Woblery na sumce aneb zmar lovu na živou nástrahu

Woblery jsou efektivní nástrahou na sumce

Těžká přívlač není snadná disciplína. Složitost netkví jen v nelehkém lovu ale i ve fyzické náročnosti házení s těžkou sestavou. Při lovu naší největší ryby si to rybáři přitom dost komplikují sami zbytečně velkou nástrahou. Woblery na sumce ale nemusí nijak zvlášť velké ani těžké.

Zkuste v rybářských potřebách požádat o nějakou vláčecí nástrahu na vousáče. Ne všichni prodavači jsou v tomto oboru natolik orientovaní aby nepropadali megalománii. Na pultu před vámi většinou přistane největší wobler z obchodu.

Oproti zažitým představám doopravdy nemusí být přívlač na sumce o obřích nástrahách. Gigantické woblery o velikosti menší bagety si nechte spíše na mořský rybolov nebo jako dekoraci na chatě. Mnohé fungující woblery na sumce často ZDALEKA neměří ani patnáct centimetrů. Menší wobler vám navíc ušetří námahu při nahazování.

Příklady úspěšných woblerů pro lov sumce na přívlač

Rapala Down Deep Husky Jerk

Wobler na sumce do hluboké vody se hodí pro lov sumce v hlubších jámách na dně. Díky rozměrné lopatce má velmi agresivní chod a vydává specifický zvuk, který navede rybu k nastráze i v temných hlubinách. Vyrábí se v délkách 10 a 12 centimetrů s pracovní hloubkou 2,1 – 5,7 metru.

Podívat se můžete tady

Rapala count Down

Vyrábí se v mnoha délkách a vahách. Jeho největší předností je schopnost udržovat kontinuální hloubku vedení čímž se hodí zejména na trolling. Využití ale najde i na řece, jelikož mu nevadí ani rychleji tekoucí voda

Podívat se můžete tady

Salmo perch floating

Klasický wobler s poměrně výrazným chodem je vhodný i pro pomalý trolling. Využijete ho ale i při noční přívlači na řece, když jsou sumci aktivní například v podjezí. Můžete ho také nechat splavat nad vzdálenější jámy a prochytat tak větší plochu.

Podívat se na něj můžete zde

Daiwa prorex Crank

Velmi agresivní plovoucí wobler dokáže být univerzální nástrahou nejen na sumce ale i na štiky. Lov na cranky funguje zejména podél strmých říčních břehů a navigačních zdí.

Podívejte se na wobler zde

Savage gear 3D sebevražedná kachna

Sumec jak známo nežere jen rybí kořist ale nepohrdne ani něčím co plave na hladině. Údajné sežrání plavající učitelky na Orlíku se sice nepotvrdilo ale na kachně si pochutnává celkem pravidelně. Savage je Dánská firma proslavená svými neortodoxními nástrahami. Sebevražedná kachna je asi to nejzajímavější z nich. Rozhodně ale dokazuje, že lov sumců na povrchové nástrahy je možný!

Prohlédnout si kachnu můžete tady

Jaké by měly být dobré woblery na sumce?

Variabilita nástrah na dnešním trhu je obrovská, přesto se ale najdou vždy určité charakteristiky, kterých bychom se při výběru měli držet

  • Wobler by měl fungovat ve správné hloubce (přes den hluboko, v noci a při kalné vodě výše)
  • Nástraha má mít výrazný chod
  • Výrazné zbarvení
  • Woblery z tvrdých plastů lépe odolají sumčím kartáč
  • Pevné kroužky a trojháčky (to je asi největší problém u lowcost nástrah)

Při aktivním braní sumec rád útočí na větší nástrahy. Přes den ale klidně můžete chytat i na šest centimetrů dlouhé woblery.

Důležitý je i zvuk, woblery s chrastítkem uvnitř mohou mít lepší výsledky než woblery bez nich. Pro lov na větší hloubce vybírejte woblery s širokou a velkou lopatkou, která se lépe odráží ode dna. Díky poskakování po říčních kamenech se wobler jeví jako lákavější sousto než nástraha která se po nich jen líně pláží.

Odhadnout jak se bude neznámý wobler chovat je bez vyzkoušení těžké. V obchodě toho moc nepoznáte a tak osobní zkušenost hraje zásadní roli.

Velmi nadějný je lov sumců v kalné a zvýšené vodě. Pro tyto případy se hodí větší woblery od 10 do 15 centimetrů v jedovatých signálních barvách. Po vydatném dešti, kdy se zvýší hladina vody a splavují se nečistoty, lze sumce bez problémů lovit i během dne.

Dobrý wobler funguje i v silném proudu. Nenechá se zvednout ode dna a drží směr při stabilním výrazném chodu. To všechno i při pocukávání a navíjení šňůry. K použití se hodí i velmi potápivé modely, které využijete jak na přehradách tak v říčních prohlubních.

Přečtěte si také: Rybaření na Lipně

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.