Rybaření na Lipně – legendární české revíry I

Rybaření na Lipně vyžaduje dobré plavidlo

Nejen v zahraničí se dají lovit velké ryby. Mnohé naše revíry nám může leckdo závidět. Rybaření na Lipně má navíc ještě jednu zásadní výhodu. Vyžití v okolí jezera najde celá rodina a tak se dá dosáhnout vzácného kompromisu mezi rybařením a rodinným životem!

Chytání tady ale není žádná sranda pro děcka. Candáta jak nohu od kulečníku už tady tak lacino nepolapíte. Chce to loď, motor a hlavně vám to musí myslet!

Lipno je naším největším umělým jezerem. Nádrž vybudovaná v padesátých letech má totiž na Česko nepříliš typické parametry. Relativně nízká 25 metrů vysoká hráz vytváří rozsáhlé jezero o ploše téměř 50 čtverečních kilometrů. Délka jezera dosahuje 42 kilometrů a šířka se běžně pohybuje od 3 do 5 km.

To už je dost místa pro chytání. Lipno bylo vždy legendou. I když pošumavští rybáři doslova oplakávali mizející Vltavu s trofejními pstruhy a lipany, tak nové jezero úplně předčilo očekávání veškeré rybářské veřejnosti. Jako každá nová nádrž, i tato zažila nebývalý boom dravců. Obrovské štiky a candáti se chytali jak na běžícím pásu. Postupná stabilizace vodního života tyto bohatýrské roky zanechala dávno v minulosti. Ani dnes ale není na Lipně nouze o trofejní ryby.

Stausee Lipno

Jaké ryby se při rybaření na Lipně chytají?

Prakticky všechny běžné na mimopstruhových vodách. Díky svojí poloze v horském prostředí ( nádrž je situována cca 700 metrů nad mořem) se ale Lipno proslavilo zejména dravci.

Candát obecný z Lipna

Candát je pro Lipno nejdůležitější ryba. Jeho úlovky zde odjakživa překračovaly republikový průměr i představy mnohých rybářů. Pokles jeho populace po roce 2000 se naštěstí podařil zastavit. Podle odborných výzkumů jihočeské univerzity jeho populace roste. Nebývalý rybářský tlak a nečisté způsoby lovu na zdejších candátech zanechaly značné stopy. Naštěstí se profesionální rybářská stráž ustavená pro Lipno celkem snaží aby se již neopakovalo ono nehorázné plnění mrazáků ze stran některých kolegů, kteří povolenkou maskovali čisté pytlačení.

Zlepšující se stavy candáta prokázaly dokonce odborné výzkumy pořádané ve spolupráci jihočeské univerzity, akademie věd a ČRS: http://www.crscb.cz/ichtyologicky-pruzkum-un-lipno-2016/

Candát na Lipně zkrátka je a není ho málo. O něco horší je ale candáta vystopovat. Hlavně pokud neznáte konkrétní místa už z dřívějška. Na tak velké ploše navíc candát neustále migruje.

Lipno nad Vltavou - panoramio

Statický lov na jednom místě tak nedává moc smysl. Loď s echolotem pro hledání horkých míst na dně se tady opravdu hodí. Nezapomínejte ani na to, že na Lipně není od věci přitlačit na velikost nástrah. Zdejší ryby se příliš nepářou ani s patnácti centimetrovými nástrahami. Kromě klasických gumových nástrah můžete vyzkoušet i woblery a jigy.

Štika na Lipně

Lipenské štiky dorůstají solidních rozměrů. Rozhodně se nemusíte bát, že budete chytat sotva mírové kudly jako jinde. Průměr lipenských štik je posunut až k 70 centimetrům.

Štika je jednou z hlavních ryb při rybaření na Lipně

Chytnout větší štiku už chce více umu a hlavně štěstí. Plocha jezera hledání ryb příliš neusnadňuje. Lze se domnívat, že štika bude sledovat svoji kořist. Během léta je krásné rybaření na mělčinách, kde se vyskytuje bílá ryba. Najít nástrahu, kterou štiky ještě neznají je ale nemožné. Musíte zkoušet různé triky a styly vedení.

