměr koncové plochy, kterou tlučeme o hladinu.

DAM Madcat lov sumců na vábničku Klong

*Ultramoderní vábnička Klong

V praxi to byla ale dlouhá cesta než jsme se každý ke své oblíbené propracoval. Věc se totiž má tak, že nerozhoduje jen velikost a tvar ale i pohodlí. S některou vábničkou vám už za chvíli dřevění ruka, s jinou se dá pracovat skoro celý den. Ruka po tom další ráno bolí jako čert, ale během rybaření necítíte žádné velké nepohodlí.

Hell-Cat lov sumců na vábničku mal� p?lkulat� I

*klasika je vábnička ze dřeva

Ukázalo se navíc, že z hlediska tónů, neboli zvuku, jenž sumce láká z jejich jam je důležitý i materiál. Vábnička je vlastně hudební nástroj a tak různý druh dřeva vydává i jiný zvuk. Měli jsme půjčenou dokonce vábničku z kovu, což bylo zajímavé ale raději zůstáváme u dřevin jako například jabloň.

kovová vábnička na sumce
Vábničky je možné vyrábět i z kovu

Stěžejní je pak samozřejmě provedení úderu o hladinu, které musí být takové, aby sumec pojal podezření, že na hladině je něco k snědku. Správný grif si musí každý najít sám a samozřejmě bohužel ne vždy budou sumci reagovat zrovna na vaši vytříbenou techniku, která fungovala před týdnem skvěle.

Lov sumců na vábničku a pruty

S pruty a navijáky na sumce jsme si příliš hlavu nelámali a použili jsme těžké vláčáky, se kterými jsme sumce pokoušeli už předtím ze břehu. Naviják je samozřejmě potřeba kvalitní. Nejlepší je použít nezničitelný multiplikátor, což ale není pro každého. Já osobně mám osvědčené mořské smekací navijáky od firmy Penn, které vydrží poměrně dost a nestojí majlant.

Pokud bych ale vyloženě chodil na vody, kde není problém ulovit sumce kolem dvou metrů tak bych s vybavením příliš kompromis nedělal a použil speciální pruty pro lov velkých ryb..

Naše cajky nám celkem bez problémů stačí na ryby okolo metru a půl. Akorát vláčáky jsme již vyměnili za kratší pruty pro lov z lodě s vrhací zátěží okolo 200 gramů jako například Catkong monstro, který stoji pár kaček. Výhoda je když prut příliš neváží, protože ho celou dobu nedáte z ruky.

Nejrůznější typy „dřívek“ pro lov sumců na vábničku

Na co sumce chytáme

Nástrahy pro lov sumců na vábničku jsou téměř výhradně živočišného původu. Začali jsme s klasickým chomáčem rousnic, které jsme poctivě sbírali večer po dešti na loukách nebo podél chodníku.

V posledních letech toto ale vůbec nejde praktikovat protože prostě neprší. Nakonec jsem byl první z naší partičky, kdo se vzdal vidiny snadno a zdarma dostupné nástrahy a kdo to začal nakupovat v obchodě.

Dnes už na rousnice tolik nelovíme. Problém je v tom, že to obírají poctivě i jiné ryby a kolikrát nepomůže žížaly namotat úplně na těsno. Úlovky na to přicházejí samozřejmě pořád ale nakonec jsme přešli na jiné nástrahy.

O klasických nástražních rybách není asi potřeba dlouho mluvit. Buď jsme si nalovili něco těsně před lovem přímo na revíru (víme kde berou bělice skoro pořád) nebo jsme raději volili jistotu a zakoupili i toto v rybářských potřebách a pro jistotu si nechali i účtenku, kdyby náhodou byl problém s dokazováním odkud máme ryby, které nejsou zapsané v povolence.

Ze zajímavějších nástrah se nám osvědčili mušle z Kaufu nebo jakékoliv jiné sítě obchodů. Dostupné jsou vždy a celkem dobře drží na háčku. Používáme velké jednoháčky speciálně pro lov sumců. V nouzi ale není problém ani s většími háčky určenými pro lov kaprů.

Jak to vypadá, když se chytá s vábničkou

Samotný lov sumce na vábničku není až tak principiálně složitý. Na řece nám to dost usnadňuje znalost jam na dně a použití echolotu. Stačí nad takové místo najet a začít vábení. Rytmus úderu držíme na maximální rychlosti běžného klidového srdečního tepu neboť nechceme z těch ryb mít infarkt:) Po pár úderech následuje pauza. Jednak pro odpočinek, jednak pro sledování echolotu. Jak si údery a pauzy nakombinujete ale záleží na vaší intuici a zkušenostech.

Záběr může přijít i bez pauzy a sledování obrazovky, doporučuji proto prut buď dobře držet nebo se ve dvojici střídat, kdy jeden vábí a druhý chytá. Bývá to slušná síla, která se vám opře do prutu.

Ostřílení sumcaři mají možná na problematiku vábničky jiný názor. Kdo se tomuto plně oddá tak samozřejmě získá větší zkušenosti i nakoupí lepší vybavení. Mě osobně chytání těchto ryb přináší spoustu zážitků a to i když zdaleka nejsme specialisti, kteří by se věnovali jenom sumcům. Naopak si myslím, že sumce může chytat každý, zejména v dnešní době, kdy jich jsou plné revíry!

Přečtěte si také: Woblery na sumce aneb zmar lovu na živou nástrahu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.