Lov okouna na Lipně

V posledních letech se mezi rybáři často diskutuje tzv. hlubinný okoun. Pelagická forma okouna se vyznačuje životem na hlubší vodě a dál od břehu. Přesně toto lze pozorovat i na Lipně. Zatímco u břehů a v trávě můžete chytat jen okouní dorost, tak na hloubce není nouze o kusy ke čtyřiceti centimetrům. Principy lovu jsou podobné jako při lovu candáta. Jejich aktivita se dokonce za svítání a soumraku dosti překrývá a tak nejsou výjimečné úlovky obou druhů.

Více o lovu hlubinných okounů v tomto článku: Přívlač a velcí okouni

Na okouny pořád platí klasika. Rotační třpytky a tvrdé nástrahy při aktivním brání nenahradí nic. U dna můžete pokoušet běžné gumové nástrahy pastelových barev. Při správném oťukávání dna na okouna určitě narazíte. Život v hejnu ho nutí k daleko menší opatrnosti než u štik.

Bolen dravý

Obvyklý dravec našich řek a přehrad nechybí ani na Lipně. Velké ryby jsou opatrné ale přesto lze boleny úspěšně lovit. Stačí pozorovat hladinu. I uprostřed dne bolen aktivně prohání oukleje u hladiny čímž se rychle prozradí. Rychle tažené nástrahy fungují většinou dosti spolehlivě.

Bezpečnost při chytání z lodě na Lipenské přehradě

Rybaření na Lipně vyžaduje loď. Ne, že by nešlo lovit ze břehu ale vhodné plavidlo je na tak velkém revíru velkým plusem. Posledních pět let se dokonce na Lipně mohou provozovat čluny s výkonnějším motorem.

Bohužel čas od času se někteří rybáři dostávají do potíží. V podstatě horské jezero se dovede chovat náležitě zrádně. Silný vítr je schopný vyvolat vlnobití, které je velkým problémem pro všechny na hladině. Snad jen majitelé silných motorů mohou rychle doplout zpátky ke břehu.

Méně výkonné pohonné jednotky nebo dokonce vesla jsou v tomto případě problém. Přepádlovat kilometr ke břehu může ve větru trvat třeba hodinu.

Lze jen doporučit sledovat předpověď počasí a na vodu nevyjíždět za špatných podmínek. Stejně tak blížící se bouřka by měla znamenat rychlý ústup ke břehu.

Zajímavý problém nastává při rybaření na Lipně v mlze. Dříve se pravidelně stávalo, že rybáři v mlze místo ke břehu pluli dokola. V době smartphonu s GPS a kompasem to tolik nehrozí, pokud vám ovšem nedojde baterie.

Za všech okolností není od věci mít i záchrannou vestu pro všechny na palubě.

Profesionální rybářská stráž na Lipně

Zatímco jinde je kontrola RS skoro vzácností, na Lipně je tomu spíše naopak. Vzhledem k excesům, které přesáhly všechny meze byla na Lipno přidělena zostřená kontrola v podobě profesionální rybářské stráže.

Výhoda je zjevná, placení členové jsou u vody téměř každý den. Mají dobrou operativní znalost revíru a známých firem mezi rybáři. Už samotná přítomnost stráže tak působí velmi preventivně. Dnes už si z Lipna dělá zdroj obživy jen málokdo.

Kde koupit povolenku

Jedná se o běžný MP revír, takže bude stačit buď jihočeská krajská povolenka nebo CS či celorepubliková pro ČRS i MRS zároveň.

Hostovací povolenky s krátkodobou platností zakoupíte na Lipně docela jednoduše. Díky velkému zájmu rybářů i turistů je v okolí přehrady dostatek prodejních míst, které nejsou jen v organizacích ČRS ale i obchodech a kempech. Povolenku tak seženete prakticky kdykoliv bez nahánění hospodáře místních rybářů.

Prodejní místa povolenek se můžou měnit ale aktuální informace najdete vždy na webu Jihočeského územního svazu http://www.crscb.cz/prodejni-mista/

Seženete jak povolenky pro členy svazu tak i nečlenské (pekelně drahé). Ty jsou primárně určeny pro cizince, kteří nejsou členy ČRS a neplatí členské známky a další poplatky. Před nákupem povolenky se musíte prokázat rybářským lístkem jako na každém oficiálním revíru vyhlášeném MZe. Ty si lze opatřit na městských a obecních úřadech obcí s rozšířenou působností.

Rybaření na Lipně a candátí krize po roce 2000

Je všeobecně známo, že kolem roku 2005 klesly počty candáta na Lipně na nevídaně nízké hodnoty, což vyvolalo rozčarování v mnoha rybářských kruzích.

Došlo k vzájemnému obviňování svazu a rybářských jednotlivců, kdy jedni byli obviňováni ze slabé péče o revír a druzí poukazovali na nedodržování rybářského řádu a etiky. Lidská stopa v této krizi byla značně patrná a vlastně ve výsledku vedla k řadě omezení, zejména při lovu na rybku, a hlavně ke zrodu výše zmíněné profesionální ochrany Lipna. Zvyklosti, které panují v některých kempech mezi starousedlíky, s rybářským řádem příliš nekorespondují.

Ichtyologický průzkum, jenž proběhl v roce 2016 ukázal vzestup populace candáta a naopak pokles jiných druhů ryb. Studie poukazuje zejména na to, že intenzivní odlov candáta před rokem 2009 měl významný vliv na pokles jeho počtu. Díky zákazům a omezením se tento trend zastavil. Candátovi ale může uškodit větší rozšíření bolena dravého a sumce velkého, což je velmi zajímavé zjištění. Na mnohých jiných revírech se tyto ryby vyskytují čím dál tím hojněji ale jejich vlivem na ostatní rybí obsádku se nikdo nezaobírá.

Candát na Lipně tedy má dobré podmínky pro další udržení dominantní pozice mezi dravci. Jak se mu bude dařit, záleží ale hlavně na nás rybářích.

Rybářský řád Lipno 2021

V soupisu revírů Lipno zabírá proklatě mnoho místa. Je tady spousta lokálních specialit. Kapraři jistě nebudou nadšení z omezení bivakování. Dokonce i brolly smíte využívat jen po dobu lovu.

Aktuální znění RŘ je následující. Nezapomeňte však, že platí taky všeobecné bližší podmínky Jihočeského územního svazu.

VLTAVA 30 – 32, ÚN LIPNO (421 200)

Od hráze ÚN Lipno až k silničnímu mostu v Nové Peci. Všechny přítoky jsou chovné – lov ryb zakázán. Lov z plavidel, zavážení nástrah i návnad a hlubinná přívlač se povoluje. Hlubinná přívlač je povolena pouze z plavidla poháněného lidskou silou. Z nástrah živočišného původu je povoleno lovit pouze na žížaly, moučné a kostní červy, patentky a celé nástražní rybičky, jejichž délka je minimálně 15 cm. Zákaz čeřínkování. Minimální délka všech druhů ryb, kromě těch, které mají podle vyhlášky č. 197/2004 Sb. určenou vyšší délku, se stanovuje na 15 cm. Toto ustanovení platí i pro přechovávané ryby a pro nástražní ryby. Používání rybářských deštníků a deštníků typu Brolly se povoluje pouze za účelem ochrany před nepřízní počasí během lovu. Zákaz lovu z lodí v průplavu Malé Lipno – Velké Lipno v Černé v Pošumaví v okruhu 20 m od průplavu (GPS: 48°44’23.595″N, 14°6’3.985″E), úsek označen cedulemi. Nacházíte se v Chráněné krajinné oblasti Šumava. Podle § 26 odst. 1 písm. b) zákona ČNR č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZOPK“) je zakázáno tábořit a rozdělávat ohně mimo místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody. Tábořením se rozumí setrvání osob na jednom místě mimo budovy s pomocí přístřešků, např. stanů; tábořením je tedy zejména přebývání ve stanu na jednom místě přes noc. Za táboření se nepovažuje pouhé přespání bez přístřešku. Pouhé přenocování bez přístřešku tedy nepodléhá zákazu táboření podle § 26 odst. 1 písm. b) ZOPK. Za rozdělávání ohně se považuje jakýkoliv způsob zapálení hořlavých látek. Za oheň se považuje jak otevřený oheň (kde není zabráněno styku plamenů s okolním prostředím), tak oheň rozdělaný v různých zařízeních (nadzemní grily, plynové vařiče). Rozděláním ohně ve smyslu § 26 odst. 1 písm. b) ZOPK se rozumí jeho založení i udržování. Vjezd a setrvání vozidel a obytných přívěsů: na celém území chráněných krajinných oblastí je podle § 26 odst. 1 písm. c) ZOPK zakázáno rovněž vjíždět a setrvávat s motorovými vozidly a obytnými přívěsy mimo silnice a místní komunikace a místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody.
Zacházení s odpady:
Na celém území chráněných krajinných oblastí je podle § 26 odst. 1 písm. a) ZOPK zakázáno zneškodňovat odpady mimo místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody. Pokud se vjíždí do lesa, táboří a rozdělává oheň v lese či znečišťuje se les, jde o přestupky také dle lesního zákona (§ 53 lesního zákona). Zákon č. 99/2004 Sb. o rybářství umožňuje v rámci výkonu rybářského práva pouze užívání pobřežních pozemků v nezbytném rozsahu, nikoliv však táboření či rozdělávání ohňů. Základní ochranné podmínky chráněných krajinných oblastí jsou stanoveny v § 26 ZOPK.
Lov ryb zakázán:

do vzdálenosti 100 m od hráze nádrže po obou březích.

z pevných i plovoucích přístavišť a 30 m od zařízení veřejné lodní dopravy.

v ústí potoka Olšina ve Žlábku od 25. 3. do 20. 4. (včetně), a to od vyústění betonových rour po konec rákosového poloostrova (50 m). Zákaz platí i pro lov z plavidel. V úseku nad betonovými rourami po hráz rybníka Olšina je celoroční zákaz lovu ryb.

v Kyselovské zátoce naproti Dolní Vltavici a v zátoce Hadí luka naproti Jenišovu včetně lovu z plavidel – chráněné rybí oblasti. Oblasti jsou vymezeny na břehu cedulemi a na vodě v období duben – listopad bójemi bílé barvy.

ze všech ostrovů (s výjimkou ostrova v Horní Plané poblíž přívozu
GPS: 48°45’43.614″N, 14°1’16.419″E)
K označení krmných míst je povoleno pouze použití tyčových bójí o minimální délce plováku/tyče 150 cm. Konec bóje musí být obarven reflexní barvou. Je přísně zakázáno přechovávání úlovků v přítocích do Lipna. Zákaz rybolovu z obytných lodí a plachetnic. Na revíru jsou vhodná místa pro handicapované rybáře (GPS: 48°38’7.431″N, 14°13’20.432″E a také GPS: 48°37’51.541″N, 14°10’28.295″E).
Nonstop rybolov je na revíru povolen pouze v období od 16. 6. do 31. 8. Pro rybolov nonstop (tedy v době od 0:00 hod do 4:00 hod.) platí tato pravidla: –
osoba provádějící lov je v případě pokračování lovu ryb po 24. hodině povinna zapsat nesmazatelným způsobem do oddílu II povolenky k lovu (Evidence docházky a úlovku) nové datum a číslo rybářského revíru. Pokud si osoba provádějící lov nepřisvojila v předchozí den žádnou ulovenou rybu, je povinna prázdný řádek k tomuto dni proškrtnout,

osoba provádějící lov ryb od 0:00 hod. do 4:00 hodin smí lovit pouze ze břehu, je zakázán lov z lodí a z ostrovů,

lov ryb povolen na celém Malém Lipně (zátoka oddělená silnicí Černá v Pošumaví – Hůrka),

z levého (východního) břehu je lov ryb povolen v úseku od silničního mostu v Nové Peci po hráz ÚN Lipno,

z pravého (západního) břehu je lov ryb povolen pouze v úseku od silničního mostu v Nové Peci po železniční most v Nové Peci.

4 Comments

  1. Dobrý den, velice zajímavý článek o rybách v Lipně. Mám ještě dotaz. V červenci budu na Lipně s dětmi. Děti by si chtěly vyzkoušet rybaření na Lipně. Ale nemáme vybavení ani loď. Zajímalo by mne, zda existuje možnost pronájmu lodi s vybavením a profesionálním rybářem, se kterým bychom na ryby mohli vyjet.

    Děkuji za případnou odpověď. Věra

  2. Jo bejvávalo na Lipně hezky. Rybářská stráž je sice pěkná věc ale co se děje na Lipně, to by neuhlídal ani regiment. Dneska je zázrak chytit pořádnou rybu

  3. To už dávno není pravda, co píše autor, od roku 2020 už o candáta nezavadíte,maximálně chytnete do 30 cm. chybí už i okoun .Nasazování kapra je nevhodné, rybáři intenzivně krmí a krmením dodávají spoustu fosforu do vody, což prospívá sinicím. Před lety byl výskyt sinic až v srpnu-září, teď už v červnu je zelená voda všude .Někdo by se měl nad tím zamyslet

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